Brzmi jak bajka na dobranoc, ale firma ze Słowacji istnieje naprawdę i nie przedstawia jedynie efektownych wizualizacji. AeroMobil prowadzi badania i buduje kolejne prototypy (pierwszy powstał w 2010 roku). Pierwszy, niestety nieudany lot odbył się w 2014 roku. To nie zniechęciło wizjonerów - firma zapowiada, że już w 2020 roku będzie można kupić pierwszy samochód zdolny wzbić się w powietrze.

Szacuje się, że jego cena wyniesie w przeliczeniu ok. 5 mln zł. Oczywiście będzie to ciekawostka dla najbogatszych - nie tylko z powodu wysokiej ceny, ale również z racji licznych barier i wymogów, np. licencji pilota (obok zwykłego prawa jazdy). Najbliższa generacja samochodu-samolotu o oznaczeniu 4.0 ma być pierwszym krokiem na długiej drodze do rewolucji w przemieszczaniu się.

Pojazd ze złożonymi skrzydłami zmieści się na jednym pasie ruchu i na standardowym miejscu parkingowym. AeroMobil będzie zasilany standardowym paliwem PB95. Silnik spalinowy będzie wykorzystywany w powietrzu, na ziemi auto będzie hybrydowe. Przekształcenie samochodu w samolot potrwa tylko 3 minuty. Po tym czasie będzie można pokonać 200 km w ok. 45 minut i podziwiać widoki. To znacznie zwiększy mobilność i pozwoli ominąć drogowe korki.

Następny w kolejności AeroMobil 5.0 otrzyma w pełni elektryczny napęd i ma być zdolny startować i lądować pionowo, niczym helikopter lub dron. Właściciel nie będzie już zmuszony do korzystania z pasa startowego. Kabina będzie większa, czteromiejscowa.

Jeszcze odleglejsze plany przewidują wprowadzenie autonomicznego modelu 6.0. Carrier prognozuje, że dopiero ta faza AeroMobilu spowoduje, że stanie się on dostępny dla szerszej grupy użytkowników, np. pełniąc rolę miejskiej taksówki.

To wszystko oczywiście nie wydarzy się jutro. Kiedy dokładnie i czy rzeczywiście samochody będą latać? Tego nikt nie jest w stanie powiedzieć. Na tę chwilę pozostają filmy science-fiction...

***

Międzynarodowa konferencja biznesowa Business Insider Inside Trends, poświęcona trendom w trzech obszarach: FinTech, Business 4.0 i LifeScience, odbyła się w dniach 18-19 października 2018 r. W sumie 80 mówców i prelegentów z całego świata oraz około 1400 uczestników wzięło udział w prelekcjach i warsztatach, podczas których dowiedzieliśmy się jak pod wpływem nowych technologii zmieni się bankowość, świat finansów, przemysł i życie człowieka. Wydarzenie odbyło się w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. Organizatorem konferencji był Business Insider Polska.