Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Porady > Co kupisz na stacji benzynowej? Jak sprawdzić ceny paliw?

Co kupisz na stacji benzynowej? Jak sprawdzić ceny paliw?

Przed laty na stacjach paliw można było napełnić bak samochodu. Od dłuższego czasu oferują jednak wiele dodatkowych usług, stając się odpowiedzią na podstawowe potrzeby zmotoryzowanych. Rozszerzenie zakresu oferowanych produktów doceniają nie tylko zawodowi kierowcy, spędzający w trasie nawet całe tygodnie, ale też osoby jadące na wakacje czy do pracy. Co możemy kupić na stacji benzynowej? Gdzie kupić najtańsze paliwo?

Tankowanie samochodu
Tankowanie samochoduŹródło: Auto Świat / Tomasz Okurowski

Jak sprawdzić ceny paliw na stacjach benzynowych?

Odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić ceny paliw na stacjach, jest na szczęście bardzo prosta. Ich właściciele na bieżąco aktualizują koszty (z dokładnością co do grosza) na specjalnych wyświetlaczach cyfrowych ustawianych najczęściej przed wjazdem na teren stacji. Ekrany są na tyle duże, by kierowca widział ceny jeszcze z drogi. Co ciekawe nie musi on nawet zbliżać się do stacji, by zweryfikować, za ile na niej zatankuje.

Ceny paliw można dziś bowiem odczytać także w sieci. Dostępnych jest wiele stron internetowych udostępniających aktualne koszty benzyny, oleju napędowego czy gazu w danym mieście i na konkretnej stacji. Wiele osób nazywa je porównywarkami stacji paliw. Strony te są zwykle bardzo intuicyjne i proste w obsłudze, a czasami pozwalają nawet na dodanie interesującego nas obszaru do ulubionych. W tym celu wystarczy założyć konto na danym portalu.

Gdzie kupimy najtańsze paliwo?

Właśnie wspomniane porównywarki mogą nam wskazać miejsce, gdzie najtańsze paliwo jest udostępniane. Wystarczy, że skorzystamy z opcji filtrowania np. po rodzaju paliwa (E 95, E 98, ON, LPG), województwie lub konkretnej miejscowości, by otrzymać listę nazw stacji, ich adresów oraz obowiązujących cen. Większy kłopot stanowi uzyskanie odpowiedzi na pytanie, gdzie najlepsze paliwo kupić? W tym przypadku kierujemy się zwykle własnym doświadczeniem albo poleceniem znajomych, nikt nie chciałby jednak trafić na stację o niskiej jakości benzyny.

Jedyną opcją weryfikacji jej klasy będzie sprawdzanie corocznych raportów udostępnianych po kontroli UOKiK. Na stronie uokik.gov.pl znajdziemy mapę z jej wynikami z danego roku prezentowanymi graficznie. Legenda zdradza, iż zielony symbol kciuka uniesionego w górę oznacza dobrą jakość paliwa, a czerwony z kciukiem skierowanym w dół, iż klasa benzyny na danej stacji paliw nie spełnia wymagań.

Co możemy kupić na stacji benzynowej poza paliwem?

Choć stacje paliw wciąż specjalizują się w usługach tankowania pojazdów, to z roku na rok oferują kierowcom coraz więcej. Niemalże standardem są już niewielkie bary szybkiej obsługi wydające ciepłe posiłki, kawę oraz kanapki, a także sklepy z produktami pierwszej potrzeby. Co możemy kupić na stacji benzynowej? Między innymi słodycze, przekąski, napoje, papierosy, odświeżacze powietrza do auta, podstawowe płyny (chłodnicze, do wycieraczek itd.) czy artykuły higieniczne, jak chusteczki lub maseczki ochronne.

Jakie dodatkowe usługi są świadczone na stacjach paliw?

Stacje paliw nie ograniczają się wyłącznie do udostępniania dystrybutorów, świadczenia podstawowych usług gastronomicznych czy sprzedawania podstawowego wyposażenia. Bardzo często zostają połączone z myjniami automatycznymi lub ręcznymi. Wiele punktów umożliwia również ładowanie akumulatora oraz pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Przeprowadzimy też podstawowe zabiegi kosmetyczne: opłuczemy felgi i karoserię myjką ciśnieniową albo podniesiemy stan powietrza w oponach.

Często zastanawiamy się, jak napompować opony na stacji za pomocą kompresora? Urządzenie znajdziemy w odrębnym od dystrybutorów miejscu. Wystarczy zaparkować auto w jego bliskiej okolicy, tak, by końcówka kompresora sięgnęła opony. Następnie musimy wprowadzić na nim oczekiwaną wartość ciśnienia, odkręcić zawór zabezpieczający wentyl opony i umieścić w nim specjalną rurkę. Cały proces jest więc naprawdę łatwy, a w przypadku wielu stacji paliw również darmowy.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków