- Znak B-42 koniec zakazów odwołuje tylko niektóre zakazy wyrażone znakami
- Taki znak ma sens wtedy, gdy na drodze przed znakiem obowiązuje więcej niż jeden zakaz, np. jednocześnie zakaz wyprzedzania i ograniczenie prędkości
- Zachęcamy do zagłosowania w ankiecie pod artykułem, w plebiscycie Auto Świat Moto Awards
W większości przypadków do odwołania np. zakazu wyprzedzania wykorzystuje się znak "koniec zakazu wyprzedzania", do odwołania ograniczenia prędkości wystarczy "koniec ograniczenia prędkości" itp. Zdarza się jednak, że na drodze jest więcej niż jeden zakaz (mogą być dwa, trzy lub nawet więcej) – wówczas przydatny staje się znak B-42 "koniec zakazów", który odwołuje zakazy hurtem. Ale nie wszystkie.
Co oznacza znak B-42 "koniec zakazów"?
Na to pytanie znajdziemy odpowiedź w jednym z przepisów rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych, który brzmi:
§ 32. 1. Znak B-42 "koniec zakazów" oznacza odwołanie zakazów wyrażonych znakami: B-23, B-25, B-26, B-29 i B-33.
Oczywiście, trzeba wiedzieć, co kryje się pod wskazanymi w przepisie symbolami. Po kolei:
- B-23 to zakaz zawracania;
- B-25 – zakaz wyprzedzania;
- B-26 – zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe;
- B-29 – zakaz używania sygnałów dźwiękowych;
- B-33 – ograniczenie prędkości.
Nadinterpretacja znaku B-42 prowadzi do mandatu
Jeśli zatem ktoś się pomyli i np. uzna, że "koniec zakazów" odwołał np. także "zakaz zatrzymywania się", to po powrocie do auta może czuć się zaskoczony: straż miejska czy też policja mają w takim wypadku powód do wystawienia mandatu. A obrona poprzez wskazanie, że "tam przecież stoi znak koniec zakazów" nie pomoże – jedynie da policjantowi pretekst do skierowania nas na egzamin sprawdzający kwalifikacje.
Odwoływanie B-33 przy pomocy znaku B-42
Spotykane są również sytuacje, gdzie kierowcy traktują znak B-42 jako odwołanie ograniczenia prędkości. Oczywiście wszystko by było zgodne z prawem, gdyby nie fakt, że mowa o ograniczeniach obowiązujących w całej miejscowości. Zasada odwoływania nie działa wówczas tak, jak do tej pory. Dopiero zakończenie strefy zamieszkania bądź miejscowości powoduje unieważnienie ograniczenia prędkości.