Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Porady > Prawo > Koniec miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym? Wcale nie musisz iść do urzędu

Koniec miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym? Wcale nie musisz iść do urzędu

Kiedyś kierowcy mieli kłopoty, dzisiaj brak miejsca na nowe pieczątki z badań okresowych w dowodzie rejestracyjnym to już nie taki problem. Można uniknąć biurokratycznej wizyty w urzędzie i płacenia ponad 50 zł za nowy dokument. Co diagności zrobią z "zapchanym" dowodem rejestracyjnym i kiedy trzeba wyrobić nowy dokument? I co jeśli planujemy zimowy wyjazd za granicę?

dowód rejestracyjny - fot. KPP w Lipnie
dowód rejestracyjny - fot. KPP w LipnieŹródło: KPP w Lipnie
  • Brak miejsca na nowe pieczątki w dowodzie rejestracyjnym nie przeszkadza w wybraniu się na badania okresowe pojazdu
  • Pomimo wirtualnej bazy danych (Cyfrowa Ewidencja Pojazdów) w niektórych sytuacjach fizyczny dowód rejestracyjny jest wciąż potrzebny
  • Jeśli chcesz wyrobić nowy dowód rejestracyjny, możesz zgłosić się do dowolnego wydziału komunikacji. Nie musi to być urząd właściwy dla miejsca zameldowania
  • Zachęcamy do oddawania głosów w ankiecie, która znajduje się pod artykułem

Od kiedy to możliwe, wielu Polaków zostawiło w domach dowody rejestracyjne swoich pojazdów. Kierowcy zazwyczaj przypominają sobie o fizycznym dokumencie dopiero wtedy, gdy muszą pojechać na badania okresowe do stacji kontroli pojazdów. Niektórych zastaje wówczas nieprzyjemna niespodzianka – skończyło się miejsce na pieczątki! Na szczęście, nie trzeba już czekać na wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego.

Przeczytaj także: Zostało 30 dni na wizytę w urzędzie. Będą kary dla tych, co nie zdążą

Badanie okresowe pojazdu
Badanie okresowe pojazduŹródło: Auto Świat / Piotr Czypionka

Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym – co dalej?

Kiedyś w takiej sytuacji należało wybrać się ze starym dowodem, kartą pojazdu i potwierdzeniem zawarcia polisy OC do wydziału komunikacji, uiścić opłatę w wysokości 54 zł i 50 gr i złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego, a potem czekać nawet przez siedem dni roboczych, choć często gotowy dokument docierał do urzędu wcześniej. Od 4 grudnia 2020 r. nowy dowód rejestracyjny trzeba wyrobić tylko, jeśli:

  • straciłeś dokument (w wyniku kradzieży lub zagubienia)
  • dokument został uszkodzony i stał się nieczytelny
  • zmieniły się twoje dane osobowe i adresowe.
Dokument wciąż trzeba wymienić np. po zmianie danych adresowych
Dokument wciąż trzeba wymienić np. po zmianie danych adresowychŹródło: Auto Świat

Jeżeli jednak w dowodzie rejestracyjnym po prostu zabrakło miejsca na nowe pieczątki z badań okresowych, nie trzeba ani stawiać się w urzędzie, ani ponosić kosztów. Jest to możliwe dzięki temu, że diagnosta ze stacji kontroli pojazdów zamiast tradycyjnej pieczątki wyda po przeglądzie zaświadczenie o wyniku przeprowadzonego badania technicznego. Oczywiście, wprowadzi też rezultat do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), gdzie można łatwo sprawdzić termin następnej kontroli.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Dowód rejestracyjny - kiedy trzeba wymienić?

A co w przypadku zagranicznych wakacji? Albo sprzedaży pojazdu? W tych sytuacjach także wystarczy zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym wystawione przez diagnostę. W obu przypadkach niezbędny jest jednak fizyczny dowód rejestracyjny, który można okazać zagranicznym funkcjonariuszom (to samo dotyczy prawa jazdy!) albo przekazać nowemu właścicielowi pojazdu.

Przeczytaj także: Sprawdź te rubryki w dowodzie rejestracyjnym. "Zwiększają" ładowność auta

Jeśli mimo wszystko ktoś chce wyrobić nowy dokument, by móc dalej kolekcjonować pieczątki, ma do tego prawo. Wówczas obowiązuje go stara procedura, czyli złożenie wniosku w urzędzie, uiszczenie opłaty i zaczekanie na gotowy dowód rejestracyjny. Warto pamiętać, że tak samo jak w przypadku dowodu osobistego czy paszportu nie musi to być urząd właściwy dla miejsca zameldowania lub zamieszkania właściciela samochodu.

Krzysztof Grabek
Krzysztof Grabek
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków