1. Sprawdź legalność

Jeżeli nie chcesz poruszać się skradzionym samochodem, sprawdź jego legalność. Upewnij się, że wybrane auto posiada wszystkie niezbędne dokumenty. Dzięki temu dowiesz się zarazem czy samochód był serwisowany, ilu miał właścicieli, czy był kupiony w kraju. Wiarygodność dokumentów porównaj z numerem silnika oraz numerem nadwozia.

2. Oceń stan techniczny

Jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ od stanu technicznego zależy, jak długo pojazd nam posłuży. Wyznacznikiem eksploatacyjnego zużycia jest m.in. przebieg. Im więcej przejechanych kilometrów, tym większe prawdopodobieństwo szybszego zużywania się części, co pociąga za sobą większe koszty napraw.

Należy koniecznie zajrzeć pod maskę, ponieważ stan umieszczonych tam elementów może wiele mówić o jakości pojazdu. Podejrzenie powinien budzić zbyt czysty silnik. Warto zwrócić uwagę na stan lakieru na śrubach - ślady naprawy będą związane z jego uszkodzeniem.

Istotne znaczenie ma również zweryfikowanie koloru oleju silnikowego. Warto również zajrzeć do płynu chłodzącego. Jeśli zauważysz nawet minimalne ślady oleju, może sugerować to uszkodzenie uszczelki pod głowicą.

Zapal także silnik i wsłuchaj się w jego pracę. Jeśli spod maski wydobywają się dziwne piski lub odgłosy stukania, z samochodem jest coś nie tak.

Jeśli nie jesteś wprawny w ocenie stanu technicznego i nie wiesz, na co zwracać szczególną uwagę, dobrze jest poprosić o pomoc zaufanego mechanika.

3. Lakier prawdę Ci powie?

Ponieważ większość kupujących wybiera samochody bezwypadkowe, sprzedawcy zatajają prawdziwą historię pojazdu. Próbują więc ukryć wszelkie ślady pod grubą warstwą lakieru.

Przyjrzyj się karoserii dokładnie i sprawdź, czy odcienie lakieru nie różnią się między sąsiednimi elementami. Możesz także sprawdzić grubość lakieru. Jeśli pojawiają się różnice, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojazd był uczestnikiem wypadku.

4. Wybierz się na przejażdżkę

Zanim kupisz pojazd, wybierz się na jazdę próbną. Dzięki temu będziesz mógł jeszcze więcej dowiedzieć się o stanie samochodu. Najlepiej, jeśli podczas jazdy wyłączysz radio oraz inne urządzenia. W ten sposób uda Ci się usłyszeć ewentualne nieprawidłowości w pracy auta.

Jeżeli zastosujesz się do powyższych wskazówek, uda Ci się kupić dobre auto. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek i nie będziesz stanowić zagrożenia na drodze.