Chapter 11 daje firmie czas na reorganizację swej działalności i struktury kapitałowej zanim możliwe będzie wypełnianie jej zobowiązań wobec wierzycieli. W przeciwieństwie do stanu niewypłacalności - prowadzącego do likwidacji firmy (Chapter 7) - przedsiębiorstwa wnioskujące o zastosowanie Chapter 11 z reguły kontynuują swoją normalną działalność, mając na celu powrót do rentowności oraz uzdrowienie swych finansów.

Powody wnioskowania o zastosowanie Chapter 11 są różne, lecz na ogół chodzi o ochronę aktywów przedsiębiorstwa w okresie rozwiązywania problemów finansowych. Proces może czasem służyć próbom sprzedaży aktywów niezależnie od istniejących zobowiązań.

Chapter 11 jest procesem prawnym, w ramach którego dana firma składa wniosek do federalnego sądu upadłościowego o umożliwienie jej przeprowadzenia reorganizacji na mocy Chapter 11 Kodeksu Upadłościowego USA. Złożenie wniosku uruchamia mechanizm prawny (zwany "Automatycznym wstrzymaniem"), który na okres przejściowy pozbawia wierzycieli prawa egzekucji z majątku firmy tych zobowiązań, które zostały zaciągnięte przed złożeniem wniosku o Chapter 11. Powoduje to również czasowe zawieszenie postępowań prawnych (sądowych) wobec tej firmy. Zniesienie "Automatycznego wstrzymania" odbywa się na mocy odpowiedniego postanowienia sądu upadłościowego i z reguły nie następuje przed zakończeniem procesu prawnego w ramach Chapter 11.

W procesie prawnym Chapter 11 jest przyjęte, iż sąd udziela firmie zezwolenia na wypłacanie wynagrodzeń i świadczeń socjalnych jej pracownikom. Ponadto prawo federalne USA w sposób zasadniczy zabezpiecza określone przepisem 401 (k) fundusze oszczędnościowe i emerytalne przed roszczeniami ze strony wierzycieli firmy objętej postępowaniem z tytułu Chapter 11.

Firma wnioskująca o zastosowanie Chapter 11 jest z reguły w stanie wypełniać swe zobowiązania wobec klientów tak jak poprzednio. Jest również na ogół zdolna wypełniać swe zobowiązania wobec dostawców za dostawy towarów i usług, wykonywane na dotychczasowych warunkach po złożeniu wniosku o zastosowanie Chapter 11. Mechanizm "Automatycznego wstrzymania" nie pozwala jednakże firmie (bez szczególnej zgody sądu) płacić dostawcom za towary i usługi dostarczone przed datą złożenia wniosku o Chapter 11. Z tego też względu nie jest niczym dziwnym, iż wielu dostawców firmy staje się w trakcie postępowania z tytułu Chapter 11 jej wierzycielami.

Proces Chapter 11 kończy się w momencie zatwierdzenia przez sąd planu restrukturyzacji firmy, który winien określać podział wartości majątku firmy względem jej wierzycieli i (jeżeli to możliwe) także i udziałowców. Plan taki powstaje z reguły w wyniku współdziałania firmy i jej wierzycieli.