Od ok. 2-3 lat panuje moda na czterokołowe quady. Często są one kupowane przez rodziców jako prezent dla swych pociech, na komunię czy pod choinkę. Niestety, policja odnotowuje coraz więcej wypadków z ich udziałem. Niektóre z nich zakończyły się tragicznie.

Zdaniem podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Radosława Stępnia bierze się to stąd, że quady są niesłychanie niebezpieczne, zaś wiedza o tym nie jest powszechna. Wg wiceministra, quady są bardziej niebezpieczne niż skutery i motorowery. Dlatego też dzieci pod żadnym pozorem nie powinny korzystać z nich bez opieki dorosłych.

Na quadzie początkowa łatwość ruszania budzi w wielu osobach przekonanie, że jazda tym czterokołowcem jest bardzo łatwa. Nic bardziej mylnego, po osiągnięciu większej prędkości próba gwałtownego skręcenia może zakończyć się wywrotką. Do prowadzenia tego bardzo niestabilnego, bujającego się na boki "wszędołaza", potrzebna jest też świetna koordynacja ruchowa. Zdaniem fachowców, czasami działanie kciuka i balans ciałem, podstawowe elementy w jeździe quadem, są dla ludzi wręcz czymś nie do opanowania.

"Przy sprawie guadów pojawia się też dodatkowy problem. Poruszanie się nimi po lasach, po wydmach, po terenach cennych przyrodniczo. Akcja ma więc też uświadamiać, że jazda w tych miejscach jest szkodliwa dla całego środowiska naturalnego" -informuje wiceminister Stępień.

Quad według obowiązującego prawa, jest autem lub motorowerem - decyduje o tym pojemność silnika i prędkość. Według policji, jeżdżąc nim trzeba używać hełmu i ochraniaczy. By poruszać się quadem po drogach publicznych trzeba go zarejestrować i posiadać prawo jazdy kategorii B lub B1. Quad bez homologacji i nieubezpieczony może poruszać się po bezdrożach, ale wtedy trzeba dowieźć go na miejsce na przyczepie lub lawecie. Po obszarze chronionym wolno nim jeździć tylko wyznaczonymi traktami. Złamanie zakazu wiąże się z grzywną do 5 tys. zł albo karą aresztu nawet do 30 dni.

Ministerstwo infrastruktury zapowiada wprowadzenie specjalnego prawa jazdy na quady. Aby kierować tym czterokołowcem, trzeba będzie zdobyć prawo jazdy kategorii AM, które wprowadzi nowa ustawa o kierujących pojazdami. Trzeba będzie też mieć ukończone 14 lat (na quady lekkie) lub 16 (na quady o dużej masie, powyżej 350 kg). Quadami nie będą mogły więc kierować dzieci.