• Fiat Punto to dość tanie auto i czuć to w nim w każdym miejscu
  • W ofercie rynkowej Fiata Punto nie brakuje diesli, zwłaszcza podstawowego 1.3 JTD/M-jet
  • Używany Fiat Punto nie jest idealnym modelem, ale koszty napraw są akceptowalne

Fiat produkowałby prawdopodobnie Fiat Punto 3. generacji do końca świata, gdyby nie Euro NCAP i test zderzeniowy z 2017 roku, w którym ten model otrzymał zero gwiazdek! Co prawda, stało się tak głównie dlatego, że brakuje w nim systemów bezpieczeństwa, które Euro NCAP ocenia, ale fama poszła w świat. I na nic zdało się przypominanie, że ten sam model w 2005 r. dostał komplet pięciu gwiazdek za zderzenie czołowe – sprzedaż spadła do poziomu nieopłacalności. Do tego doszły kwestie ekologii.

I tak Fiat Punto, nazywany podczas produkcji: Grande, Evo i w końcu Punto, po 13 latach zakończył żywot. Długi okres produkcji ma jednak zaletę – ten model jest bardzo popularny na rynku wtórnym. Najtańsze auta kupicie za nieco ponad 5 tys. zł. Niestety, często internetowe wyszukiwarki rozdzielają Fiaty Grande Punto, Punto Evo i Punto 2012. Warto interesować się dwoma ostatnimi, bo oprócz zmiany nazwy są one nieco poprawione, tyle że ceny w tym wypadku są wyższe: Fiat Punto Evo to przynajmniej 13 tys. zł, a Punto 2012 – ok. 18 tys. zł!

Na rynku dominują Fiaty Punto z podstawowymi motorami, często z polskich salonów, i mają one słabe wyposażenie. Przywyknąć trzeba także do nie najlepszych materiałów w kabinie oraz braku wygłuszeń – Fiat Punto to dość tanie auto i czuć to w nim w każdym miejscu.

Fiat Punto - prostota nade wszystko

Przez 13 lat produkcji pod maską Fiata Punto przewinęły się 22 silniki, na rynku wtórnym rządzą jednak wybrane – przede wszystkim proste ośmiozaworowe benzyniaki o pojemności 1,2 oraz 1,4 l. Od razu napiszemy, że nie są one demonami prędkości, ale za to relatywnie mało palą.

O opinię na ich temat poprosiliśmy Sławomira Czerniawskiego z nieautoryzowanego serwisu Fiata w Warszawie. Zdaniem mechanika nie są to złe silniki, ale mają typowe problemy. Zdarzają się w nich uszkodzone uszczelki pod głowicą – zwykle po przebiegu 100-150 tys. km. Koszt naprawy poza ASO jak na Fiata Punto jest spory, bo wynosi w najtańszej opcji 600 zł. Pozostałe problemy nie są już tak drogie – za naprawę kolektora wydechowego zapłacicie ok. 300 zł. Jeszcze mniej kosztuje naprawa przepustnicy, która potrafi się rozprogramować – w tym wypadku koszt to ok. 150 zł. Nasz rozmówca dość sceptycznie podchodzi do samochodów zasilanych LPG, bo z uwagi na płytkową regulację zaworów co ok. 60-80 tys. km trzeba liczyć się z dodatkowym wydatkiem tysiąca złotych na to, a w przypadku Fiata Punto, które ma tanie naprawy, to już sporo.

Do tego po przebiegu rzędu 200 tys. km silniki użytkowane na LPG mogą wymagać drogiego remontu! O ile motory 8V są wysoko oceniane, o tyle nieco więcej złego można usłyszeć o wersji 1.4 16V, w której zdarza się nadmierne zużycie oleju silnikowego. Niektóre egzemplarze mogą mieć też benzyniaka 1.4 T-jet, którego również polecamy. Jego typowa awaria to pękający korpus turbiny (naprawa: ok. 1,6 tys. zł). Odradzamy silniki z systemem Multiair, w których występuje awaryjny moduł sterujący zaworami dolotowymi. Koszt jego wymiany to nawet 4 tys. zł!

Fiat Punto jeśli diesel to głównie 1.3

W ofercie rynkowej nie brakuje diesli, zwłaszcza podstawowego 1.3 JTD/M-jet w różnych wersjach mocy. Nie jest to zła jednostka, ale w przypadku Punto zachowajcie zdrowy rozsądek – wiele aut z nią pod maską pochodzi z importu i może być oszukana. Był to też popularny napęd w samochodach firmowych (Punto ma nawet wersję Van, którą czasem przerabia się na osobową). Do tego 1.3 JTD/M-jet miewa problemy z łańcuchem rozrządu.

Fiat Punto - uwaga na skrzynie biegów

W Punto spotkacie też problematyczne skrzynie produkcji GM – czyli M20/M32. Znane są one z tego, że uszkadzają się w nich łożyska (jako pierwsze kapituluje zwykle to, które podpiera wałek atakujący). Przed zakupem Punto z którąś z tych przekładni koniecznie posłuchajcie, czy zbytnio ona nie szumi. Niestety, poza mocnymi wersjami Abarth z motorem T-jet skrzynie te spotkacie też w zestawieniu z dieslami 1.3, 1.6 oraz – oczywiście – 1.9!

Fiat Punto to także kilka niedoróbek jakościowych, ale generalnie jakość modelu nie jest zła. Dobrze wypada także elektryka – nie słychać tak często, jak w poprzedniku, o awariach elektrycznego wspomagania kierownicy.

Fiat Punto - eksploatacja, koszty, serwis i przeglądy

Materiały eksploatacyjne Silniki benzynowe* Silniki wysokoprężne
Olej silnikowy 2,6 l (5W-40) 4,6 l (5W-30)
Olej w skrzyni manualnej 1,7-2,1 l, 75W-85 1,7-2,1 l, 75W-85
Układ chłodzenia 5,3 l (na bazie glikolu) 5,7 l (na bazie glikolu)
Płyn hamulcowy ok. 1,0 l, DOT 4 ok. 1,0 l, DOT 4
Napęd rozrządu pasek łańcuch
Interwały międzyprzeglądowe . .
Olej silnikowy co 30 tys. km lub co 2 lata co 30-35 tys. km lub co 2 lata
Filtr przeciwpyłkowy co 30 tys. km co 30-35 tys. km
Filtr powietrza co 60 tys. km co 60 tys. km
Płyn hamulcowy co 2 lata co 2 lata
Napęd rozrządu co 120 tys. km bez okresowej wymiany**
Ceny zamienników . .
Filtr oleju/powietrza od 23/35 zł od 34/40 zł
Klocki/tarcze hamulcowe (przód) od 140/300 zł od 140/300 zł
Amortyzatory przednie/tylne (kpl.) od 380/240 zł od 380/240 zł
Sprzęgło (tarcza, docisk i łożysko) od 440 zł od 1000 zł
Łożyska koła od 140 zł od 140 zł
Reflektor od 340 zł od 340 zł

*dane dla benzyniaka 1.2 oraz diesla 1.3 JTD, **diesle 1.6 oraz 1.9 – wymiana paska rozrządu co 120 tys. km

Fiat Punto - naszym zdaniem

Fiat Punto potrafi zaskoczyć, ale na szczęście raczej pozytywnie. Oczywiście, nie jest to pod wieloma względami idealny pojazd, ale jeśli przymkniecie nieco oko na jakość i wyposażenie, możecie mieć relatywnie tanie w utrzymaniu dość przestronne auto.