Plastikowe nakładki na nadkolach, osłony pod zderzakami – trzeba przyznać, że Dacia Lodgy Stepway prezentuje się ambitnie. Jednak ten terenowy wizerunek w żaden sposób nie przekłada się na możliwości jazdy po bezdrożach.

W rzeczywistości Dacia Lodgy Stepway to typowy minivan, który w testowanej wersji może przewieźć siedem osób. W dwóch pierwszych rzędach miejsca wystarczy także wtedy gdy podróżują wysocy pasażerowie. Natomiast na na szóstym i siódmym miejscu z racji ograniczonej przestrzeni wygodnie będzie tylko dzieciom. Poza tym niewygodnie wsiada się na dodatkowe siedzenie. Jednak taka sytuacja w tej części pojazdu nie zaskakuje, bo w konkurencyjnych modelach jest podobnie.

W porównaniu z konkurencją Dacia Lodgy została gorzej zaprojektowana pod względem funkcjonalności wnętrza. Owszem siedzenia drugiego rzędu można złożyć, a trzeciego także wyjąć w celu powiększenia części ładunkowej, ale nie ma tu patentu z fotelami chowanymi pod podłogą bagażnika, z przesuwaną kanapą czy regulacją kąta jej oparcia.

Siedzenia nie są idealne pod względem wygody – na dłuższych trasach można odczuwać dyskomfort z racji nieodpowiednio wyprofilowanych oparć, a siedziska są zbyt krótkie żeby odpowiednio podpierać uda. Co ciekawe pomimo tych niedogodności udało się tak zaprojektować miejsce pracy kierowcy żeby pozycja do prowadzenia była zadowalająca. A trzeba pamiętać, że do jej przyjęcia musi wystarczyć regulacja kolumny kierowniczej w jednej płaszczyźnie.

Testowana Dacia Lodgy Stepway miała pod maską silnik Diesla o mocy 107 KM. Nie jest to jednostka, która pozwala na dynamiczne sprinty spod świateł, ale przyspieszenie do „setki” po 11,6 s w przypadku vana uznaliśmy za wystarczające. Na przyzwoitym poziomie oceniliśmy zapotrzebowanie motoru na paliwo. Wprawdzie uzyskane w trakcie testu spalanie w mieście na poziomie 7 l/100 km to o 1,7 l/100 km więcej niż obiecuje producent, ale w przypadku minivana taka wartość nie jest na szczęście przesadnie duża.

Foto: ACZ / Auto Świat
Dacia Lodgy Stepway

Z Lodgy będą zadowoleni kierowcy ceniący komfort resorowania. Wszelkie wyboje – poprzeczne czy wzdłużne – są tłumione w zadowalającym stopniu. Co istotne pokonywanie nierówności nie przyczynia się do nadmiernego bujania nadwozia. Co innego gdy spróbujemy dynamicznie przejechać zakręt. W takich warunkach miękko zestrojone zawieszenie w połączeniu z wysokim nadwoziem sprawia, że auto znacznie się przechyla – nie jest to niebezpieczne, ale nieprzyjemne na pewno. Dodatkowo opanowanie samochodu na zakrętach utrudnia nieprecyzyjny układ kierowniczy.

Zaletą samochodu jest korzystna cena. Lodgy w terenowym uniformie i z dieslem jest oferowana za 62 700 zł. Jednak testowany egzemplarz miał na pokładzie kilka płatnych opcji, które podwyższyły jego cenę do 68 220 zł. Trzeba jednak przyznać, że nadal jest to atrakcyjna oferta mimo pewnych braków w praktyczności pojazdu.

Silnik-typ/cylindry/zawory t.diesel/R4/8
Pojemność 1461
Moc. maks. 107/4000 KM/obr./min
Moment 240/1750 Nm/obr./min
Poj. bagażnika 207-2617 l
Zbiornik paliwa 50 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 4498/1751/1683 mm
Przysp. 0-100 km/h 11,6 s
Skrzynia/napęd man. 6/przedni
Prędkość maks. 175 km/h
Średnie spalanie 4,4 l/100 km
Cena 62 700 zł