Użytkownicy aut terenowych, którzy często podróżują po zaśnieżonych bezdrożach, a do tego w górskich rejonach, powinni zwrócić szczególną uwagę na przyczepność użytkowanych opon. Opory toczenia, czy hałas emitowany przez oponę będzie w takim wypadku sprawą drugorzędną. Do miejskich suvów w zupełności wystarczą natomiast modele z niższej półki cenowej.

Opony zimowe - Kormoran SUV Snow 103V

W klasie suvów Kormoran Snow to jedne z najpopularniejszych opon. Oferują dobre osiągi w rozsądnej cenie. Ten model gwarantuje odpowiednią trakcję i hamowanie nawet na drodze pokrytej lodem, a to między innymi dzięki kierunkowemu wzorowi bieżnika z gęstą siecią lameli. Również zużycie paliwa nie jest nadmiernie wysokie przy użytkowaniu tych opon, ponieważ do ich produkcji użyto elastycznej mieszanki krzemionki. Kormorany odporne są na zjawisko aquaplaningu, dzięki specjalnej konstrukcji rowków poprzecznych. Opór toczenia sklasyfikowano na C, podobnie jak hamowanie na mokrej nawierzchni. Poziom emisji hałasu oznaczono na 72 dB. Sprawdź ofertę.

Opony zimowe - Nokian WR SUV 3 103H

Na drugim miejscu w zestawieniu najpopularniejszych znajduje się obecnie opona Nokian klasy AA. Gwarantuje znakomitą przyczepność na mokrej nawierzchni i niskie zużycie paliwa. Ściany boczne tej opony są aramidowe, co daje jej większą odporność na przecięcia i inne uszkodzenia. SUV 3 wyposażono w pazurki Snow Claws, wbijające się w śnieg, co polepsza przyczepność w trudnych warunkach. Poza tym stabilizatory w blokach bieżnika Groove Lifts poprawiają właściwości jezdne na suchej nawierzchni. Klasa oporów toczenia w tym wypadku to również C, tak samo jak hamowania na mokrym. Poziom emitowanego hałasu to 72 dB. Sprawdź ofertę.

Opony zimowe - Hankook WINTER ICEPT EVO2 SUV W320 99H

Trzecie miejsce należy do opony Hankook Winter Icept Evo 2. Zastosowano w niej ukośny wzór bieżnika, który zapewnia większe tarcie na śliskiej nawierzchni. Zygzakowaty rowek trakcyjny również poprawia właściwości trakcyjne na śniegu i skraca drogę hamowania poprzez zwiększenie punktu krzyżowania. W porównaniu do konwencjonalnych opon, Hankook ma szeroki bark, co również poprawia przyczepność. Rowki wodne są natomiast o 30% szersze niż w poprzednich modelach tego producenta, a to przekłada się na lepsze zachowanie auta na mokrej nawierzchni. Na unijnej etykiecie widnieją te same klasy efektywności, co w przypadku wyżej wymienionych opon, czyli dwa razy C oraz poziom hałasu 72 dB. Sprawdź ofertę.

Opony zimowe - Continental ContiWinterContact TS850P 102V

Kolejne miejsce należy do opony z wyższej półki cenowej. Znajdziemy tutaj wiele nowoczesnych rozwiązań, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo podróżowania zimą. Wzór S-GRIP z dużą liczbą rozmieszczonych wzdłużnie bloków i lameli PrecisionPlus polepsza trakcję na śniegu. Na suchej nawierzchni pomaga natomiast technologia PowerSipes, czyli sztywniejszy bieżnik i nowa koncepcja ścian bocznych. Droga hamowania została skrócona poprzez zastosowanie blokującej struktury bieżnika ActiveBand. Opór toczenia i hamowanie na mokrym zostało sklasyfikowane na C. Poziom hałasu to natomiast 72 dB. Sprawdź ofertę.

Opony zimowe - Dunlop Winter Sport 5 SUV 100T

Na koniec przedstawiamy oponę Dunlop z niższej półki cenowej, w porównaniu do modelu Continental, prezentowanego wyżej. Charakteryzuje je dobra przyczepność boczna na śliskich nawierzchniach, dzięki ustawionym kątowo lamelom centralnym oraz lepsze prowadzenie na zaśnieżonych drogach, dzięki zwiększonej liczbie klocków i dodatkowym krawędziom. Dunlop zastosował oczywiście ochronę przed aquaplaningiem. Mimo nie najwyższej ceny w tym zestawieniu, ta opona wyróżnia się dobrymi klasami efektywności. Opór toczenia oznaczono na C, ale hamowanie na mokrej nawierzchni na B. Poziom hałasu jest też nieco niższy niż u konkurencji, bo wynosi 69 dB. Sprawdź ofertę.

Sprawdź pozostałe produkty z tej kategorii - wejdź tutaj.