• Koszt tankowania to nie tylko cena paliwa. Radzimy, na co zwrócić uwagę, żeby zniwelować wydatki
  • Najtańsze stacje benzynowe zwykle znajdują się w nieoczywistych lokalizacjach
  • Wnikliwa analiza raportów jakości paliw pokazuje, że sytuacja na polskim rynku jest coraz lepsza 
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Korzystanie z dostępnych informacji

Na początek radzimy skorzystać z serwisu informującego o cenach paliw (np. cenapaliw.pl) lub zainstalować jedną z powszechnie dostępnych aplikacji zawierających te informacje. Dzięki temu otrzymamy łatwy dostęp do mapy, na której będą zaznaczone stacje benzynowe wraz z aktualnymi cenami. Potem wystarczy już tylko udać się w najkorzystniejsze miejsce. Pamiętajmy, że na finalny koszt zatankowania składa się o wiele więcej, niż tylko cena zakupionej benzyny.

Najtaniej jest tankować "przy okazji"

Radzimy unikać podróżowania tylko po to, żeby zatankować. Dlaczego? Ceny paliw w danej okolicy zwykle wahają się o kilka groszy. Biorąc pod uwagę, że większość samochodów osobowych ma zbiorniki o pojemności ok. 50 - 60 litrów, to oszczędności wynikające z jednej wizyty przy tanim dystrybutorze zwykle wynoszą kilka złotych. Pamiętajmy, że decydując się na daleką podróż po paliwo, to z każdym przebytym kilometrem niwelujemy potencjalny zysk. Z punktu widzenia oszczędności, najgorsze są podróże inicjowane specjalnie w tym celu. Rozruch i rozgrzanie silnika, to jedne z najbardziej paliwożernych okresów pracy dla jednostki napędowej.

Taniej na stacjach z utrudnionym dojazdem

Jeżeli nadszedł już czas, żeby zatankować, to warto poszukać stacji benzynowych, do których dostęp jest częściowo utrudniony np. przez remont drogi. W takich punktach zwykle spada ruch i sprzedawcy proponują tańszą benzynę, czy ropę, żeby przyciągnąć kierowców.

Bezpośrednia konkurencja może oznaczać niższe ceny

W większych miejscowościach zdarza się, że dwie stacje benzynowe są zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie. Taka konkurencja dwóch placówek może mieć pozytywny wpływ na ceny.

(Zwykle) należy unikać stacji na autostradach

Kto choć raz w ostatnich latach tankował na autostradzie, z pewnością pamięta, że zwykle jest tam bardzo drogo. Faktycznie z reguły obiekty przy takich drogach potrafią zażyczyć sobie za benzynę, czy ropę nawet kilkadziesiąt groszy więcej, niż wynosi średnia cena w regionie. Kuriozalnie obecne zawirowania na rynku paliw sprawiły, że autostradowe stacje mają bardzo konkurencyjne ceny, które przynajmniej na chwilę zrównały się z rynkowymi. Niestety nie wiemy, jak długo utrzyma się ten trend.

Tanie paliwo na stacjach benzynowych sieci supermarketów

Dobrym sposobem na oszczędności jest korzystanie ze stacji benzynowych "brandowanych" przez supermarkety. Zwykle miewają bardzo konkurencyjne ceny, bo używają tej gałęzi działalności jako zachęty to odwiedzenia sklepów. Tankowanie w tych miejscach ma jeszcze więcej sensu, jeśli robimy akurat zakupy.

Programy lojalnościowe

Większość korporacji odpowiedzialnych za detaliczną sprzedaż benzyny i ropy dysponuje programami lojalnościowymi. Zbieranie punktów i korzystanie z kuponów to potężne narzędzia marketingowe, ale używanie ich nierzadko może w pośredni sposób zniwelować koszt tankowania.

Tanie stacje benzynowe przy placówkach

Ostatnio zrobiło się głośno o atrakcyjnych cenach na warszawskiej stacji benzynowej nadzorowanej przez Centrum Obsługi Administracji Rządowej (COAR). Ten niepozorny obiekt przy ul. Powsińskiej 69/71 jest dostępny dla wszystkich kierowców i ofercie ma zwykłą E95 i olej napędowy. Ceny? Od 3 do 10 groszy taniej niż w okolicy. Podobnie sytuacja wygląda na stacjach np. przy zajezdniach autobusowych.

Kawa oraz hot-dogi

Przekąski to przykład na to, jak wiele pieniędzy zdarza się nam zostawiać na stacjach benzynowych przy okazji tankowania. Należy pamiętać, że hot-dog i cappuccino kosztuje mniej więcej 5-10% kwoty należnej za bak paliwa do osobówki. Pozostałe produkty spożywcze oferowane przez stacje benzynowe zwykle są droższe niż w sklepach.

Bez obaw o jakość paliwa

Na koniec warto nadmienić, że jakość paliwa jest monitorowana regularnymi i skrupulatnymi badaniami przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wyniki tych testów są dostępne na stronie urzędu. Wnikliwa analiza raportów pokazuje, że sytuacja jakości paliw na polskim rynku jest coraz lepsza. Nieprawidłowości zdarzają się jednostkowo, a stacje benzynowe naznaczone przez negatywny wynik zwykle robią wszystko, żeby naprawić swój wizerunek.

Pamiętajmy również, że aby zaoszczędzić, poprzez zmniejszenie spalania, warto stosować się do zasad ecodrivingu. Jak to robić? Przygotowaliśmy na ten temat specjalny poradnik.