Nie bez powodu radio CB cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kierowców zawodowych, którzy codziennie pokonują setki kilometrów dróg. W końcu to prawdziwy asystent każdego zmotoryzowanego. Wciąż jest jednym z najlepszych źródeł informacji o tym co się dzieje na drodze. Działa bez względu na to czy znajdujemy się w zasięgu sieci telefonii komórkowej czy też nie. Sprawdza się także wówczas, gdy infrastruktura GSM zawodzi – podczas burzliwej pogody, katastrof naturalnych czy czasowych wyłączeń zasilania w ramach sieci energetycznych. To po prostu jedno z najbardziej niezawodnych rozwiązań bazujących na ogromnej społeczności.

Siłę społeczności trudno przecenić. Łączność CB to nie tylko informacje o tym, że gdzieś po drodze można spotkać policyjny patrol, inspektorów ITD czy kontrolę radarową. To również cenne źródło informacji o najlepszych miejscach na wypoczynek, posiłek czy nawet mycie lub tankowanie samochodu. To również świetny lokalny przewodnik z informacjami których próżno szukać w wyszukiwarce Google. Lokalni pasjonaci pozostają na stałym nasłuchu i służą pomocą każdemu kto szuka najdogodniejszej drogi przejazdu, dobrego hoteliku, świetnej kuchni czy sprawdzonego warsztatu wulkanizacyjnego. Nie sposób zapomnieć o czymś jeszcze. Nikt tak nie pomoże jak inni kierowcy podczas długiej nocnej jazdy. Konwersacja z nimi sprawi, że trudniej zasnąć i łatwiej skupić się na drodze.

Wbrew pozorom radio CB wcale nie musi się kojarzyć tylko z ciężarówkami i imponującymi urządzeniami. Dla samochodów osobowych projektowane są mniejsze i bardziej poręczne urządzenia. Powstały nawet miniaturowe modele do tzw. dyskretnego montażu. Dobrym przykładem jest President William ASC. To jeden z najmniejszych modeli na rynku. Cieszy się zasłużoną popularnością, gdyż łatwo go schować nawet w samochodach o bardzo ciasnym wnętrzu.

Wprawny i doświadczy instalator tak umieści sprzęt w samochodzie, by w żaden sposób nie ograniczyć funkcjonalności wnętrza. Łatwiej dostrzeżemy smartfon w uchwycie do szyby lub deski rozdzielczej niż gruszkę radia CB sprawnie umieszczoną pod ręką w pobliżu konsoli lub podłokietnika. Nic nie będzie przeszkadzać. Także przewód antenowy łatwo ukryć pod tapicerką i uszczelkami. Podobnie jest z wtykiem do gniazda zasilania. Instalatorzy chętnie umieszczają dodatkowe gniazdo ukryte np. za schowkiem pasażera. Dzięki temu w konsoli pozostaje wolne gniazdo, które można wykorzystać np. do podłączenia ładowarki do telefonu komórkowego czy tabletu dla dziecka.

Jeśli konieczne będzie zastosowanie dodatkowego głośnika to wówczas można go zainstalować dokładnie tak samo jak w przypadku zestawów głośnomówiących najwyższej jakości. Dodatkowy głośnik przyda się, by uzyskać możliwie jak najlepszą jakość dźwięku. Głos naszego rozmówcy usłyszymy tak jak zwykle odpowiadają kierowcy proszeni o pomoc przy sprawdzeniu sprzętu: czysto i wyraźnie.

Wbrew pozorom nawet gdy radio będzie doskonale ukryte to dalej nie tracimy na funkcjonalności. Kontrolę nad sprzętem mamy poprzez zaawansowaną gruszkę. Tę zaś łatwo umieścić tak jak np. smartfon. Wystarczy przymocować w pobliżu ekranu systemu multimedialnego lub kratek wentylacyjnych. Będziemy mogli w każdej chwili łatwo sprawdzić numer kanału i równie sprawnie zmieniać kanały.

Inwestując w dobry zestaw z porządną anteną zyskujemy nie tylko dostęp do społeczności najbardziej doświadczonych kierowców. Wbrew pozorom wciąż zachowujemy spokój w kabinie. Obecnie panuje spokój w eterze co oznacza, że usłyszymy kluczowe dla informacje podane niemal jak na tacy. Wystarczy tylko zapytać o drogę, by dowiedzieć się po chwili co nas czeka. Oczywiście czysto i wyraźnie, gdyż nowoczesne urządzenia wyposażone są w wydajne filtry wyróżniające się wysoką skutecznością w blokowaniu niepożądanych szumów, trzasków i innych hałasów. Mamy zatem ciszę i spokój w podróży. I wciąż najpewniejsze źródło informacji o drodze. Trudno je przecenić.