Auta elektryczne podbijają rynek motoryzacyjny

W ostatnich latach zainteresowanie samochodami elektrycznymi zdecydowanie przybrało na sile, choć ich historia sięga aż kilkudziesięciu lat wstecz. Pierwsze auto elektryczne, jako dzieło Roberta Andersona, powstało już pod koniec XIX wieku. Jednak dynamiczny rozwój w tej dziedzinie rozpoczął się dopiero po II wojnie światowej. Masowa produkcja samochodów elektrycznych rozpoczęła się w latach 90. XX wieku. Obecnie rynek aut elektrycznych ma wiele do zaoferowania swoim klientom. Światowi producenci dążą do tego, by w ich ofercie nie zabrakło ekologicznego rozwiązania, jakim jest w pełni elektryczny napęd.

Jak to działa? Dokładnie tak samo jak w przypadku samochodów z silnikami spalinowymi – z tą różnicą, że do napędzania samochodu elektrycznego wykorzystuje się energię elektryczną, czyli po prostu prąd. Takie rozwiązanie ma naprawdę wiele zalet. To, o czym koniecznie należy wspomnieć, to przede wszystkim fakt, że taki układ jest ekologiczny, prostszy konstrukcyjnie, czystszy oraz cichszy, ponieważ silniki elektryczne nie generują żadnego hałasu. Samochody z taką jednostką napędową są zdecydowanie bardziej dynamiczne. Są gwarancją niezapomnianych wrażeń i ogromnej przyjemności z codziennej jazdy.

Czy warto zainwestować w samochód elektryczny?

Choć początkowo wiele osób sceptycznie podchodziło do aut elektrycznych, uważając je za pewnego rodzaju fanaberię producentów, tak w ostatnich latach można zauważyć wyraźny wzrost popularności tych pojazdów. Jest to najlepszy dowód na to, że coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Czy naprawdę warto zainwestować w samochód elektryczny?

Auta wyposażone w jednostkę elektryczną kosztują znacznie więcej niż samochody z silnikami spalinowymi, jednak eksperci przewidują, że już za kilka lat różnica w cenie będzie minimalna. Warto więc postawić na to ekologiczne rozwiązanie, tym bardziej że polityka związana z ochroną środowiska staje się coraz bardziej stanowcza i rygorystyczna. Samochody elektryczne to jednak nie tylko ekologiczność. Pojazdy te mają wiele zalet, których na próżno szukać w zwykłych modelach. Po pierwsze są one tańsze w eksploatacji niż auta z silnikami spalinowymi. Dzięki prostej konstrukcji układ napędowy jest niezawodny i w mniejszym stopniu narażony na wszelkie usterki. Ponadto w silnikach elektrycznych nie ma potrzeby wymieniania oleju czy filtrów. Jeśli chodzi o ładowanie elektrycznych aut można to zrobić w domu, bądź skorzystać z publicznych stacji, których z roku na rok jest coraz więcej. Na mapach takie miejsca są specjalnie oznaczone, więc bez problemu można je odnaleźć.

 Foto: MAZDA.PL

Na co zwrócić uwagę wybierając auto elektryczne?

Decydując się na zakup nowego samochodu elektrycznego prosto z salonu, to, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to przede wszystkim kwestie związane z naszymi potrzebami czy preferencjami. Należy wziąć pod uwagę rozmiar pojazdu, wyposażenie, moc silnika, zasięg oraz kilka innych aspektów, od których w głównej mierze będzie zależeć nasze zadowolenie.

Kupno auta elektrycznego z rynku wtórnego to nieco bardziej ryzykowne przedsięwzięcie, które wymaga od nas szczególnej ostrożności. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić pojazd, aby upewnić się, że wszystko jest w pełni sprawne. Najlepiej skorzystać z pomocy fachowców. Przede wszystkim należy ocenić stan baterii, czyli najdroższego elementu w każdym samochodzie elektrycznym. Jego naprawa bądź wymiana mogą nas naprawdę sporo kosztować. Kolejnym elementem, który należy skontrolować to gniazdo ładowania, które musi być w pełni sprawne, aby pojazd mógł zostać efektywnie naładowany. W samochodach elektrycznych można znaleźć trzy rodzaje takich gniazd: Type 1, Type 2 oraz CHAdeMO. Warto zadbać o to, aby specjaliści przyjrzeli się także układowi hamulcowemu. Bardzo często się zdarza, że poszczególne elementy są zużyte bądź skorodowane, co może być przyczyną bardzo poważnych awarii (przeczytaj więcej o tym, jak działa samochód elektryczny).

Reasumując, przed podjęciem decyzji o zakupie samochodu elektrycznego warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że jazda zakupionym pojazdem będzie w pełni bezpieczna, ekonomiczna i przyjemna.

Auta elektryczne 2021

Nowe samochody elektryczne mogą pochwalić się coraz bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Dzięki temu ich zasięg staje się coraz większy. Co roku do sprzedaży trafiają nowe modele i od razu podbijają rynek motoryzacyjny. Jednym z najnowszych jest w pełni elektryczny samochód oferowany przez japońską markę Mazda. MX-30 to kompaktowy crossover, który po raz pierwszy zaprezentowany został na Tokio Motor Show w 2019 roku, natomiast produkcja modelu ruszyła 19 maja 2020 roku. Mazda MX-30 to pierwszy elektryczny model marki, który okazał się prawdziwym sukcesem.

Mazda MX-30 – elektryczny crossover od Mazdy

Mazda MX-30 ma wszystko to, co powinien posiadać wysokiej klasy samochód elektryczny. Japoński crossover wyróżnia się świetnym przyspieszeniem, minimalnym poziomem hałasu, niskimi kosztami eksploatacji oraz niezwykłą wygodą użytkowania. MX-30 może pochwalić się także imponującym zasięgiem. Samochód zużywa jedynie 19 kWh na 100 km, a zastosowana bateria litowo-jonowa ma pojemność aż 35,5 kWH. Ładując auto do pełna, można przejechać do 200 kilometrów bez konieczności postoju.

Mazda MX-30 zachwyca także swoim nietuzinkowym designem. Elegancki wygląd wraz z wyjątkowymi właściwościami jezdnymi to połączenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Decydując się na MX-30 zadbamy także o środowisko. Prezentowany model nie emituje żadnych zanieczyszczeń, co w obecnych czasach jest szalenie ważne.

Zakup nowej Mazdy MX-30 w Polsce to koszt rzędu 142 900 złotych za wersję KAI.