Muzyka w formacie MP3 świetnie sprawdza się w podróży. Nie musimy bowiem przechowywać w samochodzie całego domowego archiwum płyt. Teoretycznie wystarczy, że ulubioną muzykę z płyt przekonwertujemy na domowym komputerze do formatu MP3 i nagramy na płycie CD-R, DVD, niewielkiej karcie pamięci SD czy zapiszemy w pamięci USB.
Na pojemnych nośnikach można zmieścić kilka tysięcy nagrań! Sęk w tym, że większość urządzeń nie jest przygotowana do odczytywania nośników, na których nagrano aż kilka tysięcy utworów.
Każdy producent samochodowego sprzętu audio zamieszcza w instrukcji obsługi zalecenia na temat odtwarzania muzyki zapisanej w formatach MP3 i innych, takich jak AAC, WMA czy WAV. Zalecenia dotyczą używanych nośników cyfrowych, sposobów nagrywania płyt lub zapisywania muzyki na kartach lub w pamięciach USB. Naprawdę warto się z nimi zapoznać, żeby uniknąć rozczarowań!
Należy zwrócić uwagę na informacje dotyczące parametrów pamięci USB i kart SD obsługiwanych przez sprzęt. Postęp w tej dziedzinie jest bardzo szybki – starsze urządzenia często nie radzą sobie z nowymi nośnikami.
W przypadku nowszych urządzeń mamy duże szanse, że sprzęt prawidłowo rozpozna pojemne nośniki (karty standardu SD czy pamięci USB większe niż 8 GB). Urządzenia starszej generacji zwykle bezproblemowo współpracują z nośnikami o pojemnościach nie większych niż 2 GB. Zatem zanim kupimy nową kartę SD (czy pamięć USB), by nagrać na niej pliki muzyczne MP3, sprawdźmy jej kompatybilność z odtwarzaczem.
Żeby korzystać z popularnego formatu MP3,nie trzeba wcale kupować nowego radia samochodowego. Jeśli używamy sprzętu, który nie odtwarza muzyki zapisanej cyfrowo (częsty przypadek np. w fabrycznych radiach), to nic straconego. W sklepach jest mnóstwo akcesoriów, dzięki którym można słuchać MP3 niemal w każdym samochodzie.
Wystarczy tylko jakiekolwiek nagłośnienie w aucie oraz wtyk do gniazda zapalniczki i już jest możliwe podłączenie np. transmitera FM. To nic innego, jak nadajnik emitujący muzykę, której można słuchać przez radio ustawione na odpowiednią częstotliwość. A to niejedyne rozwiązanie umożliwiające odsłuchiwanie nagrań w formacie MP3. Pozostałeprezentujemy obok.
Jak przygotować nośnik z MP3?
1. Jeśli chcemy kupić płytę do nagrania, to najlepiej wybrać dysk CD-R o pojemności nie większej niż 700 MB. W przypadku pamięci USB pojemność nośnika nie powinna przekraczać 8 GB. Jeśli będziemy korzystać z kart pamięci SD, upewnijmy się, czy radio jest dostosowane do kart pamięci typu SD-HC (pojemność od 4 GB wzwyż).
2. Na nośniku danych możemy umieścić tylko tyle nagrań i katalogów z muzyką, ile dopuszcza producent odtwarzacza. Zalecenia dotyczące nagrywania muzyki znajdują się w instrukcji obsługi radioodtwarzacza.
3. Podczas kopiowania nagrań warto je posegregować i umieścić w różnych folderach. Najlepiej stosować podział według gatunku muzyki lub wykonawców. Wówczas łatwiej będzie znaleźć właściwe nagranie.
4. Nazwy plików MP3 oraz katalogów nie mogą zawierać polskich znaków, takich jak np. „ą”, „ć”, „ś”, „ź”, „ż”. Odtwarzacz błędnie rozpozna nazwę, która będzie też niewłaściwie wyświetlana na ekranie sprzętu. W skrajnych sytuacjach urządzenie może nie rozpoznać pliku i folderu.
5. Jeśli korzystamy z programu do nagrywania muzyki MP3, wybierzmy standardowe ustawienia. W szczególności dotyczy to parametrów jakości nagrań. Jakość nagrania określana jest m.in. przez parametr nazywany szybkością transmisji bitów. Im będzie on wyższy, tym jakość dźwięku lepsza. Zwykle zalecana jest wartość 192 kb/s.
6. Płyta po zakończeniu nagrywania powinna być sfinalizowana. W większości programów do nagrywania płyta jest finalizowana automatycznie. Jeśli tak się nie stanie, radioodtwarzacznie rozpozna płyty, a na wyświetlaczu pojawi się komunikat ERROR CD lub NO DISC.
Do każdego radia samochodowego wyposażonego w złącze AUX możemy podłączyć odtwarzacz MP3. Będzie do tego potrzebny kabel ze złączami minijack (zwykle 3,5 mm), czyli takimi, jakich używa się w słuchawkach. Sterowanie nagraniami odbywa się tylko w przenośnym sprzęcie. Trzeba go zatem mieć pod ręką. Także głośność regulujemy w przenośnym odtwarzaczu. Nie należy jednak zwiększać jej do maksimum, lecz jedynie co najwyżej do 80 proc. skali. Podkręcenie do maksimum oznacza wzrost zniekształceń i gorszą jakość dźwięku.
Transmiter MP3 to nadajnik radiowy z funkcją odtwarzania MP3. Zwykle występuje z wtykiem do gniazda zapalniczki. Wystarczy tylko podłączyć USB lub włożyć kartę pamięci i rozpocząć odtwarzanie plików MP3. Muzykę usłyszymy poprzez radio. Trzeba jedynie wybrać w nim odpowiednią częstotliwość w zakresie FM – taką na której nadaje transmiter.
By nie kolidować ze stacjami radiowymi, transmitery mogą nadawać muzykę w wybranym przez nas paśmie. Jakość dźwięku zależy od klasy sprzętu. Bardzo tanie urządzenia poznamy po charakterystycznych zniekształceniach – oprócz muzyki usłyszymy spore szumy.
Do odtwarzania muzyki MP3 można także wykorzystać zestaw głośnomówiący zainstalowany na stałe. Jeśli zestaw będzie podłączony do radia lub głośników, to wówczas muzykę zgraną w telefonie usłyszymy w samochodzie. Co ciekawe, telefon nie musi być przewodowo podłączony do zestawu. Wystarczy, że łączy się z zestawem przez Bluetooth i razem są kompatybilne z funkcją A2DP. Co ważne, większość nowych zestawów umożliwia sterowanie odtwarzaniem. Za odpowiednie urządzenie zapłacimy nawet ponad 300 zł i do tego trzeba doliczyć ok. 100 zł za montaż.