Poza hatchackiem, Sportbackiem, sedanem, cabrioletem, pojawi się również bezpośredni konkurent CLA. Mercedes modelem CLS zapoczątkował modę na czterodrzwiowe coupe. Koncepcja spodobała się tak bardzo, że podobne auta zbudowało i BMW i Audi. Następnie Mercedes rozszerzył ofertę na mniejsze modele. Audi zobaczyło, że również w przypadku kompaktów klientom zależy na elegancji i dlatego już zapowiada, że kolejna generacja A3 będzie oferowana w smuklejszej, ale wciąż czterodrzwiowej wersji. To prosta droga, która bez zdecydowanego wzrostu ceny wywinduje model A3 do kręgu jeszcze bardziej luksusowych samochodów.

Audi A3 Coupe
Audi A3 Coupe

Poza obniżoną linią dachu Audi zapowiada, że pojawi się również oryginalna twarz, która pozwoli nowej wersji wyróżnić się spośród całej gamy A3. Oczywiście nie wiemy jak będzie wyglądało najnowsze wcielenie Audi A3, ale koncepcyjne TT Sportback Concept daje ogólne wyobrażenie o CLA w wydaniu Audi. Mamy jednak wrażenie, że wersja produkcyjna będzie zgodnie z obecną modą zdecydowanie bardziej bogata w wymyślne detale.

Audi A3 Coupe
Audi A3 Coupe

Afera dieslowska w koncernie VW może zaburzyć naturalny 6-letni cykl debiutów nowych modeli, więc trudno powiedzieć kiedy na runku pojawi się nowe wcielenie A3. Zgodnie z planami A3 powinno zadebiutować w 2018 roku, a czterodrzwiowe coupe w 2019 roku.