• Przy wysokich temperaturach wnętrze samochodu błyskawicznie się nagrzewa
  • Podróż w takich warunkach nie należy ani do komfortowych, ani do bezpiecznych
  • Radzimy, jak skutecznie walczyć z upałem w samochodzie, oraz pokazujemy, na jakie rozwiązania szkoda i czasu i pieniędzy

Najlepszy sposób na komfortową jazdę w upale to: mieć samochód wyposażony w duży silnik i wydajną "klimę", mocno przyciemnione szyby i biały lakier. Tak właśnie wyglądają luksusowe terenówki zamawiane przez bogatych mieszkańców krajów o gorącym klimacie. Jeśli posiadamy auto w ciemnym kolorze, ze słabą klimatyzacją, a do tego z bezbarwnymi szybami – przed nami gorące wakacje – przynajmniej w czasie podróży.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Jeśli mamy nadzieję na to, że jakiekolwiek urządzenie zasilane z gniazda zapalniczki zasadniczo zmieni naszą sytuację w czasie upału, jesteśmy w błędzie. Wydajność takich gadżetów jest niewielka, bo ile energii można pobrać z gniazdka 12 V? Najwyżej kilkadziesiąt watów. Oznacza to, że lodówka turystyczna o tak małej mocy pozwoli uzyskać bądź utrzymać temperaturę niższą od temperatury otoczenia o najwyżej 10-12°C, a w przypadku różnego rodzaju toreb termicznych, będzie to jeszcze mniej. Najlepsze efekty uzyskamy więc, od razu wkładając do nich produkty wcześniej schłodzone w domowej lodówce.

Oto skuteczne sposoby na upał w aucie Foto: Auto Świat
Oto skuteczne sposoby na upał w aucie

Co do wiatraczków mocowanych przystawkami do szyby, jeżeli w ogóle mają one sens – to na postoju. W czasie jazdy samochodowy układ wentylacji działa o wiele wydajniej. Czego można się spodziewać po wiatraczku mającym 20-30 W mocy? Dodatkowy problem to mocowanie i jakość urządzeń – szczególnie sprzedawanych w hipermarketach. Niektóre rozpadają się w rękach, a inne odpadają od szyby. Warto wiedzieć, że żadnej przyssawki nie da się przymocować do plastiku. Mocujemy albo do szyby, albo wcale. A jeśli chcemy coś założyć w inny sposób, to trzeba przykręcić.

Folia przyciemniająca

Niepodważalny sens mają folie przyciemniające. Faktycznie poprawiają one komfort jazdy, a do tego wcale nie są drogie. Niestety, używanie folii jest ograniczone przepisami: można je naklejać na szyby boczne tylne i tylną, ale pole widzenia wokół kierowcy (180 st.) musi pozostać nieosłonięte. Żadne certyfikaty nie powstrzymają policjanta przed zabraniem dowodu rejestracyjnego, jeśli zauważy, że okleiliśmy szyby także z przodu. Dlatego nawet w aucie z oklejonymi szybami, które zostało zaparkowane w pełnym słońcu, temperatura pod dachem już po godzinie, dwóch może sięgnąć 50-70 st. C lub więcej.

W aucie z ciemnym lakierem będzie goręcej, w samochodzie białym – chłodniej. Warto wiedzieć, że w samochodzie wystawionym na słońce najcieplej jest na wysokości głów kierowcy i pasażera siedzącego z przodu, nieco chłodniej (nawet o ok. 10 st. C) na wysokości siedzeń i najchłodniej na wysokości stóp – temperatura jest nawet o 25 st. C niższa niż pod dachem. Niestety, jest to niekorzystne zjawisko, w takich warunkach jazda jest zwyczajnie niebezpieczna! Dlatego pierwsze kilkaset metrów jazdy samochodem rozgrzanym jak piec trzeba pokonać z otwartymi szybami, nawet jeśli mamy sprawną klimatyzację.

Gdy zostawiamy auto podczas upałów, to najlepiej w cieniu. Pamiętajmy, że słońce nie tylko powoduje, że w aucie jest cieplej niż na zewnątrz, lecz także niszczy elementy gumowe – opony, wycieraczki, uszczelki. Może się oczywiście okazać, że tego lata słońca nie będzie, ale tego nikomu nie życzymy.

Ekran termiczny na przednią szybę

Oto skuteczne sposoby na upał w aucie Foto: Auto Świat
Oto skuteczne sposoby na upał w aucie

Kiedyś popularne były ekrany zakładane z zewnątrz, obecnie w sklepach przeważają ekrany wewnętrzne. To podobno dlatego, że cokolwiek się zostawi bez opieki, szybko zmienia właściciela. Ekrany termiczne dobrze współdziałają z folią przyciemniającą, która nie może być naklejona ani na przednią, ani na boczne szyby – powodują, że samochód zostawiony na słońcu wolniej się nagrzewa. Wadą tego rozwiązania jest uciążliwe zakładanie.

Wiatraczek–schładzacz

Oto skuteczne sposoby na upał w aucie Foto: Auto Świat
Oto skuteczne sposoby na upał w aucie

To wyjątkowy wynalazek: wyposażony jest we wkład, który zamraża się w lodówce, wkłada do wiatraczka, a ten umieszcza w aucie i dzięki temu w upalny dzień mamy czuć się lepiej. Skuteczność działania jest zbliżona do... działania placebo, czyli jest mierna. Wystarczy wyobrazić sobie, ile energii pochłania klimatyzacja, aby poprawić atmosferę w samochodzie. Pomijamy więc milczeniem problem ze stabilnym montażem tego gadżetu.

Dodatkowy wiatraczek

Oto skuteczne sposoby na upał w aucie Foto: Auto Świat
Oto skuteczne sposoby na upał w aucie

Do takich akcesoriów należy podchodzić z rezerwą. Są mniej skuteczne niż fabryczny nawiew, tańsze modele rozpadają się w rękach, lepsze działają, ale pozostaje problem: jak je przyczepić, aby nie zasłaniały widoku i nie telepały się? Lepiej oczyścić i odgrzybić oraz usprawnić fabryczny układ wentylacji w samochodzie.

Przywieszka

Oto skuteczne sposoby na upał w aucie Foto: Auto Świat
Oto skuteczne sposoby na upał w aucie

Różnego rodzaju przywieszki przeciwsłoneczne mocowane do wewnętrznej powierzchni szyby za pomocą przyssawek używane są głównie w autach, w których przewozimy dzieci. Chronią przed bezpośrednim działaniem słońca i... tyle. Uniemożliwiają uchylenie szyby, ograniczają widoczność. Zaletą jest to, że w każdej chwili można je zdjąć. Nie należy używać ich na szybach z przodu. W sumie... znacznie lepszy efekt, choć nieco wyższym kosztem, uzyskamy, przyciemniając tylne szyby folią.

Przedłużenie daszka przeciwsłonecznego

Oto skuteczne sposoby na upał w aucie Foto: Auto Świat
Oto skuteczne sposoby na upał w aucie

Używając tego typu akcesoriów, należy zachować ostrożność, umiar i zdrowy rozsądek. Faktem jest, że jazda pod słońce jest niekomfortowa oraz że jazda z przysłoniętą szybą może być także niebezpieczna. Takie rzeczy mogą mieć sens w autobusach i ciężarówkach, choć fabryczne rolety są lepsze.

Roleta na szybę

Oto skuteczne sposoby na upał w aucie Foto: Auto Świat
Oto skuteczne sposoby na upał w aucie

Nie łudźmy się, że mała roletka spowoduje istotne zmniejszenie temperatury w samochodzie. Może mieć niewielki wpływ na wolniejsze nagrzewanie się wnętrza samochodu stojącego na słońcu, ale wiele zależy od tego, jak duża powierzchnia szyb pozostaje nieosłonięta. W pewnych sytuacjach roleta może powodować... wolniejsze wychładzanie się kokpitu. Takie akcesoria powodują jednak, że pasażerowie są mniej narażeni na bezpośrednie działanie słońca, co poprawia komfort jazdy.

Torba ze schładzaczem

Oto skuteczne sposoby na upał w aucie Foto: Auto Świat
Oto skuteczne sposoby na upał w aucie

Zasilana z gniazdka 12 V torba-chłodziarka do przewożenia napojów czy kanapek to ciekawe rozwiązanie, pod warunkiem że nie oczekujemy cudów. Torba nie jest bowiem tak szczelna i tak dobrze izolowana, jak sztywna chłodziarka, a niewielki, 25-40 W układ chłodzący jest mało wydajny. Możemy liczyć na to, że w torbie schłodzone wcześniej rzeczy dłużej będą zimne, a docelowo chłodniejsze o ok. 5 st. C od temperatury otoczenia.

Folia przyciemniająca na tylnych szybach. Warto

Aby być w zgodzie z prawem, nie należy przyciemniać (czymkolwiek!) szyby przedniej i bocznych w drzwiach pierwszego rzędu. Jeśli mamy najtańsze szyby bezbarwne, można je wymienić na przyciemniane fabrycznie, spełniające odpowiednie normy.

Oto skuteczne sposoby na upał w aucie Foto: Auto Świat
Oto skuteczne sposoby na upał w aucie

Za to tylne szyby (w drzwiach pasażerów drugiego i kolejnych rzędów oraz w tylnej klapie) można zaciemnić, jak kto chce. Folia poprawia komfort jazdy i spowalnia nagrzewanie się wnętrza samochodu zaparkowanego w słońcu. Z naszych testów wynika, że maksymalne obniżenie temperatury w zaparkowanym aucie z oklejonymi szybami to ok. 5°C, a dodatkową korzyść możemy uzyskać, kładąc na deskę rozdzielczą biały ręcznik lub zasłaniając ją ekranem. Uwaga: samochód oklejony folią staje się swego rodzaju "pułapką cieplną" – jego wnętrze wolniej się nagrzewa, ale i wolniej schładza.