Auto Świat Porady Znasz się na autach? Jeśli tak, to po tych objawach poznasz, co się zepsuło. Quiz nie tylko dla mechaników

Znasz się na autach? Jeśli tak, to po tych objawach poznasz, co się zepsuło. Quiz nie tylko dla mechaników

Nawet niezawodnym autom zdarzają się czasem awarie i usterki, a wiedza o tym, co się popsuło i umiejętność samodzielnej diagnostyki może nas uratować przed niepotrzebnymi wydatkami. Oto lista typowych symptomów towarzyszących awariom auta, a Twoim zadaniem jest dopasowanie ich do konkretnych usterek. Przy wyniku gorszym niż 5/10 lepiej zainwestuj w dobre assistance i gwarancję.

Awaria samochodu. Czy można było jej uniknąć?
patat / Shutterstock
Awaria samochodu. Czy można było jej uniknąć?

W dzisiejszych czasach nawet mechanicy idą często na łatwiznę – zamiast zastanowić się choćby przez chwilę, co mogło się popsuć, podłączają auto do komputera i czekają, aż ten podpowie im, co trzeba naprawić. Prawdziwi fachowcy przy błahych usterkach tego nie potrzebują, potrafią rozpoznać problem po jego objawach. Zresztą, wciąż wiele jest takich usterek, których nawet najlepsze komputery diagnostyczne wcale nie rejestrują. Wiedzy i doświadczenia nie da się tak łatwo zastąpić. Znasz się na technice? Majsterkujesz czasem przy samochodzie? Jeśli tak, to wynik 10/10 jest w zasięgu Twoich możliwości

Rozpocznij quiz

Pytanie 1/10

Miarowy, metaliczny stukot podczas pracy silnika, którego częstotliwość zmienia się wraz ze zmianą obrotów to objaw typowy dla:

Poprawna odpowiedź: Miarowy stukot spod maski, zmieniający się wraz z obrotami silnika, ale bardzo donośny już na biegu jałowym, to objaw, który zapowiada zwykle duże wydatki. Tak hałasują panewki!

Pytanie 2/10
Żródło: Auto Świat / Krzysztof Grabek

Podobna do majonezu maź oblepiająca od wewnątrz korek wlewu oleju może świadczyć o:

Poprawna odpowiedź: Przepalonej uszczelce głowicy: jeśli do oleju dostaje się płyn chłodzący, np. w wyniku przepalenia uszczelki pod głowicą, powstaje emulsja przypominająca z wyglądu majonez lub o nieco bardziej brunatnym odcieniu. Podobny objaw może wystąpić także w przypadku m.in. pęknięcia głowicy lub bloku silnika lub uszkodzenia chłodnicy oleju zintegrowanej z chłodnicą płynu chłodzącego.

Pytanie 3/10

Świecąca się podczas pracy silnika kontrolka z symbolem akumulatora to znak, że doszło do

Poprawna odpowiedź: Awarii alternatora (brak ładowania): świecąca się kontrolka z piktogramem akumulatora najczęściej z akumulatorem ma niewiele wspólnego, zwykle informuje o braku ładowania. W nowszych autach migająca kontrolka lub odpowiedni komunikat na desce rozdzielczej mogą też ostrzegać o usterce akumulatora.

Pytanie 4/10
Żródło: Shutterstock / Standret

Drgania podczas pracy silnika, metaliczne stuki przy uruchamianiu i gaszeniu silnika to typowy objaw

Poprawna odpowiedź: Usterki dwumasowego koła zamachowego: wibracje i metaliczne stuki przy uruchamianiu i gaszeniu silnika to typowe symptomy awarii "dwumasy"

Pytanie 5/10

Jeśli lampa ksenonowa świeci na fioletowo, to

Poprawna odpowiedź: Lampa ksenonowa jest zużyta: zmiana koloru świadczy o postępującym zużyciu lampy.

Pytanie 6/10

Bieżnik opon jest zużyty nierównomiernie – na środku jest najpłytszy, a po bokach głębszy. Taka usterka świadczy o tym, że

Poprawna odpowiedź: Samochód był przez dłuższy czas używany ze zbyt wysokim ciśnieniem w oponach – w takim przypadku środkowa część bieżnika zużywa się najszybciej.

Pytanie 7/10
Żródło: Auto Świat

Kierunkowskazy migają szybciej niż zwykle. To oznacza, że

Poprawna odpowiedź: Przepaliła się jedna z żarówek kierunkowskazów – zwiększona częstotliwość migania kierunkowskazu zwykle oznacza, że trzeba wymienić jedną z żarówek. Taki objaw występuje też czasem w starszych autach, jeśli zamiast oryginalnej żarówki zostanie zamontowana lampa LED.

Pytanie 8/10
Żródło: Auto Świat

Jeżeli podczas jazdy występują drgania kierownicy nasilające się w pewnym zakresie prędkości, to zwykle jest to efekt

Poprawna odpowiedź: Niewyważenia koła lub kół

Pytanie 9/10

Po kilku mocniejszych hamowaniach pedał hamulca robi się miękki i wpada w podłogę. To najczęściej objaw tego, że

Poprawna odpowiedź: Płyn hamulcowy jest zawodniony i zaczyna się gotować: przy intensywnym hamowaniu płyn hamulcowy mocno się nagrzewa. Jeśli długo nie był wymieniany, może być zawodniony, przez co jego temperatura wrzenia jest niższa, niż przewidział producent. Jeśli w cieczy pojawią się pęcherzyki gazu (pary), to płyn nie przekazuje w odpowiednim stopniu ciśnienia do zacisków hamulcowych.

Pytanie 10/10

W chłodne poranki, przez pierwszych kilka minut po uruchomieniu silnika, spod maski słychać popiskiwanie. Tak się dzieje, jeśli

Poprawna odpowiedź: Zużyty lub źle napięty jest pasek napędu akcesoriów (alternatora): szczególnie w przypadku starszych aut wyposażonych w paski klinowe, a nie wielorowkowe, piski spod maski to typowa jesienno-zimowa przypadłość świadcząca o zużyciu paska lub jego niedostatecznym napięciu.

Brakuje jeszcze 10 odpowiedzi
Wypełnij odpowiedzi na wszystkie pytania, żeby zobaczyć wynik
TWÓJ WYNIK:
Mechanikiem raczej nie zostaniesz, a jeśli na desce rozdzielczej zapali się "check engine", dzwoń po pomoc, sam nic nie wskurasz.
Masz doświadczenie i wyczucie. Czyżbyś jeździł starymi autami?
Znasz się na autach, wiesz co im dolega. Obyś jak najrzadziej musiał korzystać z tej wiedzy.
Autor Piotr Szypulski
Piotr Szypulski
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków