Auto Świat Porady Te przepisy drogowe są tak dziwne, że niewielu odpowiada 10/10. Podejmiesz wyzwanie? |Quiz

Te przepisy drogowe są tak dziwne, że niewielu odpowiada 10/10. Podejmiesz wyzwanie? |Quiz

Niektóre z wciąż obowiązujących polskich przepisach są co najmniej dziwne; inne są może nie tyle dziwne, ile nieoczywiste – w rezultacie nawet doświadczeni kierowcy (a także inni uczestnicy ruchu) w tym wszystkim się gubią. A jak jest z Tobą? Oto 10 pytań bardzo prostych – trzeba odpowiedzieć "tak" albo "nie". Ale czy dasz radę zdobyć 10 punktów?

Użycie sygnału dźwiękowego w pewnych sytuacjach jest nie tylko prawem kierowcy, lecz wręcz obowiązkiem. Wiedziałeś?
Istockphoto
Użycie sygnału dźwiękowego w pewnych sytuacjach jest nie tylko prawem kierowcy, lecz wręcz obowiązkiem. Wiedziałeś?

Rozpocznij quiz

Pytanie 1/10
Żródło: Shutterstock / PhotoRK

Podczas wymijania lub wyprzedzania w czasie mgły poza obszarem zabudowanym masz obowiązek dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe. Prawda czy fałsz?

Poprawna odpowiedź: Prawda

Przepis zawarty w aktualnym Kodeksie drogowym brzmi: "Kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany (...) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;". Owszem, nikt chyba do tego przepisu się nie stosuje, ale on wciąż istnieje!

Pytanie 2/10
Żródło: Materiały prasowe/zdjęcia

Znak "zakaz postoju w dni nieparzyste" nie obowiązuje od godziny 21 do godz. 24. To prawda?

Poprawna odpowiedź: Prawda

Przepis, choć wydaje się to absurdalne, brzmi: "Znaki: 1) B-37 „zakaz postoju w dni nieparzyste”, 2) B-38 „zakaz postoju w dni parzyste” oznaczają zakaz postoju pojazdów odpowiednio w nieparzyste lub parzyste dni miesiąca; zakaz nie obowiązuje od godziny 21 do 24;"

Pytanie 3/10
Żródło: Thinkstock / Thinkstock

Maksymalna dozwolona prędkość samochodu z przyczepą poza autostradą i drogą szybkiego ruchu to 80 km na godz. Prawda?

Poprawna odpowiedź: Samochód z przyczepą na autostradzie albo drodze ekspresowej może poruszać się z prędkością 80 km na godz. Maksymalna prędkość zespołu pojazdów na pozostałych drogach to tylko 70 km na godz.

Pytanie 4/10
Żródło: Auto Świat / Maciej Brzeziński

Znak "koniec zakazów" odwołuje m.in. zakaz zatrzymywania się. Prawda?

Poprawna odpowiedź: Fałsz

"Znak B-42 „koniec zakazów” oznacza odwołanie zakazów wyrażonych znakami: B-23, B-25, B-26, B-29 i B-33", czyli: zakaz zawracania, zakaz wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych, zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe, zakaz używania sygnałów dźwiękowych i ograniczenie prędkości. Pozostałych zakazów znak "koniec zakazów" nie odwołuje

Pytanie 5/10
Żródło: Auto Świat

Wyprzedzanie na wysokości przejścia dla pieszych lub tuż przed nim, jeśli sygnalizator wyświetla zielone światło dla pojazdów, jest dozwolone. Prawda?

Poprawna odpowiedź: Prawda

Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany. Jeśli ruch regulowany jest za pomocą sygnalizacji świetlnej, to jest to "ruch kierowany". Proste?

Pytanie 6/10
Żródło: Auto Świat / Wojciech Denisiuk

Rowerzysta może wyprzedzać z prawej strony wolo jadące samochody, ale nie wolno mu wyprzedzać z prawej strony rowerów. To prawda?

Poprawna odpowiedź: Prawda

Ten cytat z Kodeksu drogowego rozwiewa wszystkie wątpliwości: "Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony".

Pytanie 7/10
Żródło: Auto Świat / ACZ

Ustawowy limit prędkości poza obszarem zabudowanym – np. 90 km na godz. na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – może być zwiększony za pomocą znaków drogowych. Prawda?

Poprawna odpowiedź: Fałsz

Za pomocą znaków drogowych dozwolona prędkość może być zwiększona albo zmniejszona na obszarze zabudowanym. Poza obszarem zabudowanym może być w ten sposób jedynie zmniejszona.

Pytanie 8/10
Żródło: Shutterstock / Sergey Novikov

Dziecko w wieku do lat 10, jadące na rowerze pod opieką rodzica, co do zasady nie ma prawa korzystać z drogi dla rowerów – powinno jechać chodnikiem. Prawda?

Poprawna odpowiedź: Tak, to prawda

Tak, ponieważ dziecko w wieku do 10 lat jadące na rowerze pod opieką osoby dorosłej w świetle przepisów jest pieszym.

Pytanie 9/10
Żródło: Auto Świat

Przy cofaniu, jeśli kierowca nie może sam się upewnić, że nie spowoduje zagrożenia, ma on obowiązek zapewnić sobie pomoc innej osoby. Prawda?

Poprawna odpowiedź: Tak, prawda

Przepis Kodeksu drogowego brzmi: "Kierujący pojazdem jest obowiązany przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności: a) sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia, b) upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby."

Pytanie 10/10
Żródło: Shutterstock / Spic

W pewnych sytuacjach rowerzysta ma prawo jechać środkiem pasa ruchu, nawet jeśli mógłby jechać blisko krawędzi jezdni, ułatwiając w ten sposób ruch innym pojazdom. Prawda?

Poprawna odpowiedź: Tak, prawda

"Na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim kierujący rowerem, motorowerem lub motocyklem może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku". Oczywiście, jeśli rowerzysta ma do dyspozycji drogę dla rowerów albo drogę dla pieszych i rowerów, ma obowiązek z niej korzystać.

Brakuje jeszcze 10 odpowiedzi
Wypełnij odpowiedzi na wszystkie pytania, żeby zobaczyć wynik
TWÓJ WYNIK:
Idealnie, w punkt!
Nie dałeś się zaskoczyć żadnym pytaniem – brawo!
Bardzo dobrze!
Jeden błąd to nie błąd – gratulujemy!
Dobrze...
...ale mogło być lepiej. A nie mówiliśmy?
Mogło być lepiej...
Tak jak uprzedzaliśmy: pytania niby proste, ale trudno za pierwszym podejściem zdobyć komplet punktów.
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków