Festiwal odbywający się na ambitnych trasach, tematyczne wystawy, ekspozycje pojazdów zabytkowych i współczesnych przyciągają co roku ponad 150-tysieczną publiczność, złożoną z pasjonatów, kolekcjonerów i ekspertów motoryzacji pochodzących z różnych stron świata.

Wystawa Alfa Romeo

Na tę okazję została przygotowana wystawa samochodów Alfy Romeo, na którym publiczność będzie mogła z bliska zobaczyć nową Alfę Romeo 4C, nowe wersje Quadrifoglio Verde modeli Giulietta i MiTo oraz pięć innych, cennych egzemplarzy należących do Muzeum Alfy Romeo, które będą eksponowane w  Cathedral Paddock: Gran Premio Tipo B „P3" (1932), Gran Premio Tipo 159 „Alfetta" (1951), 750 Competizione (1955), Giulietta SZ „coda tronca" (1960) oraz GTA 1300 Junior (1971).

Wszystkie samochody Alfa Romeo zmierzą się z główną atrakcją  „Festival of Speed" -  trasą Goodwood Hillclimb.

Prawie 2-kilometrowy odcinek prowadzi drogą pośród rzędu drzew, poprzez południowy zakręt Goodwood Estate, gwałtownie skręcając przed Goodwood House, zanim zacznie wspinać się po prostej, wąskiej drodze, otoczoną  kamienistymi murami i gęstymi lasami, prowadząc w stronę toru wyścigowego Goodwood, górującego nad majestatycznym South Downs.

Wartym uwagi jest fakt, że różnica wzniesień pomiędzy startem a metą wynosi prawie 100 metrów, a sama trasa jest  wyjątkowo trudna technicznie  -  wystawia na ciężką próbę umiejętności utrzymania koncentracji i prędkości najlepszych kierowców świata.

60 lat Giulietty

Angielskie wydarzenie jest również idealną okazją do uczczenia 60. urodzin modelu Giulietta (1954-2014), założyciela rodu - „Giulietta Sprint" - całej rodziny modeli, a także jednego z najbardziej charakterystycznych produktów

Casa del Biscione. To właśnie Giulietta w latach 50. ubiegłego wieku była obiektem marzeń kierowców całego świata, marzeń o posiadaniu Alfy Romeo, które coraz częściej stawały się rzeczywistością.

Dodatkową atrakcją wydarzenia będzie Toine Hezemans - „guest star" za kierownicą GTA 1300 Junior: jeden z najlepszych kierowców wyscigowych, którzy prowadzili na torze wyścigowym  "GTA 1300 Junior".

Nazwany „latającym Holendrem", Toine Hezemans  w roku 1970  zwyciężył w Europejskich Mistrzostwach Samochodów Turystycznych „Gran Turismo", prowadząc Alfę 1750 GT Am,  powstałą na bazie amerykańskiej wersji coupé Alfa Romeo, a w roku 1971 powtórzył swój sukces za kierownicą 2000 GT Am.

Holenderski mistrz jest jednym z około 90 kierowców wyścigowych, zarówno czynnych, jak i „w stanie spoczynku", obecnych na tegorocznym  „Goodwood Festival of Speed 2014" , którego hasłem przewodnim jest: „Addicted to winning" -  „Uzależnieni od wygranej".

Cenne samochody zabytkowe z Muzeum Alfa Romeo

Poniżej krótki opis pięciu egzemplarzy z Muzeum Alfa Romeo, które publiczność będzie mogła podziwiać zarówno na stoisku  Alfa Romeo, jak i na widowiskowej trasie  Goodwood Hillclimb.