O leasingu konsumenckim zrobiło się głośno 1 lipca za sprawą wejścia w życie tzw. ustawy deregulacyjnej, czyli zmian ograniczających formalności i likwidujących część barier administracyjnych. Dzięki jej zapisom mało popularny do tej pory leasing konsumencki ma stać się atrakcyjną alternatywą dla kredytu samochodowego lub zakupu gotówkowego. Decydenci mają nadzieję, że dzięki temu zaczniemy jeździć młodszymi (bo nowymi) samochodami.

Samochód w leasing - czy to takie proste?

Aby stwierdzić, czy te zapowiedzi są realne, trzeba najpierw wyjaśnić, czym jest leasing? Najkrócej mówiąc, jest to forma dzierżawy. Osoba biorąca w leasing auto nie staje się jego właścicielem, a jedynie użytkownikiem. W zamian co miesiąc płaci „ratę”. Dopiero po wygaśnięcia umowy ma ona prawo kupna użytkowanego pojazdu. Wyższość tego rozwiązania nad zakupem auta na kredyt to m.in. łatwiejsza dostępność tej formy finansowania.

Ponadto, gdy nie płacisz, po prostu zabierają ci auto i... jesteście kwita. Rozwiązanie to umożliwi nabycie nowego lub używanego auta osobom, które mają problemy z udokumentowaniem przychodów. Często kłopoty takie mają osoby wykonujące wolny zawód lub pracujące na zlecenie.

Aktualnie oferta leasingowa dla konsumentów jest jeszcze uboga, jednak po wakacjach najważniejsi gracze na rynku zapowiedzieli wprowadzenie tego typu ofert. Zainteresowanym radzimy wstrzymać się do tego czasu z wyborem oferty leasingowej.

Samochód w leasing - co zmieniło się w przepisach?

Choć już od kilku lat istnieje możliwość leasingowania aut przez osoby fizyczne, to rozbieżności w interpretacji dotychczasowych przepisów (zwłaszcza podatkowych) sprawiały, że niewiele firm oferowało takie produkty. Z kolei udział tej formy finansowania stanowił około 1 proc. wszystkich leasingowych aut, podczas gdy w tym samym okresie w Europie Zachodniej sięgał on 30 proc.

Nowa ustawa deregulacyjna ujednoliciła sporne kwestie, co ma wpłynąć na atrakcyjność już oferowanych produktów i przede wszystkim zachęcić najważniejszych graczy na rynku do wprowadzenia leasingu konsumenckiego do swojej oferty. Przedstawiamy najważniejsze zmiany, które mają upowszechnić taką formę finansowania zakupu samochodów:

  • Według nowych zapisów konsumencki leasing nie ma już określonego minimalnego okresu trwania umowy, jak to miało miejsce do tej pory.
  • Wprowadzono możliwość odstąpienia osobie fizycznej przedmiotu leasingu do dalszego używania po stawkach niższych niż rynkowe. Do tej pory fiskus często zarzucał w takich sytuacjach celowe zaniżania dochodu do opodatkowania.

Samochód e leasing - jak wyleasingować auto?

Sprawdziliśmy jak wygląda krok po kroku procedura wyleasingowania auta w firmie Masterlease. Stosuje się tu dwie procedury: uproszczoną i rozszerzoną. Ta druga dotyczy głównie aut, których wartość przekracza 200 tys. zł.

  1. W przypadku procedury uproszczonej wystarczy zgłosić się do jednego z 16 biur regionalnych firmy z kserokopią dowodu osobistego (seria, nr, zdjęcie, adres) oraz drugiego dokumentu ze zdjęciem. Dodatkowo mężczyźni do 28. roku życia dołączają ksero książeczki wojskowej.
  2. W przypadku osób zamężnych lub żonatych konieczna będzie kserokopia dowodu osobistego i drugiego dokumentu ze zdjęciem współmałżonka.
  3. W przypadku wątpliwości lub droższych aut potrzebne są dodatkowo: zaświadczenie o zatrudnieniu i uzyskanych dochodach z informacją o wysokości średnich miesięcznych dochodów netto uzyskiwanych w okresie ostatnich sześciu miesięcy, o formie zatrudnienia i zajmowanym stanowisku, wyciąg z konta bankowego z wpływami deklarowanego wynagrodzenia z ostatnich 3 miesięcy, dokumenty poręczyciela.
  4. Weryfikacja informacji trwa w większości przypadków maksymalnie 2 dni, po czym firma wydaje decyzję i ustala minimalną wysokość wpłaty wstępnej (od 10 proc. wartości auta wzwyż). To takie zabezpieczenie na wypadek niepłacenia rat.

Samochód w leasing - wady i zalety leasingu konsumenckiego

Aktualnie dostępne oferty leasingowe i kredyty bankowe mają porównywalne koszty sfinansowania zakupu samochodu. Jednak leasing jest łatwiej dostępny, zwłaszcza przy wyśrubowanych wymaganiach banków. Dodatkowo można liczyć na atrakcyjniejszą cenę zakupu samochodu dzięki zniżkom wynegocjowanym przez firmy leasingowe.

Zaletą tej formy finansowania jest też większa elastyczność w ustalaniu wysokości rat. Istnieje możliwość zmieniania tej kwoty zgodnie z zasadą: im niższa miesięczna rata, tym wyższy procent wartości auta zapłacimy po wygaśnięciu umowy. Opcja taka ma sens, jeśli po zakończeniu leasingu nie zamierzamy wykupywać samochodu, tylko chcemy wziąć w leasing nowy egzemplarz.

Rozwiązanie to nie jest jednak wolne od wad. Nie wyleasingujemy starszych aut, ponieważ wiek w momencie zakończenia umowy zazwyczaj nie może przekraczać 8 lat. Także wcześniejszy wykup auta wiąże się z dodatkowymi opłatami, a w przypadku zaprzestania płacenia rat – z utratą auta i wpłaty własnej.