• Gdy telefon zaczyna spowalniać i zawieszać się, sprawdźmy czy nie jest zbyt gorący. Wtedy najlepiej go wyłączyć na kilkanaście minut i odłączyć od ładowania
 • Unikajmy trzymania telefonu w upalne dni w uchwycie przyczepionym do szyby i wystawiania na silne słońce
 • W telefonach stosuje się zabezpieczenie termiczne, odłącza ono automatycznie ładowanie lub nawet wyłącza urządzenie, gdy osiągnie zbyt wysoką temperaturę

Im wyższa temperatura, tym gorzej dla elektroniki. Nawet najnowsze telefony mogą nam sprawiać problemy podczas podróży samochodem w letni upalny dzień czy równie gorącą noc. Co gorsza, może dojść do sytuacji, gdy urządzenia nie naładujemy w trakcie jazdy i najpierw znacząco spowolni ono działanie, a ostatecznie samo się wyłączy. Tym samym przestanie działać jako nawigacja czy drogowy ostrzegacz podczas podróży. Jak zatem uniknąć potencjalnych problemów?

Jeśli telefon ma nam służyć możliwie jak najdłużej podczas jazdy (by pracował jako nawigacja samochodowa, ostrzegacz drogowy czy źródło muzyki), powinniśmy zadbać o to, by zmniejszyć ryzyko jego nagrzewania. Lepiej zatem nie wystawiać sprzętu na silne słońce oraz zamiast trzymać w uchwycie przyczepionym do szyby, wystarczy go umieścić niżej na desce rozdzielczej. Dobrym rozwiązaniem są uchwyty mocowane do kratek wentylacyjnych. Wystarczy wówczas skierować niewielki strumień chłodnego powietrza z klimatyzacji bezpośrednio na uchwyt i zamocowany w nim sprzęt.

Zalecamy dużą ostrożność w przypadku samochodowych ładowarek indukcyjnych. Podczas ładowania bezprzewodowego zwykle telefony nagrzewają się szybciej i mocniej niż w przypadku korzystania ze zwykłej ładowarki przewodowej. W niektórych samochodach ładowarki indukcyjne są zlokalizowane w niewentylowanych schowkach pod podłokietnikiem kierowcy i pasażera. Umieszczając tam telefon zwiększamy ryzyko szybkiego przegrzania urządzenia.

Duży wpływ na nagrzewanie telefonu mają także…aplikacje! Sprawdźmy zatem przed podróżą jakie programy pracują w tle i wyłączmy te, których w danej chwili nie potrzebujemy. W przypadku telefonów z Android wystarczy dotknąć ikony kwadratu, która pojawia się w dolnym menu ekranu, by ujrzeć listę aplikacji. Zależnie zaś od modelu Apple iPhone należy dłużej przytrzymać przycisk pod ekranem lub przesunąć palcem od dołu ekranu w górę w prawą stronę.

Prócz aplikacji możemy również wyłączyć inne funkcje, których w danej chwili nie potrzebujemy, a mogą one powodować większe obciążenie urządzenia. Dotyczy to np. łączności Wi-Fi czy udostępniania internetu w trybie hot spotu. Jeśli w trakcie jazdy słuchamy jedynie muzyki z aplikacji, a nie korzystamy z nawigacji, to warto także wyłączyć funkcję lokalizacji.

 1. Jeśli to możliwe lepiej naładować sprzęt w domu jeszcze przed rozpoczęciem podróży.
 2. W upalne dni ogranicz korzystanie z funkcji ładowania bezprzewodowego w aucie.
 3. Wyłącz wszystkie niepotrzebne programy pracujące w tle.
 4. Wyłącz funkcje, które w danej chwili nie będą potrzebne, np. Wi-Fi, hotspot, lokalizacja, nagrywanie ekranu.
 5. Nie trzymaj telefonu w uchwycie przyczepionym do szyby, gdy jest ryzyko, że sprzęt będzie wystawiony na silne słońce. 
 6. Podczas długiej jazdy w upalne dni trzymaj telefon w uchwycie przymocowanym do kratki wentylacyjnej i skieruj na sprzęt niewielki strumień chłodnego powietrza z klimatyzacji.
 7. Korzystaj z oryginalnych ładowarek i przewodów dostarczonych razem z telefonem. Unikaj zbyt długich przewodów i ładowarek nieznanych firm.
 8. W przypadku pojawienia się komunikatu o wolnym ładowaniu zmień ładowarkę lub przewód na inny.
 9. Nie pozostawiaj telefonu w zaparkowanym rozgrzanym samochodzie.
 10. Jeśli sprzęt przestanie działać, najlepiej go wyłączyć i pozostawić do ostygnięcia.
 11. Gdy w rozgrzanym telefonie bateria spuchnie (spęcznieje), to najlepiej wyłączyć urządzenie, odłączyć od zasilania i skorzystać z serwisu. Lepiej nie włączać ponownie sprzętu, gdyż może dojść do pożaru czy eksplozji. Sprzętu nie należy także ponownie ładować.

Ten tekst jest częścią naszego cyklu Onet Wakacje. Gdzie spędzić urlop za niewielkie pieniądze? Jakich miejsc unikać, a które koniecznie odwiedzić w czasie wakacyjnego wypoczynku? Jakie atrakcje i kultowe destynacje znajdziecie w swoich regionach? Sprawdzamy i informujemy: czy wypoczywacie w mieście, czy nad morzem - jesteśmy z Wami!