Wybierz samochód

Skoda Roomster

Skoda Roomster

Škoda Roomster to kombivan produkowany przez czeską markę należącą do niemieckiego koncernu Volkswagen AG. Auto pojawiło się na rynku w 2006 roku i bazuje na płycie podłogowej PQ34, z której korzysta m.in. Octavia czy VW Golf.

Auto ma dosyć oryginalną stylistykę i wiele osób żałuje, że przesuwane drzwi z konceptu, zostały zastąpione tradycyjnymi. Charakterystyczną cechą jest przejście linii przednich drzwi w tylne. Sprawia to wrażenie, jakby z tyłu znajdowało się duże okno, a nie mocno przeszklone drzwi.

Wnętrze jest bardzo przestronne i pomieści w bardzo wygodnych warunkach 5 osób. Jednocześnie dużym atutem jest spora ilość schowków i szeroka możliwość aranżacji wnętrza. Bagażnik ma 477 litrów pojemności, jednak bez problemu można tą pojemność zwiększyć do 1780 litrów, bowiem tylną kanapę można w całości wyjąć uzyskują tym samym płaską podłogę.

W 2007 roku pojawiła się także 2-osobowa wersja użytkowa o nazwie Praktik. Inną, ciekawą odmianą jest Roomster Scout. Auto jest skierowane do osób, które często korzystają z nieasfaltowych dróg, bowiem Scout jest uterenowionym Roomsterem. Jego największą wadą jest jednak brak napędu na 4 koła. Auto wyróżnia się plastikowymi nakładkami na drzwi oraz nadkola, które mają chronić przed zadrapaniami, oraz zwiększonym o 4,5 cm prześwitem. Niestety podstawowe wyposażenie auta mogło rozczarować, bowiem zabrakło w nim m.in. ESP czy nawet elektrycznie sterowanych szyb przednich.

W 2010 roku auto przeszło lifting, który przyniósł nowy grill, światła oraz zderzak przedni. Poza tym wzbogacono paletę kolorów oraz wybór felg, a jednostki napędowe unowocześniono. Następna modernizacja odbyła się w 2013 roku, jednak była ona już zdecydowanie drobniejsza. Logo marki zostało wymienione na nowe, a wewnątrz spotkać możemy nową kierownicę.

Najsłabszym silnikiem dostępnym w Roomsterze, był benzyniak 1.2 THP o mocy 70 KM, który niestety nie zapewniał zadowalającej dynamiki czeskiemu MPV. Dostępne były także silniki 1.4 oraz 1.6 (oba 16-zaworowe) o mocy kolejno 86 i 105 KM. Wśród diesli początkowo oferowano jednostki TDI o pojemności 1.4 oraz 1.9 litra. Rozwijały odpowiednio 70 lub 80 oraz 105 KM. Po liftingu pojawiła się doładowana jednostka 1.2 TSI generująca 86 lub 105 KM, a silni,ki wysokoprężne zostały zastąpione motorami 1.2 TDI (75 KM) oraz 1.6 TDI (90 lub 105 KM). Moc trafiała na przednią oś za pomocą 5-biegowej skrzyni manualnej, 6-stopniowej przekładni automatycznej (Tiptronic) lub dwusprzęgłowej skrzyni o 7 przełożeniach.

Wiosną 2015 roku zdecydowano się przerwać produkcję w rodzimych zakładach i przy okazji prezentacji II generacji auta (opartej na VW Caddy) przenieść montaż do zakładów w Antoninku. Niestety ze względów finansowych (m.in. związanych z aferą spalinową koncernu Volkswagena), produkcja nie doszła do skutku.

Rywalami Škody Roomster są m.in. Renault Kangoo, Fiat Doblo oraz Dacia Dokker.

Skoda Roomster - generacje

Skoda Roomster - powiązane artykuły

Warsaw Motor Show 2019 coraz bliżej

Skoda Roomster: praktyczne auto z Czech

Skoda Roomster jest kojarzona przede wszystkim z odważnie stylizowanym nadwoziem. Samochód biorący udział w naszym teście długodystansowym okazał się także bardzo praktyczny… Nawet suche dane techniczne robią wrażenie. Karoseria Roomstera ma tylko 4,2 metra długości. Nie przeszkodziło to w zaprojektowaniu bagażnika o pojemności 477 litrów. Kto potrzebuje więcej, może przesunąć indywidualne tylne fotele i powiększyć bagażnik do 530 litrów. Po złożeniu siedzeń można uzyskać blisko 1800 litrów. Utrzymanie ładu w przestrzeni bagażowej Roomstera ułatwiają opcjonalne przegródki i siatki. Nasz egzemplarz nie został wyposażony w koło zapasowe, co oznacza, że pod podłogą bagażnika znalazła się wnęka, do której bez problemu można schować np. 5-litrową butlę płynu do spryskiwaczy. Elementów zwiększających praktyczność nie zabrakło także w przedziale pasażerskim. Kieszenie przednich drzwi są pojemne i mają wyprofilowane mocowanie, które może utrzymać nawet 1,5-litrową butelkę. Znajdujący się przed pasażerem schowek został wyposażony w funkcję chłodzenia, która umożliwia chłodzenie napojów w upalne dni. Kolejne schowki odkrywamy pod przednimi siedzeniami. W ich oparciach nie zabrakło także kieszeni na mapy lub gazety. Testujący zwrócili uwagę na korzyści płynące z zastosowania trzech oddzielnych foteli z tyłu. Siedzenia można nie tylko przesuwać. Komfort na dalekich trasach zwiększa możliwość regulacji kąta pochylenia oparcia. Jeżeli Roomsterem podróżują cztery osoby, środkowe...

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!