W tym artykule podpowiemy na co zwrócić uwagę podczas internetowego porównania cen OC i krok po kroku przeprowadzimy Cię przez elektroniczny kalkulator, aż do bezpiecznego zakupu polisy.

Gdzie szukać kalkulatora OC

Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych oferuje zakup polisy bezpośrednio przez swoją stronę internetową. Ponadto, w wielu przypadkach, możesz poznać ich ofertę korzystając z porównywarki ubezpieczeń. Zdarza się, że porównywarka współpracuje także z firmami, które nie opracowały jeszcze własnego kalkulatora.

W tym miejscu warto podkreślić przewagę internetowych porównywarek ubezpieczeń nad pojedynczymi kalkulatorami. Tak jak w przypadku tych drugich, po wypełnieniu wszystkich danych otrzymasz wyłącznie propozycję jednej firmy, porównywarka, która tworzy zbiór kilku lub kilkunastu kalkulatorów, przedstawi ich znacznie więcej. Tym samym, zapewni Ci lepszy pogląd cenowy.

Jaka porównywarka ubezpieczeń jest najlepsza

Obecnie, w sieci, dostępne są różne narzędzia do sprawdzania ofert ubezpieczenia. Szukaj najbardziej rozbudowanych i profesjonalnie utworzonych. Liczy się tutaj zarówno ilość współpracujących z porównywarką towarzystw (im więcej tym lepiej), jak i sposób przedstawienia ofert (wykaz szczegółów, możliwość stworzenia własnego zestawienia i segregacja według wysokości cen lub zakresu ochrony).

Kalkulacja cen ubezpieczenia OC małymi krokami

Samodzielne przeprowadzenie internetowej kalkulacji cen OC nie jest skomplikowanym czy trudnym procesem. Oszczędza Twoje pieniądze, zajmuje niewiele czasu (zwykle całość zamyka się w kilkunastu minutach) i jest bardzo wygodne, bo nie musisz wychodzić z domu i szukać placówki stacjonarnej.

Cały proces kalkulacji, wraz z zakupem polisy składa się zaledwie z 4 kroków:

Krok 1 - Wypełnij formularz

W zależności od kalkulatora, z którego korzystasz i wymagań towarzystwa lub towarzystw (w porównywarce) co do ilości i treści pytań, spotkasz się z bardziej lub mniej rozbudowanym formularzem. W niektórych przypadkach możesz odnieść wrażenie, że pytań jest dużo i niektóre są nawet zbyt "osobiste", ale pamiętaj, że każdy ubezpieczyciel ma własną taryfę i indywidualny sposób oceny ryzyka ubezpieczeniowego. Nie oburzaj się więc, gdy zostaniesz poproszony o wypełnienie pola z zapytaniem o stan cywilny lub ilość posiadanych dzieci – wyjaśnia Ilona Dzierzgowska ,specjalistka ds. ubezpieczeń.

Etap wypełniania formularza jest najważniejszy i podanie błędnych danych wpłynie na cenę polisy. Warto więc mieć pod ręką dowód rejestracyjny, prawo jazdy i obecną polisę OC (zostaniesz zapytany o ilość posiadanych zniżek i historię bezszkodowej jazdy). Aby otrzymać rzetelne wyliczenie, trzeba po prostu starannie wypełnić wszystkie pola w kalkulatorze.

Krok 2 - Prezentacja ofert ubezpieczenia

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, kalkulator jednego towarzystwa przedstawi ofertę tylko jednej firmy. Porównywarka wyświetli propozycje OC wszystkich firm, z którymi współpracuje.

Nie musisz obawiać się, że porównywarka korzysta z własnego cennika. Wprowadzone dane są przekazywane do ubezpieczycieli za pomocą specjalnego, zaszyfrowanego połączenia, a cennik jest identyczny jak ten, którym posługuje się firma ubezpieczeniowa.

Krok 3 - porównanie i wybranie najkorzystniejszej oferty

Wykaz ofert w kalkulatorze lub porównywarce może zawierać dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenia, np. NNW, assistance, Ochrona Prawna. Dobra porównywarka powinna dać możliwość zestawienia ofert według wybranych towarzystw, zakresów ochrony czy wysokości cen.

Ten etap kalkulacji jest najwłaściwszym momentem do zastanowienia, czy zatrzymasz się na kalkulacji (większość programów daje możliwość jej zapisania i powrotu do niej w późniejszym terminie) lub też zdecydujesz na zakup polisy przez internet.

Uwaga: jeśli wybierasz kontynuację i zamierzasz sfinalizować zakup, upewnij się, że wszystkie wprowadzone przez Ciebie dane są poprawne. Dzięki temu unikniesz błędów w polisie, jej korekty i ewentualnej, ponownej kalkulacji składki.

Krok 4 - zakup polisy metodą online

Samodzielne dokonanie zakupu polisy nie powinno stanowić żadnego problemu. System porównywarki przekieruje Cię bezpośrednio na stronę towarzystwa ubezpieczeniowego lub pozostaniesz na stronach porównywarki umożliwiających dokończenie transakcji. Jeżeli chcesz uzyskać porady i podpowiedzi związane z zakresem wybranej oferty, czy też zakupem polisy zwykle możesz skorzystać z infolinii i zatelefonować do agenta pracującego w kalkulatorze ubezpieczeń.

Po przejściu na stronę zakupową wystarczy tylko uzupełnić dane do polisy (podać swoje imię, nazwisko, PESEL, nr rejestracyjny pojazdu, nr nadwozia) oraz wybrać sposób przekazania dokumentów i rodzaj płatności.

Najczęstszym sposobem dostarczenia polisy do klienta jest wysłanie jej w wersji elektronicznej na podany wcześniej adres e-mail. W wiadomości zamieszcza się także niezbędne informacje dotyczące płatności lub w załączniku dodaje blankiet przelewu. Większość firm, po zaksięgowaniu wpłaty składki, oryginalny dokument dosyła pocztą.

Bez problemu zauważysz, że w dobrym, wiarygodnym i bezpiecznym kalkulatorze lub porównywarce, pytania o szczegółowe dane osobowe pojawiają się dopiero podczas finalizacji zakupu.

Samo wyliczenie oferty opiera się na ogólnych informacjach. Uczulamy na serwisy, które wymuszają podanie danych osobowych jeszcze przed poznaniem ofert! Niekiedy robią to bardzo sprytnie, tłumacząc się koniecznością założenia konta.

Konto klienta - owszem, jest czasami wymagane i służy do późniejszego kontaktu z ubezpieczycielem, ale wystarczy je założyć podczas zakupu polisy (taką procedurę stosuje na przykład YCD z grupy Ergo Hestia).

Także odpowiedź dotycząca Twojego numeru telefonu powinna być dobrowolna. Nawet, gdy pojawi się takie pole, powinieneś mieć możliwość jego pominięcia. Prośba o podanie numeru nie jest oczywiście niczym nagannym. Chodzi tutaj o możliwość skontaktowania się z osobą zainteresowaną zakupem polisy w celu przedstawienia szczegółowej oferty.

Artykuł został przygotowany przez specjalistów internetowej porównywarki ubezpieczeń OC/AC ubezpieczenia.onet.pl