Nie jest niczym odkrywczym stwierdzenie, że stosunkowo łatwy i ogólny dostęp do szybkiego internetu, przeistoczył świat w globalną wioskę, w której wszelkie treści są dzisiaj osiągalne łatwiej niż kiedykolwiek. Dotyczy to również, a może nawet w szczególności wszelkiego rodzaju ofert sprzedaży, gdzie ogłoszenia motoryzacyjne stanowią ogromną grupę.

Pierwszą czynnością, jaką większość z nas wykonuje przystępując do poszukiwań używanego samochodu, jest przegląd portali ogłoszeniowych, których liczba, zwłaszcza w ostatnim czasie stale rośnie. Nie ma się czemu dziwić, bo (w przeciwieństwie do zanikających papierowych anonsów), duża ilości stosunkowo dokładnych fotografii, daje możliwość dość szczegółowej, ale mimo wszystko tylko wstępnej weryfikacji konkretnego egzemplarza. W sieci znajdziecie także oferty, zamieszczane bezpośrednio na stronach konkretnych salonów i komisów samochodowych.

Pomimo tego że ta wirtualna rzeczywistość, pozwala również na dokonanie transakcji (różnego rodzaju aukcje), to nie można jej zakwalifikować, jako jedno z tych miejsc, w których zazwyczaj dokonuje się fizycznego zakupu. Jest to na tyle specyficzna czynność, że bez dokładnej weryfikacji i oględzin samochodu (często w serwisie), oraz sprawdzenia dokumentacji, stanowić to może spore ryzyko. Owszem, zawodowi handlarze oraz specjaliści w branży, posiadający odpowiednią wiedzę i doświadczenie, często uczestniczą w internetowych licytacjach, jednak o ile nie należycie do jednej z tych grup, to radzimy podchodzić do tego ostrożnie, ponieważ zdjęcia i opis często odbiegają od stanu faktycznego.

Internet w tej sytuacji stanowi jednak swojego rodzaju „klamrę” umożliwiającą jednoczesny dostęp do większości oferowanych samochodów i punktów (niezależnie od ich lokalizacji), gdzie później realnie będziecie mogli dokonać oględzin i sfinalizować transakcję. Każde z takich miejsc ma jednak swoją specyfikę z którą warto się zapoznać przed konkretną wizytą.  Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę źródeł, w których najczęściej dokonuje się zakupu.

Komisy / salony samochodowe

Cechą charakterystyczną zakupu w jednym z takich miejsc, jest swojego rodzaju sterylność transakcji oraz komfort zakupu, który jednak bezpośrednio jest związany z rangą oraz prestiżem konkretnego komisu. Pod tym względem najlepiej wypadają działy sprzedaży pojazdów używanych, będące jedną z komórek dużych salonów dealerskich. Ich oferta zazwyczaj jednak ograniczona jest do pojazdów jednej lub kilku marek w stosunkowo młodych rocznikach.

Najczęściej są to samochody zostawione w rozliczeniu przy zakupie nowego. W tym przypadku parametrem wyróżniającym jest także cały pakiet usług towarzyszących (możliwość kredytowania, leasingu, czy gwarancja producenta), oraz profesjonalna obsługa, którą stanowi część załogi danego salonu. Trzeba mieć też na uwadze, że w porównaniu do innych źródeł, ceny mogą być nieco wyższe.

Całą pozostałą grupę stanowią większe lub mniejsze komisy, których oferta i jakość świadczonych usług bywa różna i zazwyczaj jest bezpośrednio uzależniona od podejścia ich właścicieli. Niezależnie jednak od wielkości, zazwyczaj także i tu możecie liczyć na wynikającą z wymogów prawnych przejrzystość transakcji (w tym możliwość egzekwowania roszczeń dotyczących niezgodności towaru z opisem), oraz  dogodną formę finansowania. Asortyment – no cóż, z całą pewnością jest w czy wybierać.

Dużym plusem jest większa grupa samochodów w jednym miejscu. Jednak zdarzają się i takie sytuacje, gdzie uczciwość sprzedawców pozostawia wiele do życzenia. Chęć szybkiego i dużego zysku, niejednokrotnie bywa pokusą do zatajenia rzeczywistego zużycia, czy przeszłości samochodu, umożliwiając tym samym podniesienie jego ceny. Dlatego również w takich miejscach (a może nawet szczególnie w takich), radzimy zachować ostrożność i racjonalnie podchodzić do słów sprzedającego, który nadmiernie chwali sprzedawany pojazd i na wasze pytania zawsze udziela takich odpowiedzi, jakie chcielibyście usłyszeć.

Mamy jednak nadzieję, że traficie do tych komisów, gdzie rzetelność i uczciwość jest priorytetem – a jest ich również sporo. Należy przy tym też wspomnieć, że nawet przy najlepszych zamiarach handlarzy, pojazd używany, zawsze jest już w jakimś stopniu wyeksploatowany. Musicie więc mieć świadomość, że z czasem może to skutkować mniejszymi lub większymi usterkami, nie wynikającymi ze złej woli sprzedawców.

Ogłoszenia osób prywatnych

To również jedna z bardziej popularnych form zakupu. W większości przypadków, jej zaletą jest możliwość bezpośredniego kontaktu z osobą, która do tej pory użytkowała konkretny samochód. Można tym samym z dużą dozą pewności zweryfikować w jaki sposób mógł być eksploatowany, poznać powód sprzedaży oraz wcześniejszą historię. Niemniej jednak czujność, a nawet często krytyczne podejście do słów sprzedawcy, niejednokrotnie pozwali uniknąć późniejszych problemów. Tutaj także zdarzają się przypadki, często nawet mocnego „ubarwienia” rzeczywistości, mającego na celu ukrycie rzeczywistego zużycia i stanu w jakim znajduje się pojazd.

Dużym minusem jest konieczność częstego przemieszczania się. Niejednokrotnie oferty które wyglądają zachęcająco, zlokalizowane są w różnych częściach kraju. W jednym miejscu możemy obejrzeć tylko jeden samochód i to po wcześniejszym ustaleniu terminu. To nieco komplikuje logistykę oraz podnosi koszty. Prywatny sprzedawca nie może wam wystawić również faktury, a transakcja oparta będzie o cywilno – prawną umowę kupna sprzedaży. W takiej sytuacji dochodzenie ewentualnych roszczeń, może być znacząco utrudnione. Będziecie też zobowiązani zapłacić dwu procentowy podatek w urzędzie skarbowym.

Giełdy samochodowe

To już miejsca z długoletnimi tradycjami i niepowtarzalnym klimatem, który co prawda nie każdemu przypadnie do gustu, ale jego specyfika na długo pozostaje w pamięci. Lata ich największej świetności to ostatnie ćwierćwiecze ubiegłego stulecia. Każdy kto chciał wtedy nabyć pojazd używany, nie miał większego wyboru, ponieważ (poza ogłoszeniami prasowymi), była to praktycznie jedyna możliwość zakupu. Ciekawostką a jednocześnie symbolem różnego rodzaju paradoksów tamtych czasów, były ceny samochodów, które po opuszczeniu fabryki, na giełdach osiągały znacznie wyższe ceny niż nowe. Powodem tego był ogólny deficyt i spore trudności w ich dostępności. Auta podzielone były na sektory, z których najbardziej liczną grupę stanowił, bijący wtedy rekordy popularności Fiat 126p.

Po 2000 r. giełdy samochodowe przeżyły spory spadek popularności i wiele z nich nawet zlikwidowano. Dzisiaj zainteresowanie takimi miejscami ponownie jest coraz większe, jednak mają one już zupełnie inny charakter. Przeistoczyły się w swojego rodzaju bazary, na których można kupić dosłownie wszystko, począwszy od ubrań, poprzez meble, kwiaty ogrodowe, różnego rodzaju bibeloty aż po części samochodowe włącznie. Plac z autami to już tylko dodatek. Całość okraszona jest wszechobecnym gwarem, ciągłymi komunikatami płynącymi z radiowęzła oraz unoszącym się w powietrzu zapachem smażonych szaszłyków i kiełbasek, które przygotowywane są w prowizorycznych barach.

Giełdy otwarte są przeważnie w niedzielę (niekiedy również w sobotę), od wczesnych godzin porannych, wtedy też jest największy ruch, a zamykane około południa, kiedy to wszyscy zaczynają się rozjeżdżać. W przypadku samochodów transakcje zakupowe, należą już raczej do rzadkości (głównie ze względu na brak możliwości szczegółowych oględzin).

Ogromną zaletą jest jednak możliwość obejrzenia wielu samochodów w jednym miejscu, bez konieczności zbędnych podróży po okolicznych miejscowościach. Jeżeli któryś przypadnie wam do gustu, możecie go oczywiście kupić na miejscu, jednak częściej praktykuje się uzgodnienie kolejnej wizyty, już bezpośrednio u sprzedającego, którym w tym przypadku może być osoba prywatna, a także komis. Tak, ponieważ wystawione są również samochody będące ofertą różnych salonów.

Kolejnym plusem jest właśnie różnorodność oferty. Możecie tutaj spotkać zarówno Volkswagena Golfa z lat 80-tych, jak również modele z roku bieżącego. Jeżeli zdecydujecie się odwiedzić giełdę i tutaj szukać auta odpowiedniego dla siebie, musicie być jednak ostrożni. To jest swojego rodzaju „dżungla”, w której trzeba się umieć poruszać. Natknąć się można zarówno na starsze małżeństwo, sprzedające swoje zadbane i wypielęgnowane auto, ale nie brakuje także osób, które „delikatnie” rozmijają się z prawdą w trakcie prezentacji swojego samochodu.