Dotychczas tylko Corsa, Meriva i Insignia oferowane były w oszczędnych, a zarazem ekologicznych wersjach ecoFLEX. Teraz dołącza do nich Astra IV z nieco zmodernizowanym silnikiem 1.7 CDTI o mocy 110 lub 130 KM – testowaliśmy mocniejszą odmianę.

Nadwozie/jakość. Opel dostarczył nam Astrę Sports Tourer Cosmo wyposażoną właściwie we wszystkie najciekawsze elementy z długiej listy dodatków, m.in. zmienne nastawy zawieszenia, nawigację, skórzaną tapicerkę i wysuwany z tylnego zderzaka bagażnik do przewozu rowerów. Efekt? Auto wyglądało świetnie i zapewniało wysoki komfort jazdy – naprawdę trzeba było być strasznym malkontentem, by znaleźć w nim jakieś braki. Plusem wersji kombi jest dość duży, 500-litrowy bagażnik (jego podłogę można ustawić na 3 wysokościach). W klasie kompakt to dobry wynik. Przyzwoita jest również ilość miejsca w obu rzędach oraz liczba praktycznych schowków.

Układ napędowy/Osiągi. Diesla 1.7 CDTI poddano modyfikacjom podnoszącym moc o 5 KM, obniżającym zużycie paliwa i pozwalającym na współpracę z systemem start-stop. Dodatkowo pakiet ecoFLEX obejmuje akumulator o zwiększonej mocy, wytrzymalszy rozrusznik i opony o mniejszych oporach.

Według producenta wszystkie zabiegi pozwoliły obniżyć średnie zużycie paliwa do 4,4 l/100 km (w wersji kombi). Rzeczywiście, auto potrafi być oszczędne, ale zbliżenie się do tej wartości wymaga przestrzegania zasad ecodrivingu. Średnie spalanie w teście wyniosło 5,3 l/100 km, co i tak uważamy za niezły wynik. Zwłaszcza że samochód dysponuje dobrymi osiągami. Warto zauważyć, że start-stop działa lepiej niż w wersjach z dieslem 2.0 CDTI – włączenie silnika jest bardziej subtelne.

Układ Jezdny/komfort. Własności jezdne testowego egzemplarza dobrze pasują do auta rodzinnego – prowadzenie jest pewne, a komfort wysoki. Szczególne wymagania kierowcy pomaga spełnić opcjonalny system zmiany ustawień zawieszenia Flex-Ride (dopłata: 3,5 tys. zł).

Koszty/Bezpieczeństwo. Astra, którą jeździliśmy, ma nieracjonalnie wysoką cenę – 127 tys. zł. Na szczęście bazowa wersja Sports Tourer Cosmo za 93,6 tys. zł również jest przyzwoicie wyposażona oraz nie mniej bezpieczna.