Ta decyzja zapadła tuz przed rozpoczęciem produkcji i wdrożeniem w listopadzie 2015 programu testowego. Zgodnie z planem, pierwszych 170 egzemplarzy nowej Skody Roomster miało trafić do słowackich dilerów i użytkowników flotowych. Dzisiaj już wiemy, że ten program został w ostatnich chili wstrzymany.

W związku z aferą Dieselgate koncern Volkswagen musi gwałtownie ograniczyć koszty i szukać dodatkowych funduszy na zrekompensowanie wielomilionowych strat. To oznacza także ograniczenie programu produkcyjnego i wycofanie z oferty najmniej chodliwych modeli wszystkich marek należących do koncernu.

Kierownictwo koncernu ze względów prestiżowych nie chce rezygnować z produkcji takich modeli jak Volkswagen Phaeton czy Bugatti Veyron, ale ich los wciąż pozostaje pod dużym znakiem zapytania.

Z dobrze poinformowanych źródeł wiemy, że już z programu produkcji wycofana została nowa Skoda Roomster, której termin wejścia na rynki europejskie był już wielokrotnie przesuwany. Tu zadecydowała ekonomia, a ten model nigdy nie należał do rynkowych hitów Skody. Auto to już było gotowe do produkcji seryjnej. Nie ma jeszcze w tej sprawie oficjalnego komunikatu producenta.

Który model będzie następny? Mówi się o zakończeniu produkcji Volkswagena Sharana i niektórych modelach Seata. Zapewne wkrótce się o kolejnych decyzjach koncernu Volkswagen dowiemy.