Wybierz samochód

Tata Nano

Ikona samochodu

Tata Nano to jeden z najtańszych aut wiata należący do grupy mikrosamochodów. Nano pojawił się w 2008 roku i zgodnie z założeniami szefostwa indyjskiego koncernu, miał być tanim autem dla ludu. Nazwa modelu oznacza po grecku „karzeł”, a w systemie miar to przedrostek odpowiadający jednej miliardowej.

Stylistyka auta jest bardzo oryginalna, a nadwozie przypomina swoim kształtem kroplę wody. Długość auta wynosi niewiele ponad 3 metry, a przy rozstawie osi wynoszącym 2230 mm, wygląda to dosyć niesymetrycznie.

Wnętrze, mimo tak małych rozmiarów, jest dosyć przestronne. Deska rozdzielcza charakteryzuje się umieszczeniem prędkościomierza na środku, powyżej kratek i pokręteł sterowania nawiewem. Tym samym praktycznie na całej szerokości za kierownicą i przed pasażerem uzyskano poręczny schowek. 5-drzwiowe Nano jest w stanie pomieścić 4 osoby.

Do napędu Taty Nano służy malutki silnik benzynowy o pojemności 0,6 litra generujący 33 KM. Jednostka współpracuje z 4-biegową skrzynią manualną, a moc trafia na tylną oś. Podstawowa wersja wyposażeniowa jest zubożona do maksimum i nie obejmuje m.in. zagłówków tylnej kanapy, przesuwnego fotela pasażera czy nawet wspomagania hamulców, o wspomaganiu kierownicy czy centralnym zamku nie wspominając.

Oczekiwania Taty były niestety zbyt duże i Nano nie odniosło takiego sukcesu, jakiego by się spodziewali. Na rynku rodzimym auto było dosyć popularne, ale producenci liczyli również na opanowanie rynku Starego Kontynentu, a tak się nie stało.

Aby nieco uatrakcyjnić swój najmniejszy model, w 2015 roku pojazd przeszedł facelifting i zyskał dopisek GenX. Zmodernizowana został w dużej mierze przednia część auta, a także tylny zderzak oraz kierownica. Bezpieczeństwo pasażerów zostało zwiększone poprzez konstrukcyjną poprawę wytrzymałości nadwozia.

Jednostka napędowa zyskała dodatkowe 5 KM oraz, chyba zbędny w przypadku Nano, tryb jazdy Sport. Dodatkowo obok przekładni ręcznej pojawiła się także zautomatyzowana skrzynia o 5 przełożeniach. Pod tylną kanapą wygospodarowano miejsce na bagażnik, który liczy w zależności od wersji 94 lub 110 litrów. Gdy zdecydujemy się ją złożyć, otrzymamy aż 500 litrów przestrzeni bagażowej.

Tata Nano - generacje

Ikona samochodu

Tata Nano (2008 - )

Tata Nano - powiązane artykuły

Pokaż więcej