Glinka to mieszanka masy plastycznej (polibutenu) i lekko ściernych cząsteczek, jednak znacznie mniej agresywnych niż te, które wchodzą w skład past polerskich i politur. Samochodowej „plasteliny” używa się do usuwania z lakieru smoły, żywicy lub opiłków klocków hamulcowych, jednak nie spodziewajcie się, że po jej zastosowaniu lakier będzie wyglądał jak nowy.

ILE MARKETINGU, ILE PRAWDY?

Producenci glinek zachwalają swoje produkty. Według nich można dzięki nim usunąć niemal każdy brud nie tylko z lakieru, lecz także z szyb, chromu, felgi i lamp. Rzeczywiście, po wyglinkowaniu powłoka traci chropowatość, a brzydkie naloty znikają. Glinka nieźle radzi sobie też z usuwaniem spłowiałej warstwy lakieru na starszych powłokach akrylowych, a przy tym jest mniej agresywna niż polerowanie.

Nie myślcie jednak, że po jej zastosowaniu znikną koliste hologramy i rysy. Choć niektórzy producenci rozróżniają glinki pod względem agresywności (np. Chemical Guys ma 3 produkty o różnej ścieralności), to jednak nawet te najostrzejsze nie zastąpią polerki mechanicznej. Warto też wiedzieć, że nieumiejętnie użyta glinka może zniszczyć lakier.

Glinka do lakieru: jak jej używać? Foto: Auto Świat
Glinka do lakieru: jak jej używać?

PŁUKANIEPrzed glinkowaniem należy dokładnie oczyścić lakier – najlepiej zacząć od spłukania wodą pod ciśnieniem.

MYCIE RĘCZNESamo płukanie nie wystarczy. Warto umyć auto za pomocą gąbki. Przygotuj dwa wiadra: jedno z wodą do opłukiwania gąbki z brudu, a drugie z wodą i szamponem.

WYSTARCZY KAWAŁEKGlinki zwykle sprzedawane są w kostkach 100- lub 200-gramowych, które przypominająplastelinę. Z całości wystarczy urwać niewielki kawałek, ok. 20-30 g.

UGNIATANIEŻeby glinka nadawała się do pracy, trzeba ją dobrze rozrobić, ugniatając w palcach. Im będzie miększa, tym bezpieczniejsza dla lakieru. Przed formowaniem można ją rozgrzać, np. w ciepłej wodzie.

Glinka do lakieru: jak jej używać? Foto: Auto Świat
Glinka do lakieru: jak jej używać?

CZYSZCZENIEZ rozrobionej glinki uformuj cienki placek. Następnie dobrze zwilż lakier specjalnym płynem lub wodą z szamponem i wykonuj glinką podłużne ruchy. Uwaga: nie trzeba jej mocno dociskać.

SPRAWDZAJ CZYSTOŚĆPodczas czyszczenia trzeba pamiętać o tym, żeby glinka cały czas miała poślizg, i o sprawdzaniu jej czystości. To ważne, bo przyklejone ziarenka piachu mogą porysować lakier.

BRUDNEJ MOŻNA DALEJ UŻYWAĆJeśli glinka zbierze już dużo zanieczyszczeń lub straci elastyczność, należy ją ponownie wyrobić – tak jak pokazaliśmy na zdjęciu, brud najlepiej zagnieść do środka.

GŁADKI LAKIERKak widać, mimo że wcześniej spłukaliśmy i umyliśmy ręcznie auto, po glinkowaniu zebrało się jeszcze sporo brudu. Efekt czuć pod palcami, bo lakier nie jest już chropowaty.

WOSKOWANIEGlinkowanie nie zabezpiecza lakieru, tylko go czyści, dlatego później warto nałożyć wosk. Na tak oczyszczonym lakierze da on jeszcze lepszy efekt i dłużej się utrzyma.

PAMIĘTAJGlinka przyda się wszędzie tam, gdzie zwykła gąbka z szamponem to za mało. Ta plastyczna masa radzi sobie z usuwaniem z powierzchni i porów lakierusmoły, śladów po owadach, nalotów np. rdzy i plam. Warto jej użyć przed woskowaniem lub polerowaniem. Glinka do lakieru wbrew nazwie nadaje się też do czyszczenia szyb, felg, lamp samochodowych i chromów. Ma jednak dwie wady: jest dość droga, a praca nią – czasochłonna.

Więcej ciekawych tematów w najnowszym tygodniku "Auto Świat" 15/2014 przeczytasz:

  • Czytelnicy testują nowe MININowe Volvo XC90 | WiadomościPorsche Macan | TestCzas na nowy filtr kabinowy | PoradnikDlaczego klima nie chodzi | PoradnikSprzęgło się ślizga. Tylko wymiana? | Wasze pytaniaHonda CR-V III (2006-12) | Samochody używaneRyzykowne auta na literę "V" | Samochody używane
Glinka do lakieru: jak jej używać? Foto: Auto Świat
Glinka do lakieru: jak jej używać?