Jak często należy wymieniać oleje ?

Częstotliwość wymiany oleju zależy od wielu czynników jednak  w pierwszej kolejności musimy mieć na uwadze instrukcję producenta naszego auta. Większość producentów zaleca wymianę co 15 000 km, a nawet 20 000 km, nie rzadziej jednak niż raz w roku.

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na stan oleju w samochodzie to sposób jego  eksploatacji. Dlatego przed wymianą kierowca musi sobie odpowiedzieć na pytania: Czy często eksploatuje auto w niskich temperaturach? Jeździ na krótkich dystansach w trybie miejskim? Jeździ z przyczepką? Jeździ w warunkach mocnego zapylenia powietrza? Należy sobie zdać sprawę z tego, że już tryb jazdy tzw. miejski zaliczany jest do ciężkich warunków pracy.

Podczas jazdy w trudnych warunkach zaleca się  wymianę oleju co 10 000 km, a w bardzo ciężkich nawet co 5 000 km.

Podsumowując, okres wymiany oleju zależy tylko i wyłącznie od użytkownika pojazdu. Decyzja o tym, kiedy to zrobić, powinna być przemyślana pod wieloma aspektami. Należy w tej kwestii kierować się zdrowym rozsądkiem oraz podstawową wiedzą na temat funkcji i jakości oleju. Tak aby auto było sprawne przez długie lata.

Jakie czekają nas konsekwencje?

Konsekwencje  nieprawidłowego serwisowania pod kątem wymiany oleju mogą być poważne, a uszkodzenie silnika stanowić znacznie większy wydatek  niż wymiana oleju.

Ponieważ z czasem oleje tracą swoje właśności fizyko-chemiczne , zmienia się odczyn ph oleju, w oleju zaczynają pojawiać się pewne ilości zanieczyszczeń itd. dlatego ważniejsze od wymiany oleju co np. 15 000 kilometrów jest kupowanie oleju dobrej jakości i jego wymiana w całości razem z filtrem raz do roku.

Stosowanie olejów o niskiej jakości często prowadzi do zbierania się osadu na pierścieniu tłokowym powodując utrudniony rozruch na zimno, utratę mocy, wysokie zużycie oleju, rozcieńczenie oleju paliwem, dymienie układu wydechowego, zwiększoną szybkość utleniania środka smarnego, a zatem szybsze "starzenie się" oleju silnikowego oraz podwyższoną temperaturę denka tłoka, która w wyniku przeciążeń odkształca się lub pęka powodując kolejne uszkodzenia silnika.

Dlatego warto inwestować w oleje które mają za sobą  zarówno wsparcie marki, technologiczną wiedzę.

Swoje  doświadczenie w produkcji olejów SYNTIUM Petronas  zdobywał  nie tylko w laboratoriach, ale przede wszystkim  na torach F1 i najważniejszych zawodach motoryzacyjnych.

Można mieć pewność, że produkty SYNTIUM spełniają najbardziej rygorystyczne normy branżowe i są opracowane do pracy w najbardziej wymagającym terenie i warunkach.