• Najpraktyczniejsze są małe odkurzacze zasilane akumulatorowo z opcją zasilania z gniazdka zapalniczki
  • Bateria odkurzacza może być zabudowana na stałe lub wymienna i pasująca do różnych urządzeń
  • Odkurzacze cyklonowe są wydajniejsze, a zwłaszcza lepiej zapewniają lepszą filtrację niż zwykłe

Wyjeżdżasz czystym autem na urlop, wpuszczasz do środka dzieci i już wiesz, co się będzie działo: czeka cię powrót w „chlewiku” – piasek, zasuszona trawa, kurz i pokruszone herbatniki będą wszędzie i nie odkurzysz auta przed powrotem, chyba że... do bagażnika włożysz malutki, przenośny odkurzacz i w odpowiednim momencie z niego skorzystasz. Może warto kupić coś takiego, zwłaszcza że czasem i w domu trzeba posprzątać coś małego i zwyczajnie nie chce się wyciągać z szafy, rozkładać i podłączać do gniazdka dużego i ciężkiego odkurzacza domowego. Tyle, że nie każdy mały odkurzacz jest użyteczny – jest wiele modeli, które głównie hałasują i przyprawiają człowieka o frustrację.

Zasilanie

Odkurzacz zasilany z gniazdka zapalniczki sprawdzi się tylko w aucie, ale za to nie trzeba martwić się naładowaniem baterii Foto: Auto Bild
Odkurzacz zasilany z gniazdka zapalniczki sprawdzi się tylko w aucie, ale za to nie trzeba martwić się naładowaniem baterii

Mały ręczny odkurzacz ma sens, jeśli uniezależnia nas od sieci 230 V. Najwszechstronniejsze są odkurzacze bezprzewodowe – czyli z zasilaniem akumulatorowym – bo można korzystać z nich także w domu czy w garażu. W aucie za egzamin także zasilanie z gniazdka 12 V – najlepiej uzupełniające zasilanie akumulatorowe. Warto zwrócić uwagę na:

  1. Rodzaj akumulatora: baterie niklowo-kadmowe czy niklowo-wodorkowe mają efekt pamięci, dość szybko spada ich wydajność, źle znoszą długotrwałą bezczynność. Jedynym trwałym, wydajnym i bezproblemowym rodzajem akumulatora jest akumulator litowy (litowo-jonowy).
  2. Zasilanie z gniazdka 12 V: odkurzacze wyposażone tylko w takie zasilanie są znacząco tańsze niż odkurzacze bezprzewodowe. Sprawdzą się w aucie (o ile mają wystarczająco długi przewód zasilający), ale już poza samochodem – nie. Opcja zasilania 12V uzupełniająca zasilanie bateryjne jest zaletą.
  3. Czas pracy na baterii: odkurzacz jest urządzeniem dość prądożernym, a ponieważ małe urządzenie nie działa tak szybko jak sprzęt stacjonarny, chcąc oczyścić mocno zabrudzone auto, spędzimy nad nim trochę czasu. Za wartość graniczną, absolutne minimum można uznać 15 minut pracy na jednym naładowaniu, ulgowo można potraktować jedynie sprzęt wyposażony w opcjonalne zasilanie 12 V. Za dobry czas pracy na baterii uznajemy 20-25 minut i dłużej, przy czym czas pracy powiązany jest z wydajnością urządzenia: odkurzacz z mocnym silnikiem zapewniającym wysoki przepływ powietrza będzie skuteczniejszy niż odkurzacz o mocy np. 30W, który z racji małej mocy powoli drenuje baterie.
  4. Czas ładowania: zależy nie tylko od pojemności baterii lecz także ładowarki (zewnętrznej dla baterii zewnętrznych i zabudowanej – dla baterii zabudowanych w odkurzaczu na stałe. Najszybsze ładowarki ładują baterie o poj. 90Wh w ciągu 50 minut, niektóre jednak (czego trudno uniknąć w przypadku baterii innych niż litowe) potrzebują na naładowanie małego akumulatora 6-12 godzin. 15 minut pracy – 12 godzin ładowania? Słabo! 40 minut ładowania – pół godziny pracy? Super!
  5. Bateria zewnętrzna/wewnętrzna: bateria może być zabudowana w urządzeniu na stałe i wówczas jest niewymienna. Bateria może być też wymienna – wtedy zazwyczaj pasuje także do innych urządzeń z danej serii narzędzi – wkrętarek, pilarek, szlifierek, itp. Jeśli nie mamy różnych urządzeń zasilanych akumulatorowo i chcemy tylko odkurzacz – bateria zabudowana wydaje się trafnym wyborem, gdyż kupowane osobno: odkurzacz, bateria i ładowarka zawsze kosztują więcej. Jednak wymienna bateria ma tę zaletę, że można mieć dwie lub trzy – i wtedy odkurzaczem można pracować długo i do skutku, a nawet w trybie pracy ciągłej. Jeśli mamy już markową wkrętarkę na baterie i zestaw zasilający do niej, warto się upewnić, czy w danej serii nie ma też odkurzacza – „gołe” urządzenie raczej nie będzie drogie, a na pewno praktyczne.  
Urządzenie z akumulatorem zewnętrznym. Bateria pasuje do wielu różnych urządzeń. Jeśli mamy dwie lub trzy baterie, z odkurzacza można korzystać, nie martwiąc się o krótki czas pracy na jednym ładowaniu Foto: Piotr Szypulski / Auto Świat
Urządzenie z akumulatorem zewnętrznym. Bateria pasuje do wielu różnych urządzeń. Jeśli mamy dwie lub trzy baterie, z odkurzacza można korzystać, nie martwiąc się o krótki czas pracy na jednym ładowaniu

Pojemność zbiornika

Najczęściej małe ręczne odkurzacze mają niewielki zbiornik o poj. 0,3-0,5 l (a nawet mniej), ale są takie, które mają i litr pojemności, co jednocześnie sprawia, że są nieco mniej poręczne.Warto jednak mieć świadomość, że zbiornik prawie nigdy nie wypełnia się całkowicie – już przy połowicznym wypełnieniu obniża osiągi odkurzacza o niewielkiej mocy. Nastawiając się na sprzątanie naprawdę brudnego auta, powinniśmy wybrać odkurzacz z większym zbiornikiem.

Moc urządzenia

Moc silnika podawana jest w watach (W) – w przypadku małych odkurzaczy wynosi ona od 30 do nawet 200W. Sensowny poziom mocy to ok. 100 W i więcej. W instrukcjach podawana jest te siła ssania w watach (niższa od mocy znamionowej o 4-6 razy) – ważny parametr do porównania różnych urządzeń, mówi wiele o ich skuteczności. Odkurzacze można też porównywać na podstawie przepływu powietrza w litrach na minutę – może to być 800 albo np. 1300 l/min.

Budowa urządzenia

W sprzedaży są zwykłe odkurzacze z filtrem siatkowym i odkurzacze cyklonowe, które charakteryzuję się zdecydowanie lepszą filtracją. To jest różnica: ze zwykłych odkurzaczy ręcznych z filtrem siatkowym nie powinni korzystać alergicy! Dla użytkowników odkurzanego samochodu ma to mniejsze znaczenie, w końcu auto i tak nie będzie nigdy wewnątrz sterylne, jednak dla osoby, która odkurza, rozpylone w powietrzu podczas pracy mikrodrobinki kurzu mogą być wręcz zabójcze – a skuteczność filtracji najprostszych odkurzaczy ręcznych jest niższa niż prostych odkurzaczy garażowych, o domowych odkurzaczach wyposażonych w filtry HEPA nie wspominając!

Akcesoria

Elektroszczotka – wyposażenie odkurzaczy akumulatorowych z wyższej półki – świetnie wyciąga sierść i piasek z wykładzin dywanowych Foto: Piotr Szypulski / Auto Świat
Elektroszczotka – wyposażenie odkurzaczy akumulatorowych z wyższej półki – świetnie wyciąga sierść i piasek z wykładzin dywanowych

Odkurzacz, by był przydatny w różnych warunkach, powinien mieć szczotkę do tapicerki, ssawkę szczelinową oraz większą ssawkę do płaskich powierzchni. Niektóre odkurzacze ręczne wyposażone są (albo mogą być opcjonalnie) w elektryczną turboszczotkę – ale to już najwyższa półka tego typu urządzeń. Przydatny jest też wąż ssący o długości np. 1 metra – wtedy sam odkurzacz może być nieco większy, jego masa własna jest mniej uciążliwa podczas pracy. W przypadku odkurzaczy akumulatorowych mile widziana jest stacja dokująca, na której odkurzacz jest w razie potrzeby automatycznie doładowywany – wtedy pod ręka mamy zawsze gotowe do pracy urządzenie.

Ile to kosztuje?

Jeśli macie na odkurzacz ręczny 100 zł lub mniej, zapomnijcie o odkurzaczach zasilanych akumulatorowo, w tej cenie trudno o coś dobrego – lepiej kupić najlepszy możliwy odkurzacz z wtyczką na 12 V (ale wtedy przyda się tylko w aucie). Jeśli macie więcej, np. 300 zł, ta kwota powinna wystarczyć na mały akumulatorowy odkurzacz cyklonowy. Odkurzacze z najwyższej półki – zestawy po 800 zł i więcej mają, przy o wiele wyższej poręczności, skuteczność porównywalną z dużymi odkurzaczami domowymi, a ich jedyny mankament to ograniczony czas pracy po naładowaniu baterii.