• Na wielu ważnych trasach, mimo szczytu wakacyjnych wyjazdów, trwają remonty i przebudowy
  • O wielu utrudnieniach możemy się dowiedzieć jeszcze przed wyjazdem w trasę – wystarczy skorzystać z serwisów informacyjnych zarządców dróg
  • Dobra nawigacja online powinna wyznaczać trasy tak, żeby ominąć poważniejsze utrudnienia
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Tradycyjnie w okresie letnim drogowcy nie ograniczają swojej aktywności, a wręcz przeciwnie, nawet na najbardziej obleganych trasach w najlepsze trwają remonty i przebudowy. Jak uniknąć takich utrudnień? Jednym z lepszych rozwiązań jest skorzystanie z dobrej aplikacji nawigacyjnej, która na bieżąco pobiera dane o utrudnieniach. Niestety, najpopularniejsza (bo darmowa) aplikacja nawigacyjna, czyli Mapy Google, nie zawsze informuje o trwających przebudowach czy nawet o zamkniętych trasach, szczególnie jeśli są to mniej uczęszczane odcinki. Jeśli na co dzień wystarcza wam darmowa nawigacja albo fabryczna nawigacja zainstalowana w samochodzie, ale na czas urlopowych wyjazdów chcielibyście skorzystać z lepszej, płatnej, oferującej dodatkowe funkcje (np. ostrzeganie przed fotoradarami), to w wielu przypadkach da się wykupić np. abonament tygodniowy, dwutygodniowy czy miesięczny. Taką możliwość oferują m.in. Naviexpert czy Automapa.

Jak sprawdzić informacje o utrudnieniach przez internet lub przez telefon?

Przed wyjazdem warto wejść na stronę internetową Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (nowy adres strony to: drogi.gddkia.gov.pl) i w zakładce "Informacje drogowe/lista utrudnień" sprawdzić, czy na naszej trasie w danym okresie nie zaplanowano robót drogowych albo czy nie są wykonywane prace doraźne. Lista utrudnień jest imponująca (najstarsze trwają od 2014 r., a ich zakończenie planowane jest na 2022 r.), ale do dyspozycji jest wyszukiwarka pozwalająca filtrować wyniki po województwach, odcinkach dróg, rodzajach utrudnień czy dacie rozpoczęcia lub zakończenia prac na danym odcinku. Na stronie GDDKiA znaleźć też można mapę z naniesionymi aktualnymi zgłoszeniami dotyczącymi bieżących utrudnień (wypadków, uszkodzeń infrastruktury itp.). Uzyskać informację, ale też zgłosić utrudnienie lub zagrożenie dotyczące sytuacji na drogach można również pod numerem telefonu 19 111.

Serwisy informacyjne prowadzą też koncesjonariusze prywatnych autostrad:

Wybierz właściwą porę podróży

W okresie wakacyjnym piątkowe popołudnia czy sobotnie poranki to zwykle pory o największym natężeniu ruchu w kierunku regionów atrakcyjnych turystycznie. Warto wiedzieć, że w czasie wakacji obowiązują ograniczenia ruchu ciężarówek – a to właśnie one należą do największych ”spowalniaczy” ruchu. Dobra wiadomość dla wybierających się na wakacje kierowców aut osobowych (ale zła dla pracujących kierowców ciężarówek) jest taka, że w okresie wakacyjnym obowiązują specjalne ograniczenia ruchu pojazdów ciężarowych o dmc powyżej 12 ton. Zakazy obowiązują w wyznaczonych godzinach w każdy weekend wakacji. W piątek są to godziny od 18 do 22, w soboty duże ciężarówki nie mogą się poruszać od godz. 8 do 14, a w niedziele zakaz obowiązuje najdłużej, bo od godz. 8 rano do 22.

Ograniczenia nie dotyczą transportu artykułów szybko psujących się, lekarstw, środków medycznych, paliw oraz żywych zwierząt. Zakaz nie obowiązuje także pojazdów wykorzystywanych na potrzeby akcji ratowniczych i humanitarnych, ekip serwisowych usuwających awarie oraz służb ratowniczych. Dopuszczono także m.in. pojazdy używane przy budowie dróg i ich utrzymaniu, jeździć mogą też mimo zakazu szambiarki. W pewnych przypadkach z zakazu wyłączone są też ciężarówki wjeżdżające do Polski z zagranicy.