Od wielu miesięcy systematycznie maleje liczba ofert sprzedaży samochodów używanych na polskim rynku. Szczególny problem dotyczy samochodów w dobrym stanie i z udokumentowaną historią serwisową. Stała oferta znacznej części polskich komisów samochodowych to auta mające poważne wady. Klienci takich miejsc narażeni są na kupno samochodu, którego utrzymanie będzie znacznie droższe, niż można się było spodziewać. Często eksploatacja auta zaczyna się od niespodziewanych wydatków, których wysokość stanowi znaczący procent ceny zapłaconej za samochód. To kłopot także dla pośredników, którzy oferując samochody z wadami, narażeni są na roszczenia swoich klientów.

Opłaca się sprzedawać auta w dobrym stanie

W znacznie lepszej sytuacji są ci pośrednicy, którzy mają w ofercie wyłącznie samochody sprawdzone i w dobrym stanie, który – co najmniej – koresponduje z wiekiem i przebiegiem pojazdu. W sytuacji, gdy na rynku brakuje dobrych samochodów, ci sprzedawcy nie mają problemu ze znalezieniem klientów, nawet jeśli ceny ich samochodów są nieznacznie wyższe od przeciętnych. No i, co nawet ważniejsze – mają spokojną głowę. Tylko skąd brać do dalszej odsprzedaży dobre samochody używane?

Używany samochód z aukcji: wiesz, co kupujesz

Okazuje się, że dobre auta używane są dostępne i to w całkiem szerokim wyborze. Na rynku funkcjonują duże firmy skupujące samochody używane w całej Europie, które nastawione są jednak nie na detaliczny handel samochodami używanymi, lecz na regularne dostarczanie towaru pośrednikom w różnych krajach. Wśród tych firm jest potentat rynkowy – AUTO1.com. Generalna zasada działania tej firmy jest prosta: AUTO1.com pozyskuje wyłącznie auta w dobrym stanie, kondycję każdego z nich starannie weryfikuje i opisuje w najdrobniejszych szczegółach, dodając zdjęcia, film z pracy silnika, opisy jazdy testowej, a następnie oferuje pośrednikom, którzy zdecydowali się na współpracę i zostali zweryfikowani. Dokładny opis każdego samochodu pozwala zrezygnować z pochłaniającego mnóstwo czasu wszystkim zainteresowanym etapu prezentowania samochodów na żywo.

AUTO1.com to największa internetowa hurtownia aut używanych Foto: AUTO1.com
AUTO1.com to największa internetowa hurtownia aut używanych

Jak pośrednicy kupują auta przez Internet?

Samochody oferowane przez AUTO1.com co do zasady wystawiane są na aukcjach na zamkniętej internetowej platformie – a zatem nabywcą pojazdu zostaje ten, kto gotów jest zapłacić więcej. Jeśli komuś się spieszy, może skorzystać z opcji "kup teraz" i wówczas nie musi licytować.

Gdy pośrednik ma już "zaklepany" samochód, otrzymuje fakturę proforma obejmującą cenę samochodu, koszt obsługi i ewentualnie transportu. Po przelaniu umówionej kwoty otrzymuje "docelową" fakturę i staje się właścicielem pojazdu.

Samochody z odbiorem na miejscu lub z dostawą pod wskazany adres

Kupiony samochód może odebrać osobiście w umówionym terminie (każdy pośrednik ma w AUTO1.com swojego opiekuna, z którym omawia szczegóły realizacji zamówienia). Po samochód można też wysłać swojego pracownika, jednak nie każdy ma czas i możliwości, aby tak robić. To zresztą w wielu wypadkach się nie opłaca. AUTO1.com organizuje transport sprzedawanych przez siebie samochodów na terenie całej Europy (z firmą współpracuje 3000 partnerów logistycznych), zaś cenę transportu klient firmy zna już w chwili podejmowania decyzji o zakupie. Wielu polskich pośredników korzystających z usług AUTO1.com tak właśnie działa: samochody licytuje lub kupuje poprzez opcję "kup teraz" i od razu zamawia transport. W tym układzie samochody dowożone są w ustalonym terminie pod wskazany adres. Działając w ten sposób, można zredukować liczbę zatrudnianych pracowników i znacząco zredukować koszty.

AUTO1.com to potentat na rynku samochodów używanych

Żeby uświadomić sobie, jaki potencjał ma AUTO1.com, warto poznać liczby powiązane z działalnością platformy. W 2022 roku przychody firmy ze sprzedaży samochodów osiągnęły imponującą wartość 5,5 miliarda euro – to w przeliczeniu blisko 26 miliardów złotych! W samym trzecim kwartale 2022 roku przychody AUTO1.com osiągnęły 1,2 miliarda euro – i to w sytuacji powszechnego braku używanych samochodów na rynku europejskim.

Jeśli chodzi o liczbę sprzedawanych samochodów, to w 2022 roku sprzedano ponad 585 tys. 500 samochodów, a w samym trzecim kwartale 2022 było to ponad 133 tys. pojazdów. Oznacza to, że w każdym dniu roboczym AUTO1.com sprzedaje ok. 2200 samochodów! Pod koniec ub. roku średnia cena pojazdu sprzedanego przez AUTO1.com wyniosła 8840 euro.

AUTO1 Foto: AUTO1.com
AUTO1

W AUTO1.com można także sprzedawać samochody

Z platformą współpracuje obecnie 60 tys. dilerów z ponad 30 krajów Europy, którzy – jeśli kupują auta – mają do stałej dyspozycji ponad 30 tys. oferowanych samochodów rozlokowanych w ponad 100 centrach logistycznych w Europie. Codziennie do oferty trafia 3000 kolejnych samochodów. Z AUTO1.com może współpracować każdy pośrednik zajmujący się handlem samochodami, jednak – choć rejestracja w systemie jest bardzo prosta – każdy nowy podmiot jest weryfikowany, zanim uzyska dostęp do platformy.

Korzystając z platformy AUTO1.com można jednak nie tylko kupować samochody, lecz także je sprzedawać. Sprzedawcy korzystający z AUTO1.com mogą w bardzo krótkim czasie pozbyć się zalegających pojazdów – czeka na nie 60 tys. pośredników, gotowych zarówno do licytowania samochodów, jak i kupowania od ręki.

Niskie koszty, oszczędność czasu i brak ryzyka

Wielu właścicieli polskich firm sprzedających samochody używane, którzy zdecydowali się pozyskiwać samochody na międzynarodowych aukcjach organizowanych przez takie firmy jak AUTO1.com, nie wyobraża sobie już "tradycyjnych" wyjazdów po samochody do Niemiec, Szwecji, Francji czy Holandii. To potężna strata czasu, wysokie koszty i ogromne ryzyko. W dodatku w ciągu ostatnich miesięcy problemem stała się malejąca podaż używanych aut, a co za tym idzie, duża konkurencja. W tym układzie pozyskiwanie samochodów za pośrednictwem platformy elektronicznej, na której w stałej ofercie jest kilkadziesiąt tysięcy samochodów, które można bez wyjazdu za granicę mieć na własnym placu w ciągu kilku dni, to nieporównywalnie wygodniejszy i pewniejszy model biznesowy.