Wybierz samochód

Dacia Lodgy

Dacia Lodgy

Dacia Lodgy to minivan produkowany przez francuski koncern motoryzacyjny Renault pod rumuńską marką Dacia. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „lodge”, które ma odzwierciedlać komfortowe warunku podróżowania.

Auto zadebiutowało w 2012 roku i bazowało na platformie podłogowej Renault Grand Scenica. Nadwozie ma wygląd typowego vana, a wnętrze jest bardzo przestronne i może pomieścić do 7 osób. Bagażnik również jest sporych rozmiarów i oferuje 827 litrów, a gdy wszystkie 7 miejsc jest wykorzystywanych, jego pojemność wynosi 207 litrów.

W 2014 roku zaprezentowano uterenowioną wersję Lodgy, z dopiskiem Stepway. Auto otrzymało lekko zmodyfikowane zderzaki oraz plastikowe listwy na progach i nadkolach dodające charakteru auta terenowego. Jednak sprawiały one jedynie pozory, ponieważ Lodgy Stepway w żaden sposób nie nadawało się w teren.

Do napędu rodzinnego vana służą dobrze znane jednostki Renault – w przypadku silników benzynowych są to 1.2 TCe (115 KM) oraz 1.6 SCe (100 KM) a w przypadku diesla – 1.5 dCi o mocy 90 lub 110 KM. Napędzana jest przednia oś za pośrednictwem 5- lub 6-biegowej skrzyni manualnej. Co ciekawe, w 2011 roku gdy zaprezentowano przedpremierową wersję Lodgy, znacznie różniła się ona od tej znanej nam. Była przystosowana do serii wyścigów aut turystycznych STCC i została wyposażona w 3,5-litrową, widlastą „szóstkę” o mocy 355 KM.

Dacia Lodgy zdobyła tytuł Rodzinnego Samochodu Roku 2012.

Jej rywalami są m.in. Chevrolet Orlando, Kia Carens oraz Opel Zafira.

Dacia Lodgy - generacje

Dacia Lodgy - powiązane artykuły

Pokaż więcej