1 Konieczność zatrzymania się przed przystankiem niewyznaczonym przy chodniku jest oczywista. W każdej chwili na jezdni tuż przed naszym autem może pojawić się pasażer biegnący do stojącego tramwaju. Nie ma także pewności, czy z pojazdu szynowego nie wyjdzie osoba, która zbyt późno zdecydowała się wysiąść. Dlatego zawsze należy zachować szczególną ostrożność. Warto pamiętać o tym, że zatrzymać się trzeba także wtedy, gdy tramwaj dopiero podjeżdża na przystanek. Niecierpliwi pasażerowie wchodzą na ulicę, gdy zobaczą zbliżający się pojazd szynowy.

2 Kiedy wolno ruszyć? Wtedy, gdy na jezdni nie ma żadnych pieszych. W przepisie nie ma ani słowa o tym, że należy poczekać do momentu, aż zostaną zamknięte drzwi lub tramwaj ruszy.  Wyznacznikiem jest to, czy wszyscy pasażerowie już wysiedli z tramwaju lub do niego weszli. Jeżeli nie ma nikogo na ulicy, to można powoli ruszyć, nawet gdy motorniczy nie zamknął drzwi, bo może w tym czasie np. sprzedawać bilety. Ruszając, zmniejszymy kolejkę stojących samochodów, co jest szczególnie ważne przy bardzo dużym natężeniu ruchu. Trzeba jednak  być przygotowanym na konieczność nagłego zatrzymania. Ważne jest również zachowanie czujności podczas zbliżania się do czoła tramwaju. Pojazd szynowy może stać przed przejściem dla pieszych, na którym niespodziewanie pojawi się na przykład biegnąca osoba.

3 Gdy motorniczy zamknie drzwi, można zacząć w miarę bezpiecznie się rozpędzać.Jeżeli uznamy, że tramwaj będzie stał krótko na przystanku, to bezpieczniej jest poczekać kilka sekund do momentu zamknięcia w nim drzwi.