• Gadżety trochę ważą, nie przesadź z masą!
  • Używasz smartfona w aucie? Dobry uchwyt to wyposażenie w zasadzie obowiązkowe!
  • Lina holownicza czy kanister z paliwem to akcesoria przydatne głównie w autach używanych do ambitnej turystyki

"Lepiej nosić niż się prosić" – to stara, ale wciąż dobra zasada, która ułatwia życie. Oczywiście, nie brakuje takich, którzy twierdzą, że smartfon, karta kredytowa i dobra polisa assistance to zestaw, który powinien wystarczyć w przypadku większości kryzysowych sytuacji, które mogą nas spotkać na drodze. No cóż, jeśli macie szczęście i dużo czasu, to zwykle rzeczywiście tak jest.

Niestety, w prawdziwym życiu różnie bywa – awaria może się przytrafić tam, gdzie akurat telefon nie ma zasięgu, a jedyny warsztat w okolicy akceptuje wyłącznie gotówkę. Czasem trzeba też pomóc innym uczestnikom ruchu albo zapewnić sobie bezpieczeństwo, a do tego nawet najlepsza karta i najlepsza polisa nie wystarczą. Oto nasze propozycje akcesoriów niezbędnych, przydatnych i takich, które są potrzebne tylko nielicznym.

Czy wiesz co to "EDC"?

Foto: Istockphoto

Skrót EDC pochodzi od angielskiego "Everyday Carry", co ktoś zgrabnie przetłumaczył na polski jako "Ekwipunek Dźwigany Codziennie". Specjaliści od survivalu czy tzw. preppersi (ludzie, którzy starają się być zawsze gotowi na wszelkie kataklizmy) bez odpowiedniego zestawu akcesoriów, które mogą się przydać w kryzysowej sytuacji, nie wychodzą z domu. Zwykle w skład zestawu wchodzą m.in. materiały opatrunkowe, nóż, zapalniczka, zegarek.

Kamizelka i trójkąt ostrzegawczy

Foto: Auto Świat

Trójkąt ostrzegawczy to obowiązkowe wyposażenie auta – koniecznie musi być na pokładzie. Najważniejsze, żeby miał dobre odblaski i był naprawdę stabilny, nawet przy silnych podmuchach wiatru. W Polsce nie ma za to obowiązku posiadania w osobówce kamizelek odblaskowych, ale i tak warto – i to najlepiej po jednej dla każdego pasażera. Koszt i waga są znikome, a znaczenie dla bezpieczeństwa – olbrzymie.

Kamizelki odblaskowe w najniższych cenach — sprawdź teraz!

Trójkąty ostrzegawcze w najniższych cenach — sprawdź teraz!

Ręcznik papierowy i mokre chusteczki

Foto: Istockphoto

Rolka papierowego ręcznika i paczka mokrych chusteczek to akcesoria, które przydają się w aucie naprawdę często. Od przetarcia zaparowanej czy brudnej szyby aż po doraźną walkę z plamami na tapicerce – zastosowań mają mnóstwo, a ani dużo nie ważą, ani nie zajmują miejsca, nie są też bardzo drogie.

Koło zapasowe i podnośnik do kół

Foto: Auto Świat

Coraz więcej aut nie ma na pokładzie pełnowymiarowego koła zapasowego ani nawet wąskiej dojazdówki – zamiast tego w bagażniku znajduje się zestaw naprawczy, składający się z preparatu uszczelniającego i kompresora. W znakomitej większości przypadków taki zestaw w awaryjnej sytuacji okazuje się zupełnie nieprzydatny, bo w nowych autach z niskoprofilowymi oponami częściej niż przebicie gwoździem zdarza się np. rozerwanie gumy w wyniku wjechania w dziurę albo zbyt szybkiego najechania na krawężnik.

W takich sytuacjach żaden zestaw naprawczy nie pomoże. Oczywiście, mamy do dyspozycji telefony komórkowe i assistance, ale uwierzcie na słowo, że samodzielna wymiana koła z reguły okazuje się szybsza niż oczekiwanie na pomoc na odludziu w deszczową noc. Koło naprawdę może się przydać, a jeśli auto nie ma wystarczająco dużej wnęki, to dojazdówkę można w ostateczności schować... w kufrze.

Podnośniki samochodowe w najniższych cenach — sprawdź teraz!

Opony samochodowe w najniższych cenach — sprawdź teraz!

Rękawice robocze

Foto: Auto Świat

Kiedyś para rękawic roboczych była standardowym elementem niejednego fabrycznego zestawu narzędzi samochodowych. Nie bez powodu! Jeśli liczycie się z tym, że samodzielnie będziecie musieli np. wymienić koło lub uruchomić auto, korzystając z przewodów rozruchowych, czy też wykonywać jakiekolwiek inne "brudne" prace przy aucie, to odporne rękawice też się przydadzą.

Rękawice robocze w najniższych cenach — sprawdź teraz!

Apteczka

Foto: auto świat / Auto Świat

Posiadanie apteczki pierwszej pomocy w samochodzie osobowym wykorzystywanym prywatnie nie jest obowiązkowe. To jednak nie znaczy, że nie jest potrzebna – naszym zdaniem dobra apteczka powinna się znaleźć w każdym aucie.

Uwaga! Ponieważ w Polsce apteczki nie są obowiązkowe, to też nikt nie przejmuje się tym, co w pudełku. Dlatego radzimy wybierać apteczki zgodne z niemiecką normą DIN 13164 – mają one zawartość, która rzeczywiście pozwala na udzielenie pierwszej pomocy. Apteczka to jednak nie wszystko, warto też zadbać o odświeżenie wiedzy i umiejętności. W dobrych apteczkach znajdują się też instrukcje udzielania pierwszej pomocy.

Uwaga! Do apteczki samochodowej nie dokładajcie leków, można najwyżej uzupełnić jej skład o hermetycznie zapakowane waciki odkażające. W samochodzie panują takie warunki (m.in. znaczne zmiany temperatur), które uniemożliwiają bezpieczne składowanie większości leków.

Apteczki w najniższych cenach — sprawdź teraz!

Olej na dolewki

Foto: Auto Świat

Nawet jeśli twoje auto zwykle oleju nie bierze albo w czasie jazdy rzeczywiście ubywają go śladowe ilości, to wożenie w bagażniku litra oleju na awaryjne dolewki jest całkiem niezłym pomysłem. Może się okazać, że np. po szybszej trasie albo po jeździe z większym niż zwykle obciążeniem dolewka jednak będzie potrzebna!

Oleje silnikowe w najniższych cenach — sprawdź teraz!

Instrukcja obsługi

Foto: Auto Świat

Wielu kierowców zostawia instrukcję obsługi auta w domu – to kiepski pomysł. Jej miejsce jest w schowku auta. Nawet jeśli świetnie znacie swój samochód, czasem w awaryjnej sytuacji instrukcja może naprawdę pomóc.

Czytnik OBD

Akcesoria OBD Foto: Auto Świat
Akcesoria OBD

To gadżet dla tych, którzy o autach mają niemałe pojęcie – za pomocą niewielkiego bezprzewodowego adaptera, mając do dyspozycji smartfona z oprogramowaniem diagnostycznym (na początek wystarczy darmowy program), można odczytać kody błędów. Taki sprzęt przyda się, jeśli jeździcie autem, które ma skłonności do zapalania kontrolki "check engine" z byle powodu – bez wizyty w warsztacie można wtedy przynajmniej wstępnie sprawdzić, czy sprawa jest poważna, czy może to tylko kolejny kaprys elektroniki auta.

Czytniki OBD w najniższych cenach — sprawdź teraz!

Multitool

Foto: Auto Świat

Wożenie zestawu narzędzi w aucie – o ile nie jeździcie wymagającym częstych napraw i regulacji klasykiem ani nie podróżujecie w trudnych warunkach terenówką lub autem ekspedycyjnym – to w dzisiejszych czasach przesada. Auta psują się rzadziej niż kiedyś, a jeśli już coś się z nimi dzieje, to z reguły usterki nie da się usunąć na drodze, mając do dyspozycji tylko podstawowe narzędzia. Czasem jednak namiastka skrzynki z narzędziami może się przydać, np. gdy trzeba coś dokręcić, podważyć, chwycić obcęgami lub przypiłować. Do takich zastosowań doskonale nadaje się multitool, czyli uniwersalny zestaw narzędzi w postaci zbliżonej do scyzoryka.

Uwaga! Na rynku dostępne są multitoole w cenach od kilkunastu do nawet ok. 1000 zł. Te najtańsze nie są z reguły warte nawet tych niskich kwot, za które są oferowane – mają śrubokręty wykonane z takich materiałów, że poddadzą się przy mocniej dokręconej śrubie, a ostrza albo są fabrycznie tępe, albo tępią się przy pierwszym użyciu. Do samochodu warto wybrać narzędzie z solidnymi obcęgami, możliwością stosowania różnych "bitów", bo w autach bardzo często obok śrub płaskich i krzyżakowych występują też torxy, śruby sześciokątne (hex) i inne.

Ważne też, żeby dało się użyć przedłużki, bo śruby bywają ukryte w zagłębieniach. Markowe multitoole nie tylko są solidniejsze i bezpieczniejsze w użyciu od tanich narzędzi, lecz także – jeśli nawet się popsują – z reguły mają wieloletnie gwarancje, często obejmujące też "głupotę" użytkownika, np. popularne i drogie Leathermany mają 25 lat gwarancji, która jest realizowana nawet bez okazania paragonu.

Przewody rozruchowe

Prawdopodobieństwo, że przewody rozruchowe przydadzą się wiosną i latem, nie jest przesadnie duże, ale jednak występuje, za to zimą zestaw dobrych kabli można potraktować jako wyposażenie niemal obowiązkowe – jeśli nie przyda się wam, to może pomożecie np. sąsiadowi, który w porę nie wymienił w swoim aucie akumulatora albo zostawił włączone światła. Niestety, dobre przewody muszą być ciężkie i zajmują sporo miejsca w bagażniku.

Kable rozruchowe w najniższych cenach — sprawdź teraz!

Gaśnica

Przepisy nakazują wożenie gaśnicy w samochodzie, ale nie wymagają, żeby była dobrej jakości. Nasza rada: wybierajcie modele z manometrem i środkiem gaśniczym ABC, w miarę możliwości większe niż standardowe jednokilogramowe, które do ugaszenia nawet niewielkiego pożaru auta są po prostu za małe.

Gaśnice samochodowe w najniższych cenach — sprawdź teraz!

Okulary przeciwsłoneczne i zapasowe

Foto: Auto Świat

Jeśli masz wadę wzroku, która wymusza korzystanie z okularów podczas prowadzenia auta albo na co dzień używasz szkieł kontaktowych, pomyśl o wożeniu w samochodzie zapasowych okularów. Raz na jakiś czas każdemu okularnikowi zdarza się zgubić lub stłuc okulary, w samochodzie warto mieć więc zapasową parę – jazda po omacku to zły pomysł. Mogą to być np. okulary fotochromatyczne, których szkła przyciemniają się w ostrym świetle. A skoro już jesteśmy przy okularach z ciemnymi szkłami – dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV i polaryzacyjnym to coś, co również kierowcy mający dobry wzrok powinni wozić ze sobą w samochodzie. I to nie tylko latem! Zimą słońce odbijające się od śniegu też potrafi oślepiać.

Okulary przeciwsłoneczne w najniższych cenach — sprawdź teraz!

Zbrojona taśma klejąca, opaski zaciskowe

Foto: 123RF

Mocna taśma klejąca, znana również pod nazwami "gafer" albo "powertape", to klasyczne "narzędzie" do prowizorycznych napraw. Fachowcy z branży motoryzacyjnej twierdzą, że bez niej większość rajdówek nie dojechałaby do mety, a dalekie ekspedycje kończyłyby się kawał drogi od celu. Niektórzy twierdzą, że używają ich nawet mechanicy lotniczy...

Taśma ma mnóstwo zastosowań: od prowizorycznego uszczelniania pękniętych węży, przez naprawę izolacji, mocowanie urwanych części, zaklejanie otworów po wybitych szybach, aż po przytwierdzanie bagażu. Markowe taśmy zbrojone nawet po kilku latach spędzonych w bagażniku auta wciąż nieźle kleją, tańsze zamienniki – niekoniecznie.

Opaski zaciskowe (czyli trytytki). To kolejny klasyk wśród narzędzi i akcesoriów wykorzystywanych do prowizorycznych napraw – zestaw opasek o różnych wymiarach nie zajmuje dużo miejsca w bagażniku, a naprawdę może się przydać, zastępując np. fabryczne mocowania części lub opaski do przewodów.

Taśmy zbrojone w najniższych cenach — sprawdź teraz!

Uchwyt na telefon

Foto: Auto Świat

Większość z nas przynajmniej czasem używa smartfona jako samochodowej nawigacji – w takiej sytuacji dobry uchwyt na telefon to jedyne bezpieczne i wygodne rozwiązanie. Jeśli macie telefon z funkcją ładowania indukcyjnego, warto wybrać model z wbudowaną ładowarką. Ważne, żeby przyssawka była mocna, telefon dobrze trzymał się w uchwycie i nie rysował o mocowania. Warto też sprawdzić, czy konstrukcja uchwytu jest dopasowana np. do przycisków lub portu ładowania danego modelu telefonu.

Uchwyty do telefonów w najniższych cenach — sprawdź teraz!

Bezpieczniki i żarówki

Foto: Auto Świat

Bezpieczniki w aucie nie powinny przepalać się bez powodu, ale czasem dochodzi do sytuacji, kiedy rzeczywiście chwilowe przeciążenie prowadzi do wyłączenia układu. Wtedy prosta wymiana bezpiecznika jest skuteczną naprawą, oczywiście, pod warunkiem że macie je pod ręką, potraficie samodzielnie je zlokalizować i wymienić.

Uwaga! Jeśli bezpiecznik chroniący dany obwód przepala się po raz kolejny, to nie jest to dziełem przypadku i nie ma sensu wymieniać go w nieskończoność albo – co gorsza – zamieniać na bezpiecznik o wyższym amperażu. Zamontowanie zbyt "mocnego" bezpiecznika grozi zniszczeniem chronionego przez niego odbiornika lub pożarem pojazdu.

Jeśli twoje auto nie ma ksenonów ani oświetlenia LED, nie zapomnij też o komplecie żarówek na wymianę. Szczególnie Żarówki H7 i H1 starczają często na zaledwie kilkaset godzin świecenia.

Żarówki samochodowe w najniższych cenach — sprawdź teraz!

Kanister

Foto: Istockphoto

Kiedyś każdy szanujący się "szofer" miał w aucie kanister z zapasem paliwa. Tyle że wtedy sieć stacji była skromna, a nawet jeśli jedna z nich była w pobliżu, to wcale nie znaczyło, że uda się zatankować auto, w dodatku wskaźniki w wielu autach bardzo niedokładnie pokazywały poziom paliwa w baku. W dzisiejszych czasach wożenie kanistra – no, chyba że wybieracie się na wyprawę w "dzicz" terenówką – naprawdę nie ma większego sensu. Po prostu radzimy unikać jazdy na rezerwie – w Polsce o dowolnej porze dnia i nocy zdobycie paliwa to przecież nie problem.

Kanistry samochodowe w najniższych cenach — sprawdź teraz!

Woda

Foto: Istockphoto

Półlitrowa plastikowa butelka wody w schowku naprawdę może się przydać, i to w wielu sytuacjach – m.in. do picia, jeśli utkniecie w upale w wielogodzinnym korku, albo do opłukania rąk zabrudzonych przy wymianie opon. Koszt żaden, a przydać się może.

Zawsze zimna woda w aucie? Lodówki samochodowe w najniższych cenach — sprawdź teraz!

Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym

Foto: Auto Świat

Na szczęście stłuczki i wypadki nie zdarzają się zbyt często, ale i tak warto być na nie przygotowanym. Naszym zdaniem w każdym samochodzie powinno się znaleźć miejsce na tzw. druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. To standardowy formularz, który ułatwia poprawne udokumentowanie przebiegu szkody i dochodzenie odszkodowania od ubezpieczyciela. To tylko kilka kartek!

Ładowarka do telefonu i kabel USB

Nie zajmuje wiele miejsca ani dużo nie waży. W nowszych autach, wyposażonych w gniazda USB, zamiast ładowarki wystarczy sam kabelek, który może się przydać nie tylko do ładowania, lecz także np. do przesyłania muzyki lub korzystania z aplikacji typu Android Auto bądź Apple CarPlay. Uwaga! Zarówno w przypadku ładowarek, jak i samych kabelków różnice pomiędzy poszczególnymi produktami są nadspodziewanie duże.

Ładowarki mogą mieć różną moc, a to przekłada się na szybkość ładowania urządzenia w aucie. Jeśli macie smartfona z dużym wyświetlaczem i używacie go do nawigowania, słaba ładowarka może nie nadążać z ładowaniem telefonu – mimo podłączonego kabla bateria urządzenia będzie się rozładowywała, tyle że wolniej.

Uwaga! Wiele nowoczesnych smartfonów obsługuje tzw. szybkie ładowanie, do którego są wymagane specjalne ładowarki o płynnie regulowanym napięciu ładowania – może ono wynosić od 3,6 do 20 woltów. Problem polega na tym, że standardów takiego ładowania jest wiele, np. Quick Charge 1.0-4.0, Fast Charge i inne.

Przed wyborem ładowarki warto się przekonać, że jest ona kompatybilna z telefonem – jeśli standardy telefonu i ładowarki nie są zgodne, to urządzenie będzie ładowane tylko z podstawową prędkością. Uwaga! Szybkość ładowania zależy też od rodzaju użytego przewodu USB lub Lightning (dla smartfonów iPhone). Nie każdy kabel USB pozwala też na przesył danych, a co za tym idzie – na korzystanie z aplikacji np. Android Auto. Ładowanie telefonu z gniazda USB w aucie lub z gniazda USB w samochodowym radiu przebiega z reguły znacznie wolniej niż z ładowarki.

Samochodowe ładowarki w najniższych cenach — sprawdź teraz!

Latarka

Większość z nas ma w kieszeni telefon z diodą, która może pełnić funkcję latarki. Tyle że jeśli przy aucie trzeba coś zrobić, np. poświecić sobie podczas wymiany koła albo zajrzeć, co grzechocze pod autem, to używanie do tego smartfona nie jest ani wygodne, ani dla tego urządzenia bezpieczne. Lepszą opcją jest niewielka, za to mocna latarka, najlepiej taka, którą da się też naładować w samochodzie.

Najlepsze latarki w najniższych cenach — sprawdź teraz!

Naszym zdaniem

Jaki zestaw akcesoriów jest optymalny? Ważne, żeby znaleźć odpowiednie proporcje – nie zagracić niepotrzebnie auta, ale mieć na pokładzie to, co rzeczywiście może się przydać w awaryjnych sytuacjach.