Jeżeli kierowcę rajdowego można porównać do dyrygenta, to w pierwszej rundzie RSMP rolę tę odgrywa Kajetan Kajetanowicz. Kierowca biało-czarnego Subaru Impreza R4 dyktował tempo na każdym z rozegranych odcinków specjalnych i był o 1.7 sekundy szybszy na kilometrze oesowym od drugiego w klasyfikacji generalnej Wojtka Chuchały. Zawodnik LOTOS-Subaru Poland Rally Team traci do lidera aż 2.13.3 minuty. Biorąc pod uwagę zaledwie 74 kilometry pokonanych tras, różnica zdaję się być ogromna. Uzyskany czas pozwolił jednak, by Wojtek Chuchała objął prowadzenie w klasie N-3.

Trzecim czasem pierwszego dnia zmagań popisał się Tomasz Kuchar ze stratą 2:33.0 do Kajtka. Mimo leciwej rajdówki, wrocławianin potrafił utrzymać tempo młodego Siemanki (Chuchały). W ostatecznej rozgrywce klasy N-3 QHR traci 9.7 sekundy do kierowcy L-SPRT.

8. Rajd Lotos Baltic Cup: Kajetanowicz wygrywa pierwszy dzień (wyniki) Foto: Auto Świat
8. Rajd Lotos Baltic Cup: Kajetanowicz wygrywa pierwszy dzień (wyniki)

Konsekwentnie do mety podążał dziś Michał Bębenek. Mimo drobnej przygody na drugim odcinku specjalnym, a następnie na Linii 2 (piruet i postój w celu oczyszczenia chłodnicy), kierowca z Bochni czterokrotnie był drugi na poszczególnych oesach. Dodatkowo załoga Platinium Rally Team otrzymała 30 sekund kary od ZSS, co zepchnęło ich na dziewiątą lokatę w generalce.

Jadący Peugeotem 207 S2000 Grzegorz Grzyb zajmuje czwartą pozycję po pierwszym dniu rywalizacji w 8. Rajdzie Lotos Baltic Cup. Dalej uplasował się Rzeźnik, Małaszczycki, Chwist, Nowocień, Bębenek, a pierwszą dziesiątke zamyka Oleksowicz.

Najszybszym kierowcą w klasyfikacji pojazdów napędzanych na przednią oś jest Michał Steer, dwunasty generalce. Wraz z Zbigniewem Gruszą samochodem Renault Clio grupy N byli szybsi na sześciu rozegranych próbach od drugiego w stawce Szymona Kornickiego (Citroen DS3) o 49.1sekundy.

Na OS5 Bożepole z walki o zwycięstwo w ośce odpadł Janek Chmielewski. Jego Citroen DS3 wylądował na drzewie. Uszkodzenia pojazdu były na tyle mocne, że uniemożliwiły dalszą jazdę. Incydent spowodował 20-sto minutowe opóźnienie w harmonogramie rajdu.

Klasyfikacja po I dniu1. Kajetan Kajetanowicz/Jarosław Baran 1:04:42.52. WojciechChuchała/Kamil Heller (+2.13.3)3. Tomasz Kuchar/Daniel Dymurski (+2.23.0)4. Grzegorz Grzyb/Daniel Siatkowski (+3.28.1)5. Maciej Rzeźnik/Przemysław Mazur (+4.10.7)6. MariuszMałyszczycki/Jakub Gerber (+5.09.5)7. Daniel Chwist/Dariusz Burkat(+5.46.1)8. Mariusz Nowocień/Bartłomiej Jakubowski(+6.01.6)9. Michał Bębenek/Grzegorz Bębenek (+7.18.7)10. Krzysztof Oleksowicz/Jacek Rathe (+8.33.1)

8. Rajd Lotos Baltic Cup: Kajetanowicz wygrywa pierwszy dzień (wyniki) Foto: Auto Świat
8. Rajd Lotos Baltic Cup: Kajetanowicz wygrywa pierwszy dzień (wyniki)