- Zachęcamy do oddawania głosów w specjalnej ankiecie, która znajduje się pod artykułem
Czy można prowadzić samochód w klapkach? Takie pytanie w ostatnich tygodniach, kiedy wskaźniki termometrów w części miejsc w Polsce mocno przekroczyły 30 st. C., mogło zadawać sobie wiele osób. Odpowiedź na to pytanie jest prosta, ale jednak dość nieoczywista.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoCzy wolno prowadzić samochód w klapkach?
Zobacz: Tak działa nowe prawo: dostał 500 zł mandatu, bo nie trzymał obu rąk na kierownicy
W teorii można prowadzić samochód w klapkach, ponieważ nie zabrania tego żaden konkretny przepis, ale zdecydowanie nie jest to dobrym pomysłem. Takie buty mogą zsunąć się ze stopy, spaść pod pedały albo zahaczyć o nie paskiem. Także jazda boso może skutkować niebezpiecznymi konsekwencjami, m.in. zmniejszoną siłą hamowania, co może doprowadzić do groźnej sytuacji na drodze.
– Dobrym pomysłem jest wożenie w samochodzie dodatkowej pary butów do jazdy, które możemy założyć, gdy wsiadamy za kierownicę. Zapasowe obuwie sprawdzi się także w sytuacji, gdy buty, w których chodzimy, na przykład w deszczową pogodę nasiąkną wodą i mogą nie nadawać się do prowadzenia auta, ponieważ mokra podeszwa będzie ześlizgiwać się z pedałów – radzi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Sprawdź: Żar leje się z nieba, a w samochodzie dziecko lub zwierzę. Kiedy wolno zbić szybę?
Za sam fakt prowadzenia samochodu w klapkach nie zostaniemy ukarani przez policję mandatem. Może to jednak przyczynić się do pociągnięcia nas do odpowiedzialności przed sądem, jeśli kierując w takim obuwiu, doprowadzimy do wypadku. Wtedy sąd może uznać źle dobrane obuwie – o ile ktoś na to zwróci uwagę – za okoliczność obciążającą.