Zespół odpowiedzialny za stworzenie siedmiomiejscowego vana Chevrolet Orlando opracował kilka ciekawych gier rodzinnych, służących do walki z nudą i sporządził listę wskazówek, które pozwolą rodzinie czerpać przyjemność z pokonywania kolejnych kilometrów wakacyjnej trasy.

"Właściciele Chevroletów to ludzie aktywni, którzy oczekują, aby podróże samochodem były równie emocjonujące, co same wakacje. W DNA Chevroleta wpisany jest duch przygody, a naszym celem jest sprawienie, aby wszyscy czerpali to, co najlepsze z życia. Dotyczy to również wyjazdów wakacyjnych" - powiedziała Beate Stumpe, dyrektor marketingu Chevrolet Europe.

Czas na grę

Istnieje wiele sposobów na przełamanie nudy podczas podróży. W tym przypadku świetnie sprawdzają się konsole wideo i przenośnie odtwarzacze DVD, jednak dzieci czerpią też dużą radość ze wspólnych zabaw z rodzicami. Oto zestawienie najciekawszych gier urozmaicających podróż samochodem, przygotowane przez zespół Chevroleta:

- Dwadzieścia pytań: Jedna osoba wymyśla słowo, natomiast zadaniem innych osób jest odgadnięcie tego słowa poprzez zadanie maksymalnie 20 pytań.

- Szpieg: Wszyscy muszą zgadnąć, co zobaczył jeden z graczy i o czym teraz myśli.

- Jakie to zwierzę?: Pomyśl o jakimś zwierzęciu i poproś innych graczy o zadawanie pytań na jego temat - czy potrafi pływać? Czy lata? Czy jest dzikie czy udomowione? Należy udzielać jedynie odpowiedzi tak lub nie i ewentualnie dodawać krótkie opisy.

- Alfabet: jeden z graczy wybiera kategorię (zwierzę, państwo lub miejsce), a pozostali gracze muszą podać słowa z danej kategorii rozpoczynające się od poszczególnych liter alfabetu.

- Papier, kamień, nożyce: Gracze trzymają jedną rękę dłonią do góry i kładą na niej drugą dłoń zaciśniętą w pięść. Podczas liczenia do trzech gracze uderzają pięścią w dłoń. Na "trzy" należy zmienić pięść w jeden z trzech kształtów: kamień (zaciśnięta pięść), papier (otwarta dłoń) lub nożyce (dwa palce w kształcie litery "V"). Kamień wygrywa z nożycami, niszcząc je. Papier wygrywa z kamieniem, okrywając go. Nożyce wygrywają z papierem, rozcinając go. Jeśli dwóch graczy wybierze ten sam kształt, należy powtórzyć rundę.

- Niekończąca się opowieść: Jeden z podróżnych wymyśla tytuł historii. W oparciu o ten tytuł kolejna osoba podaje pierwsze zdanie opowiadania - "Za górami, za lasami mieszkał sobie...". Trzecia osoba kontynuuje historię, dodając kolejne zdanie, itd.

W celu uatrakcyjnienia rywalizacji, można zawsze wyznaczyć nagrodę dla zwycięzcy. Dzieci, które nie mają ochoty grać w gry mogą stworzyć dziennik podróży i opisać w nim rzeczy, które widziały podczas jazdy lub album ze zdjęć powycinanych ze starych magazynów, które posłużą do przedstawienia obrazów z podróży. Kolejną ciekawą aktywnością jest notowanie nazw miast lub atrakcji turystycznych mijanych na trasie.

Zapewnienie rozrywki najmłodszym to tylko jeden z warunków udanej podróży. Zaplanuj też co jakiś czas 15-minutowy przystanek po drodze, aby dać rozruszać się dzieciom, a kolejne godziny w samochodzie miną w mgnieniu oka!

Przerwa w podróży, podczas której pasażerowie mogą coś zjeść, przejść się i, co najważniejsze, skorzystać z toalety to dobry sposób na zregenerowanie energii oraz "rozprostowanie kości". Podczas dłuższych podróży warto zaplanować postoje w czasie przypadającym na rodzinne posiłki, dzięki czemu nie trzeba się będzie później zatrzymywać, aby zaspokoić głód.

Umiejętne połączenie gier oraz powyższych wskazówek pozwoli rodzicom uniknąć irytujących pytań - takich jak "daleko jeszcze?" - zadawanych przez dzieci podczas podróży.

A Wy jakie macie sposoby na zabicie nudy podczas jazdy samochodem z dziećmi? Zapraszamy do dyskusji na forum!