Alufelgi to jeden z najmodniejszych a za razem najlepiej prezentujących się dodatków samochodowych. Nie tylko poprawiają wygląd auta, ale mają także istotny wpływ na trakcję, sposób jego prowadzenia i działanie zawieszenia. Odpowiednio dobrane alufelgi okazują się znacznie bardziej wytrzymałe od stalówek. Można zatem jeździć na nich przez cały rok.
Zakup felgi aluminiowych wiąże się z wydatkiem od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Pomimo relatywnie wysokiej ceny posiadają one szereg zalet.
Po pierwsze - wygląd. W zależności od indywidualnych potrzeb i temperamentu kierowcy, felgi mogą dodać elegancji i dostojności, czy też sportowego „pazura” pojazdom. Bezkompromisowo tworzą niebanalny efekt wizualny poprawiając estetykę samochodu.
Po drugie - dłuższa żywotność. Technologia wytwarzania i kontroli w procesie produkcyjnym, np. prześwietlanie promieniami RTG daje pewność, że nie występują ukryte wady materiałowe. Powłoka felgi aluminiowej składa się z kilku warstw, najczęściej trzech: suchej warstwy bazowej, warstwy koloru i powierzchni przezroczystej - bezbarwnego lakieru. - Tak zabezpieczona felga może być także użytkowana zimą, kiedy jest narażona na działanie czynników agresywnych, np. soli – tłumaczy Łukasz Bielecki, ekspert z Alucenter.eu. Felgi aluminiowe w przypadku dużych różnic temperatury otoczenia są mniej podatne na odkształcenia niż felgi stalowe. Wbrew powszechnej opinii felgi te mają wyższą odporność na uderzenia niż felgi stalowe.
Po trzecie - felgi aluminiowe są lekkie. Zarówno pod względem wizualnym dającym wrażenie lekkości pojazdu, jak i pod względem swojej masy felgi aluminiowe są lżejsze od swoich odpowiedników stalowych. Masa własna felg zamontowanych w pojeździe znacząco wpływa na komfort podróży zmniejszając masę „nieamortyzowaną” auta, co powoduje poprawienie osiągów i znacząco wpływa na zmniejszenie zużycia elementów zawieszenia.
Ponadto, zastosowanie obręczy ze stopów lekkich znakomicie poprawia chłodzenie elementów ciernych układu hamulcowego. Zarówno poprzez fakt budowy samej felgi aluminiowej, czyli wzoru, jak i użycia materiału lepiej odprowadzającego ciepło. Alufelgi poprawiają cyrkulację powietrza wokół tarcz i bębnów przyspieszając ich chłodzenie, czego efektem jest wyższa sprawność układu hamulcowego.
Wytrzymałość felg aluminiowych jest badana przez wyspecjalizowane instytucje. Dana felga dopuszczana zostaje do obrotu, tylko w momencie pozytywnego przejścia testów weryfikacyjnych, które świadczą także o spełnianiu przez nią wymagań dotyczących wytrzymałości, trwałości i bezpieczeństwa. Takie obręcze aluminiowe posiadają certyfikaty ISO, VIA, JWL.
Niestety wśród kierowców nadal pokutuje stereotyp, że mimo wszystko takie felgi są słabsze, czemu przeczą przeprowadzone ekspertyzy. Felgi montowane fabrycznie nie są produkowane przez producentów samochodów, tylko dostarczane w ramach umów kooperacyjnych (tzw. OEM) przez tych samych producentów felg, których wyroby pod ich własnymi markami można nabyć na rynku. Często felgi aluminiowe oferowane na rynku są dużo mocniejsze od felg fabrycznych.
Zmotoryzowani często zastanawiają się, jak dobrać odpowiedni zestaw do swojego samochodu?
To bardzo proste – wystarczy podać sprzedawcy dane o marce, modelu i roczniku, a on spośród setek konfiguracji dobierze właściwe felgi, pozostawiając klientowi ostateczną decyzję wyboru wymarzonego wzoru. Szeroki wybór felg aluminiowych w rożnych modelach i wzorach znajdziecie na Alucenter.eu.
Nasi doradcy gwarantują komfort prowadzenia oraz bezpieczeństwo podczas jazdy.