• Przedział 20-25 tys. zł pozwala na duży wybór ciekawych, kompaktowych modeli kombi
  • Za punkt wyjścia obraliśmy pojemność bagażnika przy komplecie miejsc siedzących i według tego parametru ułożyliśmy ranking
  • Nie do pobicia jest Skoda, ale wiele innych modeli niewiele jej ustępuje

Zadania stawiane przed kompaktami z nadwoziem kombi na przestrzeni lat się nie zmieniają. Samochody tego typu to zarówno pojazdy rodzinne, jak i firmowe. Niezależnie od roli, którą przyjdzie im odgrywać, jedno jest pewne – ich bagażniki oraz kabiny będą używane zgodnie z przeznaczeniem.

Przedział rzędu 20-25 tys. zł jest jednym z najpopularniejszych na rynku wtórnym. Taki budżet sprawia, że otwiera się przed wami ogrom ofert samochodów używanych. Oczywiście, wersje kombi to dość często auta, które były intensywnie użytkowane przez firmy. Z drugiej strony wcale to ich nie przekreśla, bo zwiększa się szansa na dokładne przejrzenie ich historii serwisowej i napraw – w przypadku aut z Polski jest to często realne.

Prezentowane modele są porównywalne, jeśli chodzi o ceny, ale już pod względem kabin i bagażników znajdziecie tu spore różnice. Podobnie jest z silnikami. Większość oferowanych aut kompaktowych z nadwoziem kombi ma pod maską diesle, ale w samochodach koreańskich, a także w przypadku Volvo V50 sporo jest pojazdów z benzyniakami. Radzimy jednak dobrze przemyśleć przed zakupem wersję silnikową, tak by zminimalizować ryzyko problemów i drogich napraw.

Im nowocześniejszy benzyniak, tym bardziej ryzyko drogich awarii wzrasta. Nawet trwałe benzyniaki po większych przebiegach mogą wymagać już napraw. Do tego w prezentowanych modelach znajdziecie silniki, których nie polecamy, np. 1.4 TSI z aut Grupy VW czy też serię benzyniaków EcoBoost z Forda (problemy po większych przebiegach). W wielu przypadkach mniej ryzykowną opcją jest zatem diesel, i to nawet mimo tego, że dużo w nim osprzętu drogiego w regeneracji lub wymianie.

Nie zmienia to faktu, że wśród prezentowanej dziesiątki można znaleźć sporo ciekawych modeli, które doskonale sprawdzą się jako samochody dla rodziny 2+2, auta firmowe bądź wielozadaniowe. Zaletą jest też to, że niemal wszystkie są popularne (może poza Cruze’em), co sprawia, że kupicie o wiele tańsze zamienniki. Nie ma również problemu z naprawą.