W ubiegłym roku policja wystawiła prawie 2 miliony mandatów (!) za przekroczenie prędkości – to zdecydowanie najczęściej karane wykroczenie w naszym kraju. Czy mamy aż tylu piratów drogowych? Niekoniecznie, czasem problemem są niejasne przepisy i wynikające z tego pomyłki. Najczęściej kierowcy mają kłopot z rozstrzygnięciem tego, do którego miejsca obowiązuje dane ograniczenie. Trudno się temu dziwić, skoro często zależy to od tego, gdzie jest umieszczone ograniczenie lub w towarzystwie jakich znaków się pojawia.
Bardzo wielu, a nawet większości przepisów, które powinien znać każdy kierowca, nie znajdziecie w kodeksie drogowym. Zamieszczono je w rozporządzeniu o znakach i sygnałach drogowych, ale bywa też tak, że szukać ich trzeba w innych rozporządzeniach i załącznikach do rozporządzeń – niektóre z nich mają po kilkaset stron! Obok przypominamy kilka ze wspomnianych wyjątków. Warto się z nimi zapoznać.
Galeria zdjęć
Próg zwalniający jest poprzedzony znakiem ostrzegawczym, a pod nim widnieje ograniczenie prędkości. Kiedy takie ograniczenie zostaje odwołane? Informacje znajdujemy w załączniku do rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych. Według nich ograniczenie umieszczone w takiej konfiguracji dotyczy tylko progu. Z innych przepisów wynika, że ograniczenie obowiązuje aż do skrzyżowania lub kolejnego znaku. Do którego przepisu się stosować? Nie wiadomoľ
W takiej konfiguracji znaków ograniczenie obowiązuje na terenie całego obszaru zabudowanego, z wyjątkiem odcinków drogi, na których dopuszczalny limit prędkości został zmieniony kolejnymi znakami. Trzeba pamiętać, że jeśli na wjeździe na obszar zabudowany widzimy np. 30 km/h, a po drodze znak „40 km/h”, to po minięciu kolejnego skrzyżowania dopuszczalna prędkość nie rośnie do 50 km/h, lecz wraca do 30 km/h – i tak aż do końca obszaru zabudowanego.
Ograniczenie umieszczone pod znakiem z nazwą miejscowości obowiązuje na całym jej terenie. Ponieważ obszar miejscowości nie jest tożsamy z obszarem zabudowanym, łatwo paść ofiarą pułapki: ograniczenie obowiązuje pomimo minięcia znaku „koniec obszaru zabudowanego”! Uwaga: w takiej sytuacji na terenie miejscowości mogą być odcinki zarówno o podwyższonej, jak i zmniejszonej dopuszczalnej prędkości.
W przedstawionym przypadku ograniczenie prędkości obowiązuje tylko ten rodzaj pojazdów, który jest pokazany na tabliczce informacyjnej pod znakiem (najczęściej takie sytuacje dotyczą aut ciężarowych).
W tym przypadku ograniczenie prędkości obowiązuje na terenie całej strefy, czyli aż do znaku „koniec strefy ograniczenia prędkości”. W obszarze zabudowanym stosuje się trzy strefy ograniczenia prędkości: 30, 40 i 50 km/h.
W strefie zamieszkania obowiązuje maksymalna prędkość 20 km/h. Uwaga: znak ten odwołuje obowiązujące wcześniej ograniczenia lub podwyższenia prędkości.