Używana Fabia ma sporo zalet. Pierwszą jest nadwozie wolne od korozji. Oczywiście, drobne skazy na lakierze bądź rdzawy nalot na niektórych elementach podwozia niekiedy występują, ale zapewniamy, że nie są to istotne problemy, takie jak np. w Focusie I. Do trwałych elementów należy tylna belka skrętna. W tej części auta czasem wymieniać trzeba odbojniki amortyzatorów.

Kolejny plus to bardzo szeroka oferta części zamiennych. Wiele elementów silnika czy podwozia pasuje również do samochodów Volkswagena czy Seata, dzięki czemu ich oferta jest naprawdę szeroka, dostępność – wzorowa, a ceny – przystępne. To znacząco ułatwia naprawy, tak samo jak prosta budowa. Średnio doświadczony mechanik amator poradzi sobie z wieloma dolegliwościami. Ingerencje w podwozie nie są trudne, a śruby można odkręcić bez większych kłopotów– to bardzo ważne w kilkunastoletnich samochodach. Żeby nie było różowo – może wystąpić niestety dość dużo drobnych usterek, co uprzykrza eksploatację.

Silniki: typowe awarie, ile palą, który wybrać?

Benz. 1.0, 1.4 8VCzeski wkład w konstrukcję Fabii – silniki wywodzą się z jednostki 1.3 stosowanej w modelu Felicia. Wersja 1.0 jest – na szczęście – niezmiernie rzadka, jednak odmianę 1.4 spotkamy dość często. Silniki mają aluminiowy kadłub, do którego wkładane są „mokre” tuleje cylindrów. Konstrukcja może i przestrzała, ale trwałość nie jest aż tak niska, jak się powszechnie sądzi. Typową awarią są hałasujące łańcuchy rozrządu – ich wymiana wymaga m.in. ściągnięcia miski olejowej.

Co się psuje w Skodzie Fabii? Foto: Auto Świat
Co się psuje w Skodzie Fabii?

Motor 1.2 występuje jako 6- (54 KM) lub 12-zaworowy (64 KM)

Benzynowe 1.4, 2.0Dobre, w miarę proste i tanie w eksploatacji silniki. Odmiana 2.0 (8-zaworowa) spotykana jest sporadycznie, w przeciwieństwie do 1.4 16V. Silnik ten zasłynął z powodu zamarzania odmy (odpowietrzenie skrzyni korbowej), prowadzącego m.in. do uszkodzenia uszczelniaczy, ale nie jest to szczególnie ważny kłopot – trzeba pamiętać, żeby raz na jakiś czas rozebrać i oczyścić ten element. Polecamy podstawową wersję 75-konną, która spala średnio 7,5 l/100 km.

Co się psuje w Skodzie Fabii? Foto: Auto Świat
Co się psuje w Skodzie Fabii?

Diesle 1.9 SDI/TDIJednostki doskonale znane w całej Grupie VW. W Fabii spotkacie wyłącznie wersje z bezpośrednim wtryskiem paliwa: odmianę wolnossącą SDI z rotacyjną pompą wtryskową (niesamowicie trwała, ale z naprawdę kiepską dynamiką) oraz warianty 100- i 130-konne (obydwa z pompowtryskiwaczami). Problemy z tymi silnikami dotyczą głównie normalnego zużycia eksploatacyjnego, przy czym np. regeneracja turbosprężarki kosztuje zazwyczaj nie więcej niż 1300 zł.Kolejny plus to dobre osiągi – wersja 100-konna osiąga 100 km/h w czasie 10,5 s, zaś średnie spalanie nie przekracza 6 l/100 km. W zestawieniu z dynamiką i problemami odmiany 1.4 TDI werdykt nasuwa się sam.

Co się psuje w Skodzie Fabii? Foto: Auto Świat
Co się psuje w Skodzie Fabii?