- W wielu nowych autach zegarek aktualizuje się automatycznie, dzięki powiązaniu z odbiornikiem radiowym RDS, cyfrowym radiem DAB+ lub nawigacją GPS
- Gdy automatyczna zmiana czasu nie działa, można ręcznie ustawić zegarek w samochodzie
- Zwykle godzinę ustawia się w menu fabrycznego radia samochodowego lub w ustawieniach widocznych na ekranie pomiędzy zegarami
Im nowsze auto, tym łatwiej? Godzina powinna być bowiem automatycznie aktualizowana, dzięki czemu podczas zmiany czasu na letni czy zimowy kierowca nie musi sięgać do skomplikowanego menu. Niestety bywają wyjątki.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Zmiana czasu — automat nie zawsze działa tak, jak powinien
W wielu nowych samochodach ustawienie czasu jest powiązane z sygnałem z wbudowanego radia (regulacja poprzez tradycyjny RDS lub nowsze cyfrowe radio DAB) albo nawigacją GPS (wówczas wystarczy odbiór sygnału satelitarnego). Niekiedy aktualizacja jest możliwa także dzięki połączeniu z internetem. Wszystko jest zautomatyzowane, o ile oczywiście wybraliśmy odpowiednią opcję. Zwykle w menu możemy znaleźć także możliwość ręcznego ustawienia godziny.
Wbrew pozorom niekiedy trzeba sięgnąć do ręcznej zmiany czasu, gdyż zdarza się, że automatyka płata figle. Najłatwiej przekonać się o tym w samochodach, w których zegarek powiązany jest z danymi ze stacji radiowych RDS. Zdarza się, że niektórzy nadawcy aktualizują dane z opóźnieniem. To oznacza, że gdy będziemy słuchać różnych rozgłośni, to za każdym razem przy zmianie stacji zmieni się także wskazanie czasu!
Zmiana czasu — jak zmienić ręcznie godzinę?
Jaka marka, takie ustawienia, a coraz częściej także wiele zależy od konkretnego modelu. Zdarza się, że do regulacji zegarka wystarczy tylko niewielkie pokrętło (np. między zegarami) lub przyciski (dość popularne w autach japońskich z charakterystycznym prostym cyfrowym czasomierzem). Coraz częściej bywa jednak tak, że procedura jest bardziej skomplikowana i trzeba przeszukiwać rozbudowane menu komputera pokładowego, wyświetlacza między zegarami albo samego radia multimedialnego.
W galerii kilka przykładów z popularnych samochodów różnych marek. Uwaga, w niektórych autach mogą wystąpić problemy ze zmianą czasu w sytuacji, gdy wgrywano polskie menu do komputera lub dokonano korekty licznika przebiegu!
Wystarczy sięgnąć do przycisku „Mode”, by wybrać opcję ustawienia czasu i daty. Zmiany wprowadza się przy użyciu przycisków oznaczonych „+” oraz „-”.
Godzinę na małym wyświetlaczu między zegarami możemy zmienić korzystając z przycisków w lewej manetce kierownicy. W menu znajdziemy również m.in. regulację podświetlenia kierownicy.
W zakładce ustawień samochodu pokrętłem iDrive wybieramy „Ogólne ustawienia”, potem „Data i czas”, a następnie dokonujemy korekty. Można skorzystać z opcji automatycznego ustawienia czasu.
Zależnie od wersji samochodu (czy zawiera pokładowe radio czy też nie) czas ustawimy korzystając z przycisków przy zestawie wskaźników lub w menu fabrycznego radia (w menu szukamy opcji personalizacji).
Przyciskami z lewej strony kierownicy wybieramy menu, a następnie zakładkę konfiguracja pojazdu, w której znajdziemy dostęp do daty i czasu.
W fabrycznym radiu SYNC wybieramy opcję ustawień na pasku funkcji. Na liście znajdziemy ustawienia zegara.
W wersjach z fabryczną nawigacją zegar jest automatycznie aktualizowany. W pozostałych odmianach wystarczy skorzystać z przycisku menu "clock" przy wyświetlaczu i regulować czas przy użyciu gałki.
W radiu Comand Online dostęp do zegara możliwy jest po wciśnięciu przycisku SYS na lewej części panelu fabrycznego radia (do regulacji korzystamy z pokrętła w radiu). W wersji z nawigacją godzina jest ustawiana na podstawie GPS.
W menu ustawień fabrycznego radia znajduje się zakładka „Godzina i data”. Zegar może być automatycznie aktualizowany poprzez odbiornik radiowy RDS. Korzystamy z przycisku menu i pokrętła.
W menu radia wybieramy opcję „Ustawienia”, „Konfiguracja systemu” i „Ustawienia systemowe”. W wersji z nawigacją czas może być aktualizowany automatycznie poprzez GPS.
W menu ustawień fabrycznego radia możemy skorygować zegar, korzystając z przycisków na panelu. W wersji z nawigacją GPS zegar może być aktualizowany automatycznie poprzez sygnał satelitarny.
Godzinę ustawiamy jednym przyciskiem przy zegarach. Wystarczy go przytrzymać aż ukaże się opcja zmiany godziny. By przejść do regulacji minut, należy odczekać ok 4 sekund.
Toyota od lat korzysta z charakterystycznego cyfrowego zegarka, którym sterujemy przy użyciu dwóch małych przycisków zlokalizowanych tuż przy wyświetlaczu.
Przyciskami w kierownicy wybieramy menu ustawień na niewielkim ekranie (radio MFD) pomiędzy zegarami samochodu i dokonujemy korekty czasu.
Poprzez przycisk "My Car" w środkowej konsoli samochodu (oraz górne pokrętło w konsoli lub z prawej strony kierownicy) aktywujemy menu na desce rozdzielczej, a następnie wybieramy „opcje systemowe”. Możemy ustawić tryb automatycznego przestawiania na czas letni.