Rozpocznij quiz
Podczas wymijania lub wyprzedzania w czasie mgły poza obszarem zabudowanym masz obowiązek dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe. Prawda czy fałsz?
Poprawna odpowiedź: Prawda
Przepis zawarty w aktualnym Kodeksie drogowym brzmi: "Kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany (...) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;". Owszem, nikt chyba do tego przepisu się nie stosuje, ale on wciąż istnieje!
Znak "zakaz postoju w dni nieparzyste" nie obowiązuje od godziny 21 do godz. 24. To prawda?
Poprawna odpowiedź: Prawda
Przepis, choć wydaje się to absurdalne, brzmi: "Znaki: 1) B-37 „zakaz postoju w dni nieparzyste”, 2) B-38 „zakaz postoju w dni parzyste” oznaczają zakaz postoju pojazdów odpowiednio w nieparzyste lub parzyste dni miesiąca; zakaz nie obowiązuje od godziny 21 do 24;"
Maksymalna dozwolona prędkość samochodu z przyczepą poza autostradą i drogą szybkiego ruchu to 80 km na godz. Prawda?
Poprawna odpowiedź: Samochód z przyczepą na autostradzie albo drodze ekspresowej może poruszać się z prędkością 80 km na godz. Maksymalna prędkość zespołu pojazdów na pozostałych drogach to tylko 70 km na godz.
Znak "koniec zakazów" odwołuje m.in. zakaz zatrzymywania się. Prawda?
Poprawna odpowiedź: Fałsz
"Znak B-42 „koniec zakazów” oznacza odwołanie zakazów wyrażonych znakami: B-23, B-25, B-26, B-29 i B-33", czyli: zakaz zawracania, zakaz wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych, zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe, zakaz używania sygnałów dźwiękowych i ograniczenie prędkości. Pozostałych zakazów znak "koniec zakazów" nie odwołuje
Wyprzedzanie na wysokości przejścia dla pieszych lub tuż przed nim, jeśli sygnalizator wyświetla zielone światło dla pojazdów, jest dozwolone. Prawda?
Poprawna odpowiedź: Prawda
Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany. Jeśli ruch regulowany jest za pomocą sygnalizacji świetlnej, to jest to "ruch kierowany". Proste?
Rowerzysta może wyprzedzać z prawej strony wolo jadące samochody, ale nie wolno mu wyprzedzać z prawej strony rowerów. To prawda?
Poprawna odpowiedź: Prawda
Ten cytat z Kodeksu drogowego rozwiewa wszystkie wątpliwości: "Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony".
Ustawowy limit prędkości poza obszarem zabudowanym – np. 90 km na godz. na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – może być zwiększony za pomocą znaków drogowych. Prawda?
Poprawna odpowiedź: Fałsz
Za pomocą znaków drogowych dozwolona prędkość może być zwiększona albo zmniejszona na obszarze zabudowanym. Poza obszarem zabudowanym może być w ten sposób jedynie zmniejszona.
Dziecko w wieku do lat 10, jadące na rowerze pod opieką rodzica, co do zasady nie ma prawa korzystać z drogi dla rowerów – powinno jechać chodnikiem. Prawda?
Poprawna odpowiedź: Tak, to prawda
Tak, ponieważ dziecko w wieku do 10 lat jadące na rowerze pod opieką osoby dorosłej w świetle przepisów jest pieszym.
Przy cofaniu, jeśli kierowca nie może sam się upewnić, że nie spowoduje zagrożenia, ma on obowiązek zapewnić sobie pomoc innej osoby. Prawda?
Poprawna odpowiedź: Tak, prawda
Przepis Kodeksu drogowego brzmi: "Kierujący pojazdem jest obowiązany przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności: a) sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia, b) upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby."
W pewnych sytuacjach rowerzysta ma prawo jechać środkiem pasa ruchu, nawet jeśli mógłby jechać blisko krawędzi jezdni, ułatwiając w ten sposób ruch innym pojazdom. Prawda?
Poprawna odpowiedź: Tak, prawda
"Na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim kierujący rowerem, motorowerem lub motocyklem może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku". Oczywiście, jeśli rowerzysta ma do dyspozycji drogę dla rowerów albo drogę dla pieszych i rowerów, ma obowiązek z niej korzystać.