• Im szybciej zabierzemy się za usuwanie zabrudzeń, tym większa szansa, że na tapicerce nie pozostaną trwałe ślady
  • Jeśli nie mamy pod ręką specjalistycznych środków do czyszczenia tapicerki, to warto sięgnąć po nawilżane chusteczki pielęgnacyjne dla dzieci
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Oczywiście najlepiej jest wyprać materiałową tapicerkę, ale nie zawsze można sobie pozwolić na porządne, samodzielne pranie albo czyszczenie zlecone w warsztacie (czas, koszty i przede wszystkim zimowe warunki, które nie sprzyjają schnięciu). Stąd trzeba polegać na innych rozwiązaniach.

Marmolada, lukier, krem na tapicerce

Większość zabrudzeń, szczególnie okruszki, łatwo usuniemy odkurzaczem. Warto to zrobić dokładnie, gdyż unikniemy wcierania w tapicerkę niepotrzebnych pozostałości. Marmoladę, lukier czy krem możemy ostrożnie zebrać szpatułką czy łyżeczką albo zwykłym papierem (toaletowy, ręcznik kuchenny lub chusteczka). Na tym nie koniec.

Pozostaje jeszcze uporać się z plamami. Dość skutecznym środkiem są preparaty do czyszczenia tapicerki (można też użyć benzyny ekstrakcyjnej w przypadku najtłustszych plam albo octu rozcieńczonego wodą). Wystarczy tylko spryskać zabrudzoną powierzchnię, a plamy przysłoni charakterystyczna biała pianka, którą pozostawiamy na kilka minut. To, co pozostanie, wycieramy ściereczką (najlepiej mikrofibrą). W przypadku tapicerki z alcantary unikajmy mocnego wycierania, by nie zmechacić powierzchni.

Jeśli nie mamy pod ręką specjalnego preparatu, możemy sięgnąć po popularne nawilżane chusteczki pielęgnacyjne dla dzieci. Dobrze sprawdzają się one do usuwania plam po jedzeniu i napojach (także po kawie). Im szybciej po nie sięgniemy, tym mamy większe szanse usunąć dopiero co powstałe zabrudzenie. Ściereczki polecane są także w przypadku, gdy tapicerkę zaplamią popularne kosmetyki (pomadki czy kremy), które łatwo znaleźć w damskiej torebce.