W USA, Wielkiej Brytanii i we Włoszech już od kilku lat dane o stylu jazdy zdobyte dzięki telematyce są wykorzystywane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Wyliczając stawki polis biorą one pod uwagę m.in. to, czy kierowca nie wykonuje gwałtownych manewrów i nie przekracza zbyt często dozwolonej prędkości. Informacje pochodzą z systemów monitoringu GPS, powszechnie stosowanych we flotach samochodowych. Dane umożliwiają ubezpieczycielom znacznie precyzyjniej ocenić ryzyko kolizji i wypadku, czyli najdroższych zdarzeń mających wpływ na koszty ponoszone przez towarzystwo.

Zastosowanie telematyki w ubezpieczeniach będzie głównym tematem konferencji Connected Insurance, która odbędzie się 24 marca 2015 r. w Warszawie w Business Centre Club. Wezmą w niej udział przedstawiciele rynku ubezpieczeniowego i telematycznego, branży motoryzacyjnej oraz flotowej, operatorzy telekomunikacyjni, a także twórcy aplikacji mobilnych.

Podczas Connected Insurance poruszone zostaną zagadnienia związane m.in. ze światowym i polskim rynkiem ubezpieczeń bazujących na stylu jazdy, zmianą sposobu wyliczania polis w oparciu o dane z systemów telematycznych montowanych w samochodach flotowych i należących do klientów indywidualnych, zastosowaniem rozwiązań telematycznych przez producentów samochodów na przykładzie usług connected w BMW.

W ramach paneli dyskusyjnych podjęte będą problemy monetyzowania danych o stylu jazdy kierowców oraz telematyki, ubezpieczeń i stylu jazdy we flotach samochodowych. Z zainteresowaniem spotka się z pewnością prelekcja Michała Kaczorowskiego, radcy prawnego Google Polska, poświęcona dopasowaniu oferty i wykorzystywaniu danych osobowych przez ubezpieczycieli.