Skoda Roomster zadebiutowała w 2006 roku. Auto zasłynęło przede wszystkim ekstrawagancką linią bocznych szyb. Na wyglądzie nie kończą się jednak cechy szczególne Roomstera. W ponadprzeciętnie przestronnej kabinie znajdziemy wiele schowków, a system przesuwanych i demontowanych tylnych foteli Vario Flex pozwala na błyskawiczne dostosowanie aranżacji wnętrza do potrzeby chwili. Ubiegłoroczny facelifting Roomstera zaowocował nowymi jednostkami napędowymi oraz bardziej poważnym obliczem.

O ile zmiany stylistyczne nie są rewolucyjne, tak pod maską nastąpiła zmiana wart. Do lamusa odszedł sprawdzony, oszczędny i hałaśliwy silnik 1.9 TDI. Jednostkę z pompowtryskiwaczami zastąpił motor 1.6 TDI z Common Railem i filtrem cząstek stałych. Poza wyższą kulturą pracy silnik ma charakteryzować się także większym zakresem obrotów użytecznych oraz niższym zapotrzebowaniem na ropę. Praktyka pokazała, że podczas jazdy miejskiej Roomster potrafi zużyć 6,5-8,5 l/100km. Przyzwoicie. Czas prawdziwego oszczędzania przychodzi jednak dopiero po opuszczeniu obszaru zabudowanego.

Czy podczas zimowej jazdy krętymi drogami Roomster również wykaże powściągliwość w spalaniu oleju napędowego? W poszukiwaniu odpowiedzi zabraliśmy funkcjonalną Skodę w okolice koła podbiegunowego. Miejsca, które zimą przeistacza się w poligon testowy koncernów samochodowych. Roomster okazał się doskonałym kompanem podróży. Nie tylko za sprawą przestronnego wnętrza i dobrze zestrojonego zawieszenia.

Podróżując Roomsterem 1.6 TDI można niemal zapomnieć o istnieniu stacji paliw. Przebiegi rzędu 800-1000 kilometrów na jednym tankowaniu uzyskają nawet kierowcy nie stroniący od mocniejszego dociskania gazu. O ile dalej uda się dotrzeć, rezygnując z forsownej jazdy i możliwie często włączając tempomat? Sprawdzenie wymagało dużej cierpliwości. Przez pierwsze 350 kilometrów wskaźnik poziomu paliwa nawet nie drgnął, by później w żółwim tempie rozpocząć opadanie w stronę czerwonego pola. W zatankowanym pod korek Roomsterze kontrolka rezerwy rozbłysła dopiero po pokonaniu 1220 kilometrów! Ponowne tankowanie okazało się konieczne po pokonaniu blisko 1300 kilometrów. Zatankowanie pod korek wymagało wlania 60 litrów ropy, co oznacza, że samochód zużył niecałe 4,7 l/100km. Doskonały wynik. Średnia prędkość podczas próby wyniosła 82 km/h, termometr wskazywał wyłącznie ujemne wartości, a samochód przez większą część drogi jechał po zmrożonym śniegu lub lodzie. Osoby o anielskiej cierpliwości dotrą jeszcze dalej. Wprowadzając w życie opracowane Skandynawii techniki ecodrivingu i ograniczając prędkość do niecałych 90 km/h powinniśmy pokonać zatankowanym pod korek Roomsterem 1,4 tys. kilometrów.

Wspomniane ośrodki, w których odbywają się testy prototypów znajdują się niecałe 400 kilometrów od Å. Postanowiliśmy przedrzeć się przez Góry Skandynawskie, by klucząc atlantyckim wybrzeżem dojechać do miejscowości o najkrótszej nazwie na świecie. W skandynawskich językach zwrotem Å (wym. o) określa się strumienie lub niewielkie rzeki. Owszem, na mapach znajdziemy kilkanaście osad opisanych jako Å. Położone na Lofotach Å wzbudza jednak największe zainteresowanie turystów.

Historia rybackiej miejscowości liczy blisko 500 lat. Ponadto w Å i Lofoten rozpoczyna się droga E10, która łączy wybrzeże Atlantyku z miejscowościami nad północnym Bałtykiem, wiodąc przez jedne z najpiękniejszych i najbardziej bezludnych obszarów Szwecji - w okolicach parku narodowego Abisko przez sto kilometrów ujrzymy zaledwie kilkadziesiąt zabudowań. Szlak E10 jest szczególny także z powodu swojego wieku. Prace nad odcinkiem łączącym Narwik z Kiruną zakończono 1984 roku. Tym samym E10 jest jednym z najmłodszych ogniw w sieci dróg oplatających Europę.

Przed laty dotarcie do Å z kontynentalnej części Norwegii nie było możliwe bez promu i trwało ponad sześć godziny. Nowoczesna technika oraz fakt, że Lofoty są archipelagiem wysp leżących w minimalnych odległościach pozwoliły na scalenie trasy E10 mostami oraz 18 tunelami wydrążonymi pod dnem morza i we wnętrzach gór. Ostatni odcinek - Lofotens fastlandsforbindelse - powstawał od początku lat 90. XX wieku. Całość została oddana do użytku w 2007 roku, skracając czas przejazdu do niecałych czterech godzin.

Mimo że Lofoty leżą na północ od koła podbiegunowego, zimą nie doświadczymy na nich siarczystego mrozu. Nawet w styczniu dodatnie temperatury nie należą do rzadkości. To efekt ogrzewającego działania Prądu Zatokowego. Czas wrócić na stały ląd. Z każdym kilometrem termometr Roomstera pokazywał coraz niższe wartości. W okolicach Kiruny nawet -22 stopnie.

W środku zimy dzień za kołem podbiegunowym trwa krótką chwilę. Słońce leniwie wznosi się nad horyzont po godzinie dziesiątej. Kilkanaście minut po czternastej ośnieżony krajobraz ponownie okrywa mrok. Kto przezwycięży szybko pojawiającą się senność, będzie mógł podziwiać tańczącą po niebie zorzę polarną. Dla kierowców ograniczony dostęp do światła to poważne utrudnienie. Widok zwierząt na drogach nie należy do rzadkości, a hamowanie z dozwolonej w wielu miejscach za kołem podbiegunowym prędkości 100 km/h pochłania ok. 150 metrów. Ceniący bezpieczeństwo mieszkańcy Skandynawii bardzo często wyposażają więc swoje pojazdy w dodatkowe reflektory. Dwa lub trzy ksenonowe palniki skutecznie rozświetlają drogę i pobocze.

W Roomstrze, nawet za dopłatą, ksenonów nie otrzymamy. Za dodatkowe 1100 złotych samochód może zostać wyposażony w przednie skrętne reflektory soczewkowe, światła przeciwmgielne z funkcją doświetlania zakrętów oraz światła do jazdy dziennej. Trzeba przyznać, że pakiet przyzwoicie oświetla drogę i jest dodatkiem wartym polecenia. W przeciwieństwie do kosztującej trzy tysiące złotych nawigacji satelitarnej Amundsen. Urządzenie nazwane na cześć norweskiego badacza polarnego i pierwszego zdobywcy bieguna południowego z mizernym skutkiem szuka optymalnych dróg do celu. Kto narzeka na nadmiar wolnego czasu, a do tego ma w sobie żyłkę podróżnika, nie powinien jednak narzekać...

W przypadku ekstremalnie dużych opadów śniegu lub porywistych wiatrów niektóre odcinki skandynawskich dróg są zamykane, a zainteresowani kontynuowaniem podróży muszą poczekać do czasu uformowania konwoju prowadzonego przez pług. W takich warunkach wyszły na jaw dwa zimowe mankamenty Roomstera. Wzbijane z drogi i przylegające do podwozia tumany świeżego śniegu zapchały wylot sygnału dźwiękowego oraz utrudniły włączanie piątego biegu. Po wyjechaniu ze śnieżycy wszystko wróciło jednak do normy.

Roomster 1.6 TDI dzielnie stawił czoła skandynawskim mrozom. Silnik za każdym razem rozpoczynał pracę po pierwszym przekręceniu kluczyka w stacyjce, a spalanie utrzymywało się na niskim poziomie. Wysoka sprawność silnika wysokoprężnego ma jednak efekt uboczny. Na osiągnięcie temperatury roboczej silnik potrzebował 15-20 kilometrów. Przez kilkanaście minut potrzebnych na ich pokonanie nie można było liczyć na prawdziwie ciepły powiew powietrza z nagrzewnicy. Z tego powodu na północy kontynentu popularne są elektryczne podgrzewacze silnika. Urządzenie zwiększa temperaturę cieczy chłodzącej motor, a często także oleju, by skrócić czas rozgrzewania silnika oraz zagwarantować powiew ciepłego powietrza w chwilę po uruchomieniu motoru.