Rajd Mikołowsko-Żorski stanowi pierwszą rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska i drugą rundę Historycznego Pucharu Polski. Trasa, o łącznej długości ponad 40 km, przebiegać będzie przez Mikołów, Żory, Chudów, Orzesze i Pawłowice. Trasa w 85 proc. jest nowa. Organizatorzy przygotowali jeden zupełnie nowy odcinek specjalny. Pozostałe poprowadzono w innej konfiguracji w porównaniu z poprzednimi edycjami.

Sportowa rywalizacja rozpocznie się w sobotni wieczór: o 19.20 pierwsze samochody startujące w HRPP wjadą na rampę startową na mikołowskim rynku i prosto z niej wyruszą na trasę Prologu. W centrum Mikołowa wytyczona zostanie mierząca 1,9 km próba w formie pętli. Po stawce HRPP na trasę wyruszą zawodnicy z RSMŚl. Pierwsze załogi wjadą na rampę o godz. 20.00. Na samym końcu na trasie pojawią się goście.

Mało kto dzisiaj zdaje sobie sprawę z tego, iż historia motoryzacji tak naprawdę rozpoczęła się od pojazdów napędzanych energią elektryczną – pierwsze takie konstrukcje pojawiły się już w połowie XIX w. Blisko 200 lat później samochody elektryczne nie tylko wracają do łask, ale też wyznaczają kierunki rozwoju motoryzacji na przyszłość. Redakcja polskiej edycji miesięcznika „TopGear” postanowiła przetestować przy okazji 5. Rajdu Mikołowsko-Żorskiego najnowocześniejsze modele w tej kategorii. W autach elektrycznych zobaczymy m.in. rajdowego samochodowego mistrza Polski – Łukasza Habaja – oraz rajdowego samochodowego mistrza Śląska – Jakuba Lesiaka. Wyruszą oni na trasę mikołowskiego prologu w sobotę ok. godz. 17.00.

W niedzielę Rajd przeniesie się w kierunku Żor. Jako pierwsi na trasę wyruszą zawodnicy startujący w RSMŚl. Stawka HRPP wystartuje 1,5 godz. później. Trasa etapu składać się będzie z trzech prób, pokonywanych dwukrotnie. Pierwszym oesem w pętli będzie zupełnie nowy odcinek – liczący 5,62 km OS Zamek Chudów. Kierowcy z RSMŚl wystartują do niego ok. godz. 10.30 i 14.10. Najdłuższym oesemw całym rajdzie jest prawie 7-kilometrowy odcinek Żory (start ok. godz. 11.30 i 15.15). Pętlę zamyka OS Gostyń, który wystartuje ok. godz. 12.30 i 16.00. Łącznie do przejechania jest 40,24 km oesów.

Park serwisowy będzie zlokalizowany na parkingu Centrum Handlowego Auchan w Mikołowie, a ceremonia mety będzie mieć miejsce na żorskim rynku. W czasie Rajdu obędzie się również Zlot Samochodów Zabytkowych w Miasteczku Westernowym TwinPigs. Oba miejsca odwiedzą dziennikarze „TopGear”. Przez całą niedzielę na mikołowskim rynku odbędzie się wiele wydarzeń adresowanych do dzieci. Zaplanowano też pokazy rowerowe i koncerty.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.rajdmikolow.pl.

5. Rajd Mikołowsko-Żorski Foto: Auto Świat
5. Rajd Mikołowsko-Żorski