- Kontrole trwają bez przerwy. Policjanci mają kilka wykroczeń, które karze szczególnie. Wzmożone akcje sprawdzania kierowców odbywają się właśnie teraz, ponieważ w Polsce wciąż trwają ferie
- Ferie, długie weekendy, święta i wakacje to zawsze czas walki ze zbyt szybko jeżdżącymi kierowcami
- Policjanci ustawiają się za znakami D-42, czekając na nierozważnych kierowców. Ci popełniają jedno wykroczenie, które pozbawia ich prawa jazdy i gwarantuje jeden z najwyższych mandatów przewidzianych przez polski taryfikator
- Więcej informacji o przepisach drogowych znajdziesz na stronie głównej Autoświat.pl
Dlaczego znak D-42 jest pułapką dla kierowców?
Fakt, że policja nierzadko mierzy prędkość kilkaset metrów za znakiem D-42, a nie przed nim, nie jest przypadkowy. Po pierwsze, skutki ewentualnego wypadku i ryzyko jego wystąpienia są tragiczniejsze i większe w terenie zabudowanym. Po drugie, wielu kierowców nieszczególnie bierze do siebie informacje, które znak D-42 za sobą niesie - początek terenu zabudowanego ogranicza prędkość do 50 km na godz., chyba że pod tablicą D-42 znajduje się dodatkowo znak ograniczenia prędkości, innego niż do 50 km na godz. Wówczas takie ograniczenie obowiązuje do momentu pojawienia się znaku D-43 (koniec terenu zabudowanego) - nie jest odwoływane np. przez skrzyżowania.
Konsekwencje przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym
Niewiedza może dużo kosztować, bo za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km na godz.w terenie zabudowanym grozi minimum 1500 zł mandatu (do nawet 2500 zł) i odebranie prawa jazdy na trzy miesiące. Przepis ten obowiązuje od kilku lat, a wciąż co roku dziesiątki tysięcy kierowców tracą prawa jazdy za znakiem D-42.
Przeczytaj także: Ten manewr wykonujesz codziennie. Jeden błąd i dostajesz mandat
Utrata prawa jazdy za zbyt szybką jazdę
Jak wygląda procedura zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km na godz. w terenie zabudowanym?
- Gdy policjant zatrzyma kogoś w terenie zabudowanym np. za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km na godz., zatrzymuje prawo jazdy od razu i przekazuje je staroście.
- Starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy z rygorem natychmiastowej wykonalności, licząc trzymiesięczny okres od dnia, w którym policjant zabezpieczył dokument.
- Jeśli kierowca nie miał przy sobie prawa jazdy, starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu go na trzy miesiące, zobowiązując ukaranego do dostarczenia dokumentu do wydziału komunikacji. W tym przypadku trzymiesięczny okres zatrzymania prawa jazdy liczy się od dnia dostarczenia dokumentu do urzędu.
- Jeśli kierowca pomimo wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy zostanie zatrzymany na kierowaniu samochodem w okresie "karnym", starosta przedłuża okres zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy.
- Jeżeli pomiędzy "wpadką" kierowcy skutkującą zatrzymaniem prawa jazdy a wydaniem decyzji przez starostę zostanie on przyłapany na kierowaniu, pojazdem starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy od razu na sześć miesięcy.
- Kolejna "wpadka" (kierowanie pomimo zakazu) w okresie karnego zatrzymania prawa jazdy oznacza cofnięcie uprawnień kierowcy.
Przeczytaj także: Na stację benzynową zawsze przyjeżdżał ubrany tak samo. 530 razy zatankował za darmo
Jak uniknąć utraty prawa jazdy – porady dla kierowców
System jest szczelny, działa natychmiastowo i w obecnej formie nie pozostawia ukaranemu przestrzeni na "kombinowanie". Czego w nim brakuje? Prawa do obrony czy choćby zakwestionowania faktu, iż doszło do wykroczenia opisanego w ustawie. Kierowca traci prawo jazdy nawet w sytuacji, gdy policjant, który stwierdził wykroczenie, nie dysponuje dowodem, który mógłby utrzymać się przed sądem. Zresztą przepisy przewidują nawet sytuację, gdy kierowca nie przyjmie mandatu (lub nie otrzyma takiej oferty) i sprawa trafi do sądu. Co wtedy?
Jeżeli sprawa o naruszenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lub 5, została skierowana do rozpoznania przez sąd lub organ orzekający o sprawie w postępowaniu dyscyplinarnym i nie zakończyła się prawomocnym rozstrzygnięciem w okresie trzech miesięcy od dnia zatrzymania dokumentu, podlega on zwrotowi.
Z polskiego na nasze: jeśli sprawa o wykroczenie trafi do sądu i sąd nie zdąży w ciągu trzech wydać orzeczenia, to odzyskamy zatrzymane prawo jazdy. Tyle że de facto kara została już odbyta podczas trwania postępowania sądowego.
Właśnie trwa akcja policji
Do 2 marca 2025 r. będą trwały ferie w ostatnich pięciu województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. To oznacza, że wielu kierowców dalej będzie jeździć na zimowy odpoczynek. A wzmożone wyjazdy kierowców to zawsze wzmożone kontrole policji. W Polsce uruchomiono akcję "Bezpieczne Ferie". Podczas takich działań czuwanie nad przepisową i bezpieczną jazdą to zawsze priorytet policjantów.