Na rdzę są narażone przede wszystkim auta starsze, a także pojazdy typowo dostawcze bądź przeznaczone do jazdy terenowej. To właśnie karoseria tego typu samochodów najczęściej może zostać zarysowana, obita lub zawilgocona – w takich warunkach łatwiej rozwinie się korozja. Warto mieć świadomość, że duże znaczenie ma również miejsce, w jakim auto jest na co dzień przechowywane. Jak zapobiec korozji i jakie miejsce parkingowe wybrać?

Suchy, klimatyzowany garaż lub chociażby wiata parkingowa osłaniająca pojazd od deszczu zapewniają znacznie lepsze warunki niż zwykłe miejsce parkingowe pod blokiem. Wówczas kłopotliwe mogą okazać się nie tylko warunki atmosferyczne, ale także narażenie pojazdu na uszkodzenie przez innych kierowców. Aby korozja nie miała szansy rozwinąć się na karoserii, warto zadbać także o profilaktyczne stosowanie odpowiednich preparatów.

Które miejsca w samochodzie są narażone na korozję?

Elementami karoserii, które na co dzień są najbardziej narażone na wystąpienie rdzy, są błotniki. Jest to spowodowane przede wszystkim częstymi i drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi występującymi na powierzchni tej części. Żwir czy kamyki, które mogą zostać podczas jazdy wystrzelone spod kół naszego bądź cudzego pojazdu, uderzają w błotnik i powodują powstanie mikrouszkodzeń, a czasem także odpryski lakieru. Korozja często rozwija się właśnie w takich warunkach.

Co przyspiesza korozję? Oprócz uszkodzeń mechanicznych niebezpieczna jest także sól i wilgoć. Newralgiczne miejsca stanowią metalowe nadkola oraz progi – podczas zimy są one narażone na szkodliwe działanie soli, którą często posypywane są oblodzone jezdnie. Korozja może bardzo szybko rozwijać się w takich miejscach, zwłaszcza gdy sól połączy się z wodą czy błotem. Choć nie mamy wpływu na obecność soli na drogach, to możemy zapobiegać rozwojowi rdzy za pomocą specjalnych substancji oraz skutecznie zabezpieczać już rdzewiejące miejsca.

Jak usunąć rdzę z samochodu?

Warto mieć świadomość tego, że sposób walki z rdzą jest uzależniony od tego, w jak zaawansowanym stadium jest korozja, a także który element karoserii został przez nią uszkodzony. Im wcześniej dostrzeżemy wszelkie nieprawidłowości, tym większa szansa, że daną część samochodu da się naprawić. W przeciwnym razie może zaistnieć konieczność wymienienia jej na nową, co często będzie o wiele bardziej kosztownym rozwiązaniem. Na szczęście niewielkie zardzewienia można naprawić samodzielnie.

Jak usunąć rdzę z samochodu? W pierwszej kolejności za pomocą papieru ściernego należy oszlifować miejsce, które zaatakowała korozja i tym samym zeskrobać cały pomarańczowy nalot. Następnie element należy oczyścić oraz odtłuścić za pomocą benzyny ekstrakcyjnej, a po przeschnięciu – nałożyć specjalny podkład antykorozyjny. Na koniec wystarczy położyć kilka warstw lakieru w kolorze odpowiadającym reszcie auta. Tak naprawiony element warto dodatkowo zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym w sprayu.

Jak zapobiegać korozji?

Wielu kierowców zastanawia się, jak zapobiegać korozji, by ta nie wdała się w metalową karoserię zbyt szybko. Odpowiedzią na to pytanie są gotowe, specjalistyczne środki dostępne w wielu sklepach: spraye, pianki lub gęste pasty. Ważną rolę odgrywa także dokładne mycie oraz woskowanie auta. Istotną kwestię profilaktyki stanowi także regularne obserwowanie stanu lakieru naszego samochodu. Dzięki szybkiej reakcji będziemy mogli skutecznie przeciwdziałać i unikać kosztownych zabiegów naprawczych.