Fabryczny zespół Toyoty przed laty wygrywał najbardziej prestiżowe rajdy samochodowe, a kierowcy tej ekipy wywalczyli cztery tytuły mistrzów świata (Carlos Sainz – 1990, 1992; Juha Kankkunen – 1993; Didier Auriol – 1994). Trzykrotnie okazali się najlepszym zespołem wśród konstruktorów. Sukcesy ma na koncie Toyota Celica Turbo 4WD i Corolla WRC. W 1999 roku Toyota Team Europe wycofał się z dalszej rywalizacji.

Już od lat spekulowano na temat powrotu Toyoty do WRC. Jednak dopiero teraz otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie o powrocie. W Tokio zaprezentowano Toyotę Yaris WRC, która zostanie przygotowana do startu w 2017 roku.

Auto z silnikiem benzynowym o pojemności skokowej 1.6 l i mocy 300 KM oraz maksymalnym momentem obrotowym 300 Nm jest już testowane w różnych warunkach drogowych. Jego rozwojem zajmuje się Toyota Motorsport z siedzibą w Kolonii.

Do projektu zaangażowani zostali trzej kierowcy. Doświadczony w rajdach i wyścigach 24h Le Mans - Stéphane Sarrazin oraz Fin Sebastian Lindholm. Młode pokolenie reprezentuje francuski kierowca Eric Camilli.